koronawirus-baner

tatar norma 25maj maska firmy sports kail zasady rozklad umk
preload image preload image

Kogo reprezentował Przewodniczący Rady Miasta Kostrzyn nad Odrą Marek Tatarewicz, który zapomniał chyba na ostatniej Sesji Rady Miasta, że nie jest Prezesem Spóldzielni Mieszkaniowej Morena, tylko radnym...

Od 20 kwietnia zmienią się niektóre zasady bezpieczeństwa. Podejmujemy ostrożne działania, których celem jest powrót do normalności Polaków, a także odmrożenie polskiej gospodarki. Proces ten będzie podzielony na etapy – tak, aby zachować maksimum bezpieczeństwa obywateli.

Od 25 maja br. przywracamy zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z możliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Od 1 czerwca br. uczniowie pozostałych klas ze szkół dla dzieci i młodzieży będą mieli możliwość korzystania z konsultacji ze wszystkich przedmiotów na terenie szkoły

Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Każdy, kto wychodzi z domu, musi zakryć te części twarzy. Może to zrobić za pomocą maseczki jednorazowej, maseczki materiałowej, chusty, apaszki czy szalika. Dzięki temu chroni siebie i innych.

Nawet 670 tys. polskich firm skorzysta z nowego programu skierowanego do przedsiębiorstw, które ucierpiały wskutek pandemii koronawirusa. Do mikrofirm, MŚP i dużych przedsiębiorstw trafi prawie 100 mld złotych – z czego nawet 60 mld zł to środki bezzwrotne.

Premier: Znosimy kolejne ograniczenia. Otwieramy boiska, wraca ekstraklasa. Od 4 maja powoli wracamy na boiska,orliki, korty... sportowcy odetchnęli z ulgą!

Felieton Andrzeja Kaila, Przewodniczącego Rady Powiatu Gorzowskiego, który komentuje sytuację w naszym mieście, Powiecie i nie tylko... jak zwykle z wrodzoną dozą inteligencji i szczyptą ironii - mocne!

Obowiązek zasłaniania ust i nosa już wkrótce, a zasady bezpieczeństwa na dłużej - sczegóły na stronie www.gov.pl/koronawirus - POLECAMY

UWAGA! Z dniem 22 kwietnia 2020 br. ponownie uruchomiony zostaje zbiorowy transport drogowy na terenie miasta Kostrzyn nad Odrą.

Z dniem 22 kwietnia br.  pomoc mieszkańcom jest możliwa również poprzez bezpośrednią obsługę interesantów. Prosimy o zachowanie zasad bezpieczeństwa!

kssse

Polaków w sybirską tajgę wygnali

17 IX 2019 - plakat-1Kołyma, Workuta, Krasnojarsk, Irkuck, Omsk, Archangielsk, Kazachstan, Komi, Swierdłowsk i Ałtaj – to symbole martyrologii naszego narodu; to Białe krematoria. Tak nazwał miejsca zsyłek Polaków poeta - Sybirak Marian Jonkajtys. Polscy Zesłańcy doznali tam niewyobrażalnych cierpień będąc na obcej ziemi 6, 10 a nawet 15 lat.

Wszyscy deportowani doznali głodu i nieludzkich represji. Wielu Polaków umierało już w czasie podróży w bydlęcych wagonach, wielu umierało z wycieńczenia z pracy ponad ludzkie siły, chorób i głodu, co trzeci deportowany pozostał na nieludzkiej ziemi, ponosząc najwyższą ofiarę. Wśród Polaków wywiezionych do ZSRR w 1940 i 1941 r. około jednej czwartej zesłanych stanowiły dzieci poniżej 14 lat. Tylko dzięki uporowi i determinacji generała Andersa z pozostałych przy życiu zesłańców w 1942 roku zdołano ewakuować niespełna 115 tys. żołnierzy i cywilów. Jak przystało na prawdziwego wodza, ratującego swych żołnierzy, gen. Anders wyjechał z Rosji jako ostatni z ewakuowanych w dniu 19 sierpnia 1942 roku.

GrottgerArtur PochodNaSybir 1867

Kilka lat później generał wspominał tamte wydarzenia mówiąc:

- Jesteśmy małą Polską, tworzymy Polskę wędrowną.

Jak skutecznie był realizowany stalinowski plan eksterminacji narodu polskiego? Polski miało nie być, a Polacy mieli wyrok dożywotniego zesłania. Jednak: opatrzność Boża, błagalne modlitwy zesłańców i głęboka wiara dawały nadzieję na przetrwanie, pozwoliły powrócić do upragnionej Ojczyzny - tak pięknie wspomina o tym Pani Maria Szydełko (z domu Misiołek) urodzona w Posadzie Nowomiejskiej, powiat Dobromil, województwo lwowskie, zesłana na Syberię jako mała dziewczynka.

79573583

Bolesław Karus, kowal z kolonii Stanisławówka w powiecie Sokal, województwo lwowskie w kwestionariuszu z tzw. kolekcji generała Andersa, która do dzisiaj znajduje się w Archiwum Instytutu Hoovera w Kalifornii napisał:

- Proszę wyciągnąć z tego pisma treści i umieścić to w historii, aby czytali je nasze dzieci, gdy powrócą do Ojczyzny.

Poprzez kostrzyński Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru oddajemy hołd tym wszystkim, którzy trafili na nieludzką ziemię, tym wszystkim, którzy cierpieli tam katorgę, i tym wszystkim, którzy przeżyli i wrócili do Ojczyzny. Tym, którzy przeżyli Golgotę Wschodu i którzy pomagają utrwalać pamięć o prawdzie historycznej tamtych tragicznych lat na zesłaniu. Pamięć o osobach zesłanych na Sybir w czasie pierwszych i kolejnych deportacji, o grobach tych, którzy nie mogli wrócić. Pamięć ta jest zwykłym, codziennym obowiązkiem nas wszystkich. Nie pozwólmy, aby upływający czas zatarł w naszej pamięci Sybiraków– Tułaczy, a w szczególności kostrzyńskich Sybiraków. Tych, którzy swoimi życiorysami potwierdzają słowa generała Władysława Andersa:

- Nikt tak jak Polacy nie kocha swej Ojczyzny.

17 września 2019 r. z Placu Wojska Polskiego w Kostrzynie nad Odrą ruszymy do kolejnego Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru. Pamiętając o tragicznych czasach wojny, nie zapominajmy także o Tych, którzy nie powrócili do Polski, którzy pozostali na nieludzkiej ziemi, często w bezimiennych grobach. My, mieszkańcy Kostrzyna nad Odrą mamy do wypełnienia prosty, ludzki obowiązek.

Zachowajmy w naszej pamięci losy i drogi powrotu Sybiraków do Ojczyzny! Ku przestrodze, aby nigdy więcej podobna tragedia się nie powtórzyła!

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
03-seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
04-zagranica
WRÓCIŁEŚ Z ZAGRANICY?
 
05-kwarantanna
KWARANTANNA
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WARTO ODWIEDZIĆ

Urząd Miasta w Kostrzynie nad Odrą 

 MOSiR w Kostrzynie nad Odrą

kck

Kostrzyński Klub Sportów Wodnych

Klub Żeglarski "Delfin" w Kostrzynie nad Odrą

 Park Narodowy "Ujście Warty"

zew


strefa logo

Invest in The West

 

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo