koronawirus-baner

Polsko-Niemiecki Dialog Przedsiębiorców w Nadrenii Północnej-Westfalii

DSC 2103W pierwszym tygodniu lipca przedstawiciele Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. wzięli udział w konferencji gospodarczej zorganizowanej w Dusseldorfie w siedzibie parlamentu kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia. Położony nad brzegiem Renu budynek parlamentu robi wspaniałe wrażenie, a widok z jego okna podkreśla znaczenie Renu jako rzeki dźwigającej na swoich brzegach gospodarkę niemiecką. Ruch statków na Renie przypomina autostradę, po której pojazd za pojazdem przemieszczają się dobra wytworzone przez przemysł.

W gościnnych progach parlamentu Nadrenii Północnej-Westfalii przywitali zaproszonych gości Andre Kuper, Przewodniczący Parlamentu tego kraju związkowego oraz Jakub Wawrzyniak, Konsul Generalny RP w Kolonii. Wiele ciepłych słów padło w kierunku naszego kraju i nas Polaków. Swoimi doświadczeniami dotyczącymi realizacji projektów inwestycyjnych w naszym kraju dzielili się przedsiębiorcy niemieccy, którzy mieli już ta możliwość wybudowania w Polsce zakładu produkcyjnego lub usługowego.

Państwo Frank Herrmann, dyrektor współpracy z zagranicą w Izbie Przemysłowo-Handlowej w Hadze oraz pani Elena Matekina, dyrektor działu Europy Środkowo-Wschodniej, NRW.INVEST opowiadali zebranym o tym, jak bardzo Polska się zmieniła w czasie ostatnich 20 lat, jak duże postępy gospodarcze i społeczne zaobserwowali w naszym kraju pełniąc swoje obowiązki. Pani Matekina wielokrotnie podkreślała rolę Polski jako jednego z najważniejszych obecnie partnerów gospodarczych Nadrenii Północnej-Westfalii. Po tym kilkunastominutowym wprowadzeniu odbyła się najważniejsza z naszej perspektywy dyskusja. Zarówno polscy, jak i niemieccy przedsiębiorcy rozmawiali o swoich doświadczeniach inwestycyjnych zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Była to bardzo ciekawa dyskusja. Niemieccy przedsiębiorcy wielokrotnie podkreślali doskonały klimat inwestycyjny w naszym kraju. Porównując procedury inwestycyjne w Polsce i w Niemczech pokazywali na zalety i wady jednych i drugich. Co ciekawe, każdy z nich zgadzał się z tym, że w Polsce inwestuje się zdecydowanie szybciej niż w Niemczech. Z przykrością potwierdzali to również niemieccy urzędnicy. Całość spraw związanych z budową fabryki od momentu rozpoczęcia rozmów, poprzez wbicie łopaty do zawieszenia wiechy i przekręcenia klucza trwa w Polsce od 6 do 24 miesięcy, w zależności od wielkości przedsięwzięcia. Pan dr Klaus Strautmann – CEO Langendorf / WIELTON Group powiedział wszystkim , że jest szczęśliwy bo po 7 latach otrzymał informację, że będzie mógł nabyć nieruchomość w okolicach Dusseldorfu. Po takiej wypowiedzi na Sali wzbudził się szmer niedowierzania. Wszyscy obecni inwestorzy niemieccy potwierdzili jednym głosem, że tak jest, że jest to min główny powód do tego, że w Polsce inwestuje się szybciej, lepiej, na wysokim poziomie i praktycznie bez problemu, bo prawie każdy Polak rozumie choć trochę po angielsku.

Warto uczestniczyć w takich spotkaniach. Po dyskusjach panelowych przy stolikach, w małych grupach, przy kawie była doskonała okazja do wymiany wzajemnych doświadczeń i rozmowy na temat, jak jeszcze bardziej można by pogłębić współpracę pomiędzy naszymi krajami. Staliśmy się w ciągu ostatnich dwudziestu lat bardzo potrzebni dla siebie i tylko takie spotkania pozwolą zatrzeć negatywny obraz stosunków polsko-niemieckich kreowany przez media.

Spotkanie zakończyło się uroczystą kolacją i dyskusjami do późnych godzin wieczornych.

Andrzej Kail
Dyrektor ds. Marketingu
Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
strefa

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo