koronawirus-baner

Forte Cultura

koordynatorzy projektu

Dzięki projektowi Baltic Fort Route już udało się zrewitalizować obie bramy wjazdowe do Twierdzy Kostrzyn, tj. Bramę Berlińską i Bramę Chyżańską. Fundusze unijne pozwoliły również na przywrócenie świetności Bastionowi Brandenburgia i Filip. Dzięki temu to miejsce jest coraz bardziej atrakcyjne dla turystów. Dlatego też Kostrzyn pełni istotną rolę w nowym projekcie pod nazwą Forte Cultura, o którym rozmawiamy z Panem Hartmutem Röderem, koordynatorem projektu. Spotykamy go na stanowisku promującym oferty poszczególnych partnerów podczas XV Dni Twierdzy Kostrzyn…

 

Czym tak właściwie jest ten projekt?

Projekt Forte Cultura zrzesza 12 partnerów z 8 krajów w Europie, których celem jest opracowanie nowych możliwości turystycznych oraz gospodarczych waloryzacji obiektów warownych, poprzez połączenie ich w sieć. Obiekty te to m.in. austriacka Twierdza Hohensalzburg, największa średniowieczna niemiecka Twierdza Rosenberg Kronach, system szesnastowiecznej Twierdzy Komorn leżący w Słowacji oraz na Węgrzech, strategiczny system twierdz Obwodu Lwowskiego datowany na XIX wiek czy wreszcie neoromański system Twierdz Werony. Twierdza Kostrzyn jest na naszej mapie fortyfikacji europejskich jednym z ważniejszych punktów i dlatego też stąd właśnie stratuje dzisiaj nasz samochód, którym odwiedzimy wszystkich partnerów projektu. Podczas naszej podróży będziemy starać się prezentować ofertę turystyczną partnerów Projektu, co doskonale widać choćby na znajdującym się obok stoisku promocyjnym.

A jak podsumował by Pan dotychczasowe osiągnięcia?

Największym sukcesem Projektu Forte Cultura jest stworzenie kulturowego szlaku europejskich twierdz. Z tego możemy być najbardziej dumni. Stworzone zostały oferty turystyczne, a także inwestycje w poszczególnych miastach partnerskich. W wyniku realizacji projektu w Kostrzynie powstanie przecież przystań dla małych jednostek pływających w okolicy Furty Rybackiej oraz wykonana zostanie wirtualna rekonstrukcja Twierdzy w wymiarze 3D. Również tutaj w listopadzie odbędzie się międzynarodowa konferencja, która oficjalnie zakończy Projekt Forte Cultura. Wtedy też powstanie organizacja, która wykorzysta doświadczenia projektu. Mamy też nadzieję na nowe rozdanie środków europejskich, umożliwiające dalszy proces przywracania świetności poszczególnych twierdz.

Życzymy zatem dalszych sukcesów!

 

logo

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo