koronawirus-baner

Odpicowaliśmy sobie książki!

Scrapbooking w bibliotece - styczeń 2013W miniony piątek odbyły się kolejne warsztaty Scrapbookingowe pod okiem niezastąpionej Joanny Ossowskiej, uznanej artystki w tej dziedzinie sztuki. Miejska Biblioteka Publiczna w Kostrzynie nad Odrą musiała, ze względu na ogromne zainteresowanie, zwiększyć liczbę uczestników oraz zadbać oczywiście o większą niż zazwyczaj ilość materiałów. Jak było na kolejnym spotkaniu ze Scrapbookingiem, których bohaterem tym razem były książki? Tego dowiedzą się nasi czytelnicy z naszej relacji a nawet zobaczą na zdjęciach...

to dzisiaj będziemy robić

Zbliża się godzina zajęć a tutaj wciąż trwają ostatnie przygotowania do dzisiejszych warsztatów – cięte są arkusze papieru, na stole pojawiają się kolejne akcesoria, których przeznaczenie trudno jest mi odgadnąć. Pojawia się gorąca kawa, herbata, laptop z drukarką… co tu się dzisiaj będzie działo? Jak się dowiaduję od instruktorki dzisiaj będziemy oprawiać książki, w końcu temat zajęć to „Odpicuj sobie książkę!” Uff… jednak dobrze trafiłem!

Na początek zajęć małe przypomnienie ze szkoły jak się oprawia książki. Chwila moment i już jest gotowa… bynajmniej nie okładka! To tylko baza do naszych dalszych działań – wyjaśnia Joanna Ossowska – nie chcemy wszak zniszczyć oryginalnej okładki czy książki a tylko ją upiększyć! Jak się wkrótce okazuje, po przycięciu naszych scrapowych arkuszy papieru będziemy robić nasze własne okładki, grzbiety a nawet zamknięcia na książki. Dla niewtajemniczonych przybliżane są techniki, które posłużyły do stworzenia zakąłdek na poprzednich zajęciach. Osoby, które były tu ostatnio nie dziwią się, kiedy przemiła prowadząca wyciąga na stół tusze, gąbki, stemple, nożyczki, szabloniki. Moment - szablony?

Scrapbooking w bibliotece - styczeń 2013

Szablony są jedną z nowości, które dzisiaj będziemy używać. Są to gotowe motywy, które możemy powielić na naszych pracach – podobnie jak grafficiarze na murach za pomocą sprayu. Tyle, że my użyjemy raczej tuszy – wodnych, pigmentowych a nawet permanentnych, które w odróżnieniu od wodnych są bardzo trwałe i mają piękny, intensywny kolor. Pojawiają się także dobrze znane tasiemki, koronki, sznurki, z których dzisiaj będziemy mogli wykonać zamknięcia naszych książek. To nie koniec nowości, bowiem dzisiaj będziemy mogli zaszaleć – dostępna jest maszyna do szycia, którą będzie można obszyć nasze okładki i grzbiety oraz jeszcze jedno ciekawe urządzenie. Nazywa się ono bigshot a służy do wycinania ciekawych ramek i zdobień, aby nasze tytuły książek wyglądały dostojnie. Oczywiście możemy wykorzystać do wykonania napisów tusz czy marker ale dostępna jest także drukarka, robi się zatem ciekawie i praktycznie niczym nie jesteśmy ograniczeni... oprócz wyobraźni!

Joanna Ossowska udziela instrukcji

Joanna Ossowska zdaje sobie jednak sprawę, że dała uczestnikom warsztatów ogromne możliwości, w których wielu z nich może się zagubić. Dlatego też, oprócz swojej pomocy i rady oferuje także inspiracje w postaci swoich prac, które towarzyszyć nam będą przez całe zajęcia – bądź to będą leżeć na stole, bądź to stać przy oknach abyśmy mogli „podglądnąć” ten czy inny motyw. Jak się jednak wkrótce okazuje, chyba każdy przemyślał sprawę przed zajęciami, tak więc robota rusza z kopyta, a na efekty nie trzeba długo czekać. Zresztą – postęp prac doskonale pokazują zdjęcia… ale nie pokazują satysfakcji, jaką dało samodzielne wykonanie okładki. Jak to powiedziała jedna z uczestniczek warsztatów: „nie wiedziałam, że coś takiego w ogóle istnieje – to jest inny, magiczny świat!”

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich zainteresowanych zajęciami Scrapbookingu. Przynajmniej do czerwca będą się one odbywać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kostrzynie nad Odrą raz w miesiącu. Prowadzić je będzie oczywiście Joanna Ossowska, która jest znana w świecie scrapu. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie kostrzyńskiej biblioteki, która już zapowiada, że prace będzie można obejrzeć na wystawie o ile oczywiście uczestnicy warsztatów wyrażą taką wolę…

 

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo