koronawirus-baner

Kostrzyńskie ulice

Alicja Kłaptocz11 grudnia kronikarka dziejów powojennego Kostrzyna nad Odrą zaprezentowała licznie zgromadzonej publiczności swoją najnowszą książkę o tajemniczo brzmiącej nazwie "Kostrzyńskie ulice". Jest to już piąta publikacja Alicji Kłaptocz poświęcona historii miasta. O tym, jak autorce wyszła ta swoista wirtualana wędrówka ulicami Kostrzyna przekonać się będą musieli Państwo już sami. Wydawcą "Kostrzyńskich ulic" jest Miejska Biblioteka Publiczna w Kostrzynie nad Odrą. W siedzibie jednostki przy ulicy Dworcowej można ją wypożyczyć bądź zakupić.  Naszym zdaniem jest to wymarzony prezent pod choinkę... póki jeszcze można ją nabyć, bo zainteresowanie jest ogromne.

poznanie...

Na spotkanie przybyło wielu znajomych i przyjaciół autorki, którzy niezwykle cenią jej wkład w  dokumentowanie przeszłości Kostrzyna. Wśród gości zabrakło niestety władz miasta i Radnych, którzy w tym czasie obradowali nad przyszłorocznym budżetem, ale wśród publiczności obecny był m.in. Józef Żarski, Zdzisław Garczarek, ks.kan. Wojciech Skóra czy wreszczie gospodyni wieczoru Anna Denczew, dyrektor kostrzyńskiej biblioteki.Jak zawsze fakty historyczne poprzeplatane były z niezwykle osobistymi wspomnieniami, ba nawet anegdotkami z życia autorki związanymi z historią Kostrzyna. Spotkanie, mimo dużej liczby gości miało jednak niezwykle kameralny charakter, któremu sprzyjał niezwykle serdeczny kontakt bohaterki wieczoru ze zgromadzoną publicznością. Po jego zakończeniu można było oczywiście zakupić książkę, podziękować autorce za jej trud czy wreszcie poprosić o autograf...

autografy

Alicja Kłaptocz tak pisze o swoim najnowszym dziele: "W połowie lat 80. minionego wieku do moich rąk dotarła przypadkowo wydana za „żelazną kurtyną” (czyli w ówczesnych, tak zwanych Niemczech Zachodnich) książka pt. „Küstrin – Die Stadt an Oder und Warthe 1232–1982”, wydana przez Stadtbezirk Küstrin in der Landsmannschaft Berlin – Mark Brandenburg Landesverband Berlin z okazji 750-lecia Kostrzyna. Przeczytałam ją z wielkim zainteresowaniem – wszak był to dla mnie pierwszy „wgląd” w przeszłość miasta, na terenie którego mieszkałam już 40 lat! Niektórymi zaczerpniętymi z książki informacjami, starałam się podzielić z mieszkańcami Kostrzyna za pośrednictwem cyklu artykułów prasowych pod tytułem „Z przeszłości naszych ulic”. Minęły lata. Pod koniec pierwszej dekady nowego tysiąclecia, zainspirowana i zachęcona zainteresowaniem młodych mieszkańców, postanowiłam wrócić raz jeszcze do tego tematu. Zaczęłam przygotowywać materiały. Moje zaangażowanie zaowocowało książką, która dzięki wspaniałomyślności Władz Miasta ukazała się drukiem i trafiła do rąk Szanownych Czytelników." Każdą z ulic zamieszczoną w „spisie treści”, wraz z ulicami przyległymi, przedstawiłam według schematu: Część I. Okruchy historii, Część II. Stan po II wojnie światowej i pierwsze powojenne dekady, Część III. Miasto na przełomie tysiącleci i czasy współczesne Kostrzyna."

 

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo