Sztuka w rytmie eko

warsztaty scrapbookingowe w Bibliotece po raz drugi!Scrapbooking staje się coraz bardziej popularny, o czym świadczy nie tylko coraz większa liczba serwisów mu poświęconych, ale zainteresowanie samych kobiet, bo głównie dla nich powstała ta nowa dziedzina sztuki. Również kostrzyńska biblioteka obserwuje coraz większe zainteresowanie tematem – na ostatnich zajęciach było ponad 30 osób! „Skrapujące kostrzynianki” w ten cudowny świat wprowadza Joanna Ossowska. Jak było tym razem? – o tym w naszej relacji!

 

scrapbookingowe karty kolekcjonerskie

Pamiętamy z poprzednich artykułów, że uczestniczki warsztatów puściły wodze fantazji przy tworzeniu zakładek do książek i wykonywaniu pięknych okładek do swoich ulubionych książek. Teraz przyszła kolej na „ateciaki”. Czym one są? Najprościej rzecz ujmując, są to karty kolekcjonerskie, znane choćby z USA, gdzie fani drużyn baseballowych wymieniają się setkami kart z zawodnikami dostępnymi w obiegu – mniej lub bardziej rzadszymi. Scrapbooking również jest widoczny na tym polu, gdzie tworzone są „ateciaki” tematyczne – zwierzęta, moda, sport czy cokolwiek innego, co tylko podpowie wyobraźnia ich twórców. W odróżnieniu jednak do zakładek czy okładek, są one tworzone z myślą o wymianie, nie tworzeniu sztuki do szuflady. Jak już wspomniałem, tematyka może być wszelka, a twórca jest ograniczony tylko jedną rzeczą – karty powinny mieć wymiar 63×89 mm. Są także mniejsze formy, tzw. „calineczki” (cal×cal) oraz tagi, które podobne są do zakładek, ale… nie służą absolutnie niczemu poza dostarczeniu radości z ich tworzenia.

chaos twórczy

Tyle wprowadzenia, ale miało być o warsztatach…, no i będzie. Tak jak wspomniałem na wstępie, 22 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kostrzynie nad Odrą zebrała się rekordowa liczba ponad 30 kobiet, które od razu zadeklarowały chęć uczestnictwa w kolejnym spotkaniu. Świadczy to chyba najlepiej nie tylko o jakości warsztatów, ale przede wszystkim o radości, jaką daje tworzenie różnorakich form uczestniczkom. I tym razem na stołach oczywiście pojawiły się wszystkim znane nożyczki, stemple akrylowe, cały arsenał tuszy, szablony, maski, farby, pędzelki, papiery, pasta strukturalna, nagrzewnice, szpachelki, gąbki i niezastąpione do utrzymania porządku… chusteczki niemowlęce. Było jednak i coś nowego. Tym razem Joanna Ossowska zachęcała Panie do bycia eko. W zajęciach – zamiast tradycyjnych podkładów – można było użyć zużytych pudełek po np. herbacie, kartonowych opakowań oraz najważniejsze – starych, przeczytanych gazet.

efekty pracy

Gazety – to one były bohaterami spotkania. Wszyscy mamy ich przynajmniej kilka w swoich domach, a przecież mogą być one częścią dzieła sztuki - przekonywała instruktorka, zachęcając nawet do najbardziej abstrakcyjnych połączeń. Przykład – piękna kobieta w czerwonej sukni w szaleństwie tańca. Teraz szukamy odpowiednie określenie w gazecie (nie zdradzimy jakie :) i po połączeniu otrzymujemy „ateciaka”. Oczywiście po przygotowaniu podkładu i odpowiedniej aranżacji, ale generalnie szybko uczestniczki warsztatów stworzyły nawet po kilka kart, którymi na zakończenie spotkania mogły się powymieniać. Jak było, mogą Państwo zobaczyć na naszych zdjęciach, a ja dodam tylko, że jestem pełen podziwu, jak łatwo można odnaleźć się w tym całym arsenale różnorakich narzędzi i akcesoriów, pod którymi wprost uginały się stoły! Następne spotkanie już 22 marca – ja już nie mogę się doczekać!

 

biuro

Co? Gdzie? Kiedy?

 
01 września 2019
Zapisy do biegu
POLECAMY:
   
lesne-2
Majówka na Osiedlu Leśnym 
25 maja, godz. 14:00-17:00
 
zegarki-edwa

AKTUALNE NUMERY

sk2
Samorządny Kostrzyn
Nr 4/2019 - KWIECIEŃ 2019
 
pl2b
Przekrój Lokalny
Nr 4(75)/2019 - KWIECIEŃ 2019 
 
virtualnetia

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od 1 czerwca 2018 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
Mariusz Staniszewski
redaktor sportowy

sport@naszkostrzyn.pl
tel. 693 907 200
 

znajdziesz nas w gazecie

logo