koronawirus-baner

"Odjazdowi Bibliotekarze" opanowali Kostrzyn

ob1"Świetny pomysł", "wspaniała organizacja", "impreza na szóstkę", a nawet "impreza roku". Tak mieszkańcy naszego miasta mówią o pierwszym w Kostrzynie nad Odrą rodzinnym rajdzie rowerowym "Odjazdowy Bibliotekarz". Nie ulega wątpliwości – w minioną sobotę, 13 czerwca 2015 roku, w centrum uwagi była Miejska Biblioteka Publiczna w Kostrzynie nad Odrą, a bibliotekarze i czytelnicy tworzyli jedną wielką rodzinę. Było nas dużo, byliśmy głośni, bardzo radośni i bardzo pomarańczowi. I byliśmy wszędzie, bo trasa rowerowego rajdu biegła ulicami całego miasta.

start!

Wystartowaliśmy o godz. 11:00 przy Amfiteatrze Kostrzyńskiego Centrum Kultury. Najpierw ruszyliśmy na Stary Kostrzyn, gdzie czekali na nas dziennikarze TVP Gorzów Wielkopolski. Ich relację można było zobaczyć nie tylko w „Informacjach Lubuskich”, ale również w "Teleexpressie". Jest to dla nas ogromne wyróżnienie, ponieważ "Odjazdowy Bibliotekarz" to impreza ogólnopolska, która w tym roku odbywa się w 235 miastach, jednak nie każda relacja trafia do mediów ogólnopolskich.

z trasy

Na trasie eskortowały nas dwa radiowozy, samochód strażacki pełniący funkcję wozu transmisyjnego, pojazd ratowników medycznych oraz pojazd techniczny, a nad wszystkim czuwali dodatkowo policjanci na motocyklach.  Kiedy jechaliśmy ulicami miasta, nie tylko przyciągaliśmy uwagę przechodniów – ludzie wychodzili na balkony swoich domów, wyglądali przez okna, wychodzili ze sklepów i biur. Zorganizowany przejazd rowerzystów robił niesamowite wrażenie.

jedziemy!

Tempo jazdy było umiarkowane, dla niektórych nawet za wolne, ale o to właśnie chodziło. Dzięki temu 30-kilometrową trasę przejechali zarówno amatorzy, jak i bardziej profesjonalni cykliści. Łącznie prawie 80 osób, a wśród nich nawet kilkuletnie maluchy i aktywni seniorzy, którzy świecili przykładem zdrowego trybu życia. Najmłodszym uczestnikiem rajdu był 2-letni Aleks, który jechał razem z mamą. Najmłodsza dziewczynka Rozalka miała 3 latka, najstarsze uczestniczki – panie Teresa i Mirosława – 69 lat, a najstarszy mężczyzna – pan Władysław miał 74 lata.

odpoczynek

Z myślą o mniej "rozjeżdżonych" cyklistach na trasie przygotowaliśmy dwa przystanki, na których można było odpocząć i uzupełnić płyny. Podczas postoju przy Gimnazjum nr 2 wspaniałą niespodziankę w postaci świeżych, soczystych truskawek przygotowała bibliotekarka szkolna Dorota Sytek. Również nasz samochód techniczny zamieniał się w kramik z wodą mineralną, której wystarczyło dla wszystkich, nawet najbardziej spragnionych. A pragnienie odczuwali wszyscy, ponieważ tego dnia pogoda dopisała jak rzadko kiedy. Było bardzo słonecznie i bezwietrznie, momentami upalnie. Tym pięknym okolicznościom przyrody towarzyszyła wspaniała, ciepła i serdeczna atmosfera między samymi uczestnikami, którzy świetnie bawili się w swoim towarzystwie, a przy tym dbali o siebie nawzajem, tak aby każdy czuł się wygodnie i bezpiecznie. Oczywiście cały czas nad bezpieczeństwem uczestników czuwały nasze panie ratowniczki Vanda Matkovska i Agnieszka Muroń.

kiełbaski

Na Skansen Pszczelarski, gdzie kończył się rajd, dojechaliśmy zmęczeni i głodni, a tam już czekało na nas ognisko i pyszne kiełbaski, które każdy mógł upiec sobie sam, oraz wielki stół z mnóstwem piknikowych przysmaków. Amatorów leniuchowania kusił wielki namiot wyścielony wykładziną i puszystymi poduchami. Stłoczeni w kole nad gorącymi płomieniami, biesiadujący przy stole i wylegujący się pod namiotem wyglądaliśmy wszyscy jak wielka szczęśliwa rodzina.

piknik

Skansen Pszczelarski, na którym gościliśmy dzięki serdeczności Koła Pszczelarzy PZP w Kostrzynie nad Odrą, sam w sobie zapewniał mnóstwo atrakcji, o które zadbali gospodarze obiektu, państwo Roma i Marian Grzywaczowie. Chętni uczestnicy mogli poznać historię pszczelarstwa, jak i codzienną pracę pszczelarza oraz spróbować różnych gatunków miodu pszczelego.

konkursy

Na tym nie koniec atrakcji. Dzięki hojności patrona, partnerów i sponsorów przygotowaliśmy dla uczestników rajdu całe zestawy nagród składające się m.in. z książek, gadżetów rowerowych, przewodników turystycznych i kamizelek odblaskowych. Nagrody można było wygrać, biorąc udział w jednym z trzech odjazdowych konkursów: „Czytam, bo lubię”, „Z ekologią na Ty” oraz „Bezpieczny rowerzysta”. Ten ostatni przygotowała i poprowadziła policjantka Anna Suroń z Komisariatu Policji w Kostrzynie. Zainteresowanie konkursami było tak duże, że nie wszyscy zdążyli wziąć w nich udział.

bookcrossing

Przez cały dzień trwała również akcja bookcrossingowa, która rozpoczęła się jeszcze na starcie rajdu, gdzie wystawiono specjalny regał, który następnie został przewieziony do skansenu. W ramach akcji można było wymienić się książkami z innymi uczestnikami.

na Skansenie

Wspaniałą atrakcję przygotowali kostrzyńscy strażacy, którzy przyjechali wielkim wozem drabiniastym z łodzią ratunkową. Niestety, niedługo później dostali wezwanie do pożaru i musieli nas opuścić. Na szczęście zdążyli wrócić i chwilę odpocząć przy ognisku i pieczonych kiełbaskach. Piknik zakończył się długo po godzinie 16:00. Na pożegnanie wszyscy rowerzyści oraz osoby uczestniczące w organizacji otrzymali pamiątkowe przypinki z logo rajdu.

Odjazdowy Bibliotekarz

Impreza zintegrowała lokalne środowisko. Patronat nad rajdem objął burmistrz Kostrzyna nad Odrą dr Andrzej Kunt. Partnerami akcji były: Koło Pszczelarzy PZP w Kostrzynie nad Odrą, Kostrzyńskie Centrum Kultury, Gimnazjum nr 2, Wyższa Szkoła Zawodowa w Kostrzynie nad Odrą, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Muzeum Twierdzy Kostrzyn, Park Narodowy „Ujście Warty” oraz Miejskie Zakłady Komunalne Sp. z o.o. w Kostrzynie nad Odrą. Do akcji włączyli się także bibliotekarze z kostrzyńskich szkół oraz czytelnicy naszej biblioteki, którzy z własnej inicjatywy postanowili pomóc w organizacji. Patronat medialny objęły Telewizja Polska S.A. Oddział w Gorzowie Wielkopolskim oraz Radio Plus Gorzów. Imprezę wspierali liczni sponsorzy: Arctic Paper, Enea Operator, ICT Poland, drukarnia Sonar, salon rowerowy Relax oraz księgarnia Wena.

nasza ekipa

Przygotowania do rajdu trwały nieomal pół roku. Niewątpliwy sukces imprezy jest najlepszym dowodem na to, że wysiłek się opłacił. Wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu, składamy serdeczne podziękowania. Uczestników pierwszego kostrzyńskiego Odjazdowego Bibliotekarza oraz wszystkich chętnych zapraszamy na kolejny już rajd za rok, a tymczasem zachęcamy do korzystania z naszej biblioteki przez cały rok.

 

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo