koronawirus-baner

Niedzielne spotkania z folklorem

Niedziela z folkloremW  ostatnią niedzielę czerwca Kostrzyńskie Centrum Kultury zaprosiło mieszkańców miasta (i nie tylko) na „Niedzielę z Folklorem”. Kilkaset osób, mimo upalnej pogody, przybyło do kostrzyńskiego Amfiteatru na spotkanie z Zespołem Śpiewaczym „Drzewiczanie”, Kapelą Koźlarską „Kotkowiacy” i Kapelą Ludową „Wełtynianka”. Publiczność mogła więc wysłuchać zróżnicowanej muzyki ludowej przy okazji dowiadując się wielu ciekawych rzeczy dotyczących historii wykonawców, ich strojów i instrumentów na których zagrali. Warto także zaznaczyć, że sądząc z zainteresowania, czerwcowe spotkania z folklorem na stałe wpisały się w kalendarz imprez...

Drzewiczanie

„Drzewiczanie” ze swoim instruktorem Janem Piśko zaprezentowali kostrzyńskiej publiczności zaledwie kilka utworów ze swojego repertuaru, ale każdy z nich wywoływał prawdziwą burzę oklasków. Tak publiczność nagradzała doskonale znany kostrzyński zespół śpiewaczy, którego historia sięga roku 1986, kiedy Koło Gospodyń Wiejskich w Drzewicach założyło Zespół Śpiewaczy „Drzewiczanki”. Warto przypomnieć, że przez te kilkanaście lat zmieniali się instruktorzy, siedziby zespoły czy składy ale pozostała miłość do śpiewu, który został utrwalony na dwóch płytach kompaktowych. Jeśli chodzi o dokonania „Drzewiczan”, to dość napisać, że zespół godnie reprezentuje Kostrzyn nad Odrą na arenie międzynarodowej zdobywając wiele dyplomów, wyróżnień czy nagród.

Mali Kotkowiacy

„Kotkowiaków” reprezentowała młodzież uczęszczająca do Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zbąszynku pod nazwą „Mali Kotkowiacy”.  Muzyka ludowa  rodem z wielkopolski, którą wykonuje kapela, oparta jest na mało znanym szerszej publiczności instrumencie o nazwie kozioł ślubny wspierany na scenie przez skrzypce i klarnety. Niewątpliwie unikalna muzyka w połączeniu z wokalem młodziutkiej wokalistki wzbudziła uznanie zebranej publiczności, która mogła podczas okraszonego humorem występu dowiedzieć się o instrumentach, ubiorach i historii zespołu, sięgającej czasów przedwojennych. Przy dźwięku kozioła i gorących oklaskach kapela schodziła z desek amfiteatru zapowiadając, że jeszcze tu zapewne zagości.

Wełtynianka

Ostatnim wykonawcą „Niedzieli z Folklorem” byli goście z Gryfińskiego Domu Kultury – Kapela Ludowa „Wełtynianka”, która zaprezentowała nam na deser prawdziwą muzyczną ucztę. Myślę bowiem, że niewielu Kostrzynian mogło na żywo usłyszeć grę na cymbałach, akordeonie czy bębnie przy bardzo wyrazistym i żywiołowym wokalu. Występ był na tyle energetyczny, że pękały struny, wokalistom brakowało tchu a publiczność nagrodziła zespół wielkim aplauzem. Po niemal 90 minutach niezwykły koncert trzech różnorodnych, ale jakże zbliżonych muzycznie wykonawców dobiegł końca i chciałoby się tylko powiedzieć... chcemy więcej!

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo