koronawirus-baner

Kostrzynianie czytali ”LALKĘ”

0205 września w całej Polsce miała miejsce akcja zapoczątkowana przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego pod nazwą Narodowe Czytanie. W jej ramach w roku 2015 Polacy czytali jedno z największych dzieł Bolesława Prusa pt. „Lalka”. W naszym mieście fragmenty „Lalki” czytano wspólnie w Parku Miejskim, a mimo niesprzyjającej pogody Miejska Biblioteka Publiczna w Kostrzynie nad Odrą we współpracy z Kostrzyńskim Centrum Kultury zorganizowała akcję, w którą zaangażowano młodszych i starszych. Atrakcji nie brakowało, o czym w poniższej relacji.

Narodowe Czytanie 2015

Kostrzynian zebranych w Parku Miejskim powitała Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kostrzynie nad Odrą Anna Denczew, która odczytała list Bronisława Komorowskiego z roku 2012 inicjującego akcję Narodowe Czytanie z okazji 200-lecia okresu, w którym toczy się akcja „Pana Tadeusza”, największego dzieła Adama Mickiewicza. W roku 2013 czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry, a rok później fragmenty „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Od początku w akcji uczestniczyła również kostrzyńska biblioteka, która w tym roku zaprosiła z KCK mieszkańców naszego miasta do wspólnego czytania „Lalki” Bolesława Prusa. Tegoroczna edycja miała jednak wyjątkowy przebieg - na początek zaprezentowała nam się utalentowana młodzież pod kierunkiem Justyny Streichsbier przedstawiając publiczności okoliczności i przebieg pojedynku Stanisława Wokulskiego z baronem Krzeszowskim.  Młodzi aktorzy nie przejmowali się porywami wiatru i groźnie wyglądającymi chmurami z wielkim sercem odczytując nam wspomniany fragment książki. Następnie do głosu doszli członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, którzy czytali fragment rozpoczynający adaptację „Lalki” autorstwa Bronisława Maj - literaturoznawcy, poety i wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na sam koniec, po fragmentach książki w interpretacji publiczności, wystąpiła Katarzyna Olejnik, która rozdała nagrody w konkursach i zaprosiła wszystkich zebranych na okolicznościowy, przepyszny tort.

Dyskusyjny Klub Książki

Narodowe Czytanie w tym roku to również doskonała zabawa. Katarzyna Olejnik (instruktorka KCK) wraz z wolontariuszkami zapraszała wszystkich chętnych na grę terenową, która składała się z czterech etapów. W pierwszym, pod okiem Weroniki Ziarko, zawodnicy musieli wykazać się zręcznością i szybkością w konkursie skoków w workach. Kolejnym etapem była zagadka związana z kodeksem karnym prowadzonym przez Zuzannę Pawełczuk. Kodeks karny pojawił się w  kontekście „Lalki” nieprzypadkowo - jak przypominała K. Olejnik „przyczynkiem” do powstania powieści był pewien spór handlowca z jego klientką związany właśnie z lalką. Kolejnym zadaniem było własnoręczne wykonanie kukiełki z dostarczonego materiału i waty - powstałe w ten sposób lalki można było oczywiście zabrać ze sobą do domu. Ostatnim, ale najbardziej wymagającym zadaniem, było napisanie listu miłosnego zawierającego słowa, które losowano u Klaudii Klimek. Komplet zadań pozwalał odebrać nagrodę, ale na wszystkich, którzy tego dnia przyszli do Parku Miejskiego czekały torby pełne książek, można było na swoim egzemplarzu „Lalki” przybić okolicznościowy stempel czy wykonać pamiątkowe zdjęcie. Na koniec organizatorzy zaprosili wszystkich do skosztowania słodkiej książki, przygotowanej przez biblioteczną księgową. Zapraszamy za rok do wspólnego, Narodowego Czytania!

 

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo