koronawirus-baner

"Kostrzyńskie Kościoły" pod choinkę

Ryszard Skałba prezentuje książkęW czwartkowy wieczór 19 grudnia br. miało miejsce przedświąteczne spotkanie zorganizowane przez Muzeum Twierdzy poświęcone prezentacji książki autorstwa Pani Alicji Kłaptocz "Kostrzyńskie kościoły". Sama autorka nie mogła z przyczyn osobistych uczestniczyć w spotkaniu. W jej imieniu książkę przedstawił dyrektor MTK Ryszard Skałba, który miał w powstaniu tej publikacji też spory udział. Książka jest kolejną publikacją Pani Alicji poświęconą historii naszego miasta. Była to także okazja, do uhonorowania kolejnych osób tytułem "Przyjaciela Muzeum Twierdzy"...

Na 128 stronach autorka zaprezentowała tym razem nie tylko przedwojenne, ale również powojenne losy kostrzyńskich świątyń, parafii i kapłanów. Zaletą jest ponad sto, w większości wcześniej nie publikowanych, fotografii ze zbiorów osobistych autorki i z kroniki śp. ks. kan. Franciszka Skałby, którego pamięci to wydawnictwo zostało zadedykowane (prezentacja książki odbyła się dokładnie w 21 rocznicę jego śmierci). Od dzisiaj książka jest do nabycia w siedzibie Muzeum przy ul. Granicznej 1, gdzie zakupić można również szereg innych wydawnictw związanych z historią Kostrzyna i nie tylko.

Paweł Rychterski, Ryszard Skałba i Marek Wichrowski

Podczas przedświątecznego spotkania zorganizowanego przez Muzeum Twierdzy Kostrzyn 19 grudnia 2013 roku uhonorowano tytułem "Przyjaciela Muzeum Twierdzy Kostrzyn" panów: Pawła Rychterskiego (na zdjęciu z lewej) oraz Marka Wichrowskiego (z prawej). Przypominamy, że w zeszłym roku tytuł ten został przyznany panom: Ireneuszowi Nalewajczykowi, Józefowi Piątkowskiemu oraz Klausowi Thiel. Dyrektor placówki Ryszard Skałba przyznał, że wybór w tym roku również nie był łatwy, ale wyróżnione osoby z pewnością na niego zasłużyły za współpracę z kostrzyńskim muzeum i okazaną nam pomoc w mijającym roku. Ich sylwetki prezentujemy poniżej.

PAWEŁ RYCHTERSKI - technik mechanik z zawodu, obecnie emeryt. Regionalista i kolekcjoner map. Przewodnik lubuski (posiada certyfikat brandenburski "Lebuser Land"), oraz przewodnik po Twierdzy Kostrzyn. Od 15 lat członek polsko-niemieckiego Stowarzyszenia "Educatio - Pro Europa Viadrina". Autor polskiej wersji wielojęzycznego słownika wyrażeń fortecznych i szeregu opracowań na temat budowli fortecznych kostrzyńskiej twierdzy. Napisał m.in. ok. 40 artykułów pod ogólnym tytułem "Sygnatariusze porozumienia miast - twierdz Kostrzyn 2000". W roku 2013 prowadził dwie wycieczki "Szlakiem kostrzyńskich cmentarzy" i "Szlakiem kostrzyńskich obiektów obrony przeciwlotniczej". Aktualnie pracuje nad sporządzeniem monografii o kostrzyńskich schronach przeciwlotniczych. Odznaczony srebrnym medalem "Za zasługi dla obronności kraju" (2006) oraz medalem pamiątkowym "Za zasługi dla Miasta Kostrzyn nad Odrą" (2006). Członek Rady Muzeum.

MAREK WICHROWSKI - lat 34. żonaty. Kostrzynianin od urodzenia, absolwent kostrzyńskich szkół (SP 2 i LO) oraz Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie na Wydziale Mechanicznym - studia ukończone w roku 2003. Zawodowo związany z żeglugą morską. Pasjonat historii i modelarstwa, posiadacz interesujących kolekcji związanych z Kostrzynem.

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo