Wyjątkowe spotkanie z książką

Tadeusz Kramek i Alicja Kłaptocz8 maja br. rozpoczął się X Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, którego hasło brzmi "Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych". Jak to podkreśliła Anna Denczew (Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kostrzynie nad Odrą) spotkanie autorskie z Panią Alicją Kłaptocz i Panem Tadeuszem Kramkiem, które odbyło się 10 maja, doskonale wpisuje się w to motto. Była to także doskonała okazja do zaprezentowania najnowszych publikacji obu pisarzy. Poniżej nasza relacja z tego wyjątkowego wydarzenia.

 

prezentacja Alicji Kłaptocz

Na wstępie trzeba pochwalić organizację spotkania, które pomimo to, że dotyczyło dwóch jakże ważnych dla naszego miasta pozycji książkowych, odbyło się w przyjaznej, niemal rodzinnej atmosferze. Wśród gości pojawił się Przewodniczący Rady Miasta Kostrzyn  nad Odrą Tadeusz Łysiak, który nie tylko dodał rangi temu wydarzeniu, ale także chętnie podzielił się z obecnymi swoimi wspomnieniami z okresu pracy w kostrzyńskiej fabryce celulozy. Taka otwartość gości i formuła wieczorku spowodowała, że czuło się raczej jak na rodzinnej uroczystości a nie na spotkaniu promocyjnym, czemu zresztą sprzyjali sami bohaterowie.

Anna Denczew i Alicja Kłaptocz

Po oficjalnym powitaniu przez Panią Annę Denczew swoją najnowszą książkę pt. „Kostrzyńskie Dekady 1960-2010” promowała osobiście autorka – Pani Alicja Kłaptocz. W prezentacji przywołała wiele wydarzeń i postaci, które wpłynęły na obecny wygląd miasta. Poznaliśmy sylwetki kolejnych dyrektorów Kostrzyńskich Zakładów Papierniczych, którzy swoją pracą zmieniali zniszczony wojną Kostrzyn w tętniące życiem miasto, społeczników, którzy potrafili poderwać ludzi do czynów, dzięki czemu mamy dzisiaj m.in. kościół czy amfiteatr oraz ważne momenty w życiu miasta, które zmieniały je na zawsze. O wiele jednak ważniejsze od zachęcenia do lektury książki było to, że autorka chyba po raz pierwszy zdradziła nam, jak zaczęła się jej przygoda z pisaniem. Otóż pewnego dnia w jej ręce wpadła niemiecka kronika miasta. Pani Alicja z mężem, przy pomocy aparatu fotograficznego, wykonała jego kopię i tak oto powstał pomysł na wydanie polskojęzycznej edycji książki, która miała powojennym mieszkańcom przypomnieć historię tych ziem. Po jakimś czasie, już współpracując z redaktor Krystyną Kamińską, nasza bohaterka doszła do wniosku, że zamiast wracać do przedwojennej przeszłości miasta należy dokumentować teraźniejszość, a pomocny okazał się w tym pamiętnik i niemal fotograficzna pamięć do ludzi, faktów i dat. Jakiś czas później Burmistrz Andrzej Ludwik Kunt szukał osoby, która opisałaby historię powstania kostrzyńskiej „Kręgielni” – no i zaczął się proces twórczy, który trwa aż do dzisiaj. Warto podkreślić, że powstały już trzy książki, które, jak to sama Pani Alicja ujęła „pokazują jak stary, szary Kostrzyn jest z każdym dniem piękniejszy”. Nie trzeba chyba pisać, że zostały ciepło przyjęte przez kostrzynian, czemu służy zapewne lekki styl pisarki. Autorka nie kończy jednak na tej książce i już zapowiada, że pracuje nad kolejną pozycją…

Tadeusz Kramek deklamuje swoje wiersze 

Tadeusz Kramek będąc pod wrażeniem prezentacji zaczął od wiersza, który poświęcił właśnie Pani Alicji Kłaptocz. Zaprezentował także najnowszy wiersz pt. „Epika i Poezja”, w którym te dwa rodzaje literackie humorystycznie przyrównał do małżonków, z których jedno buja w chmurach, podczas gdy drugie twardo stąpa po ziemi. Zadeklamował także inne swoje wiersze, za co zebrał mnóstwo oklasków. Następnie zaprezentował swój najnowszy tomik pt. „Moje wiersze”.

Anna Denczew i Tadeusz Kramek

Po obu prezentacjach organizatorzy rozdali wszystkim obecnym obie prezentowane książki, co – jak podkreślili – było możliwe dzięki wydawcy „Kostrzyńskich Dekad 1960-2010”, czyli Urzędowi Miasta Kostrzyn nad Odrą oraz „Moich wierszy”, wydanych dzięki zaangażowaniu Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Ten jakże miły wieczór zakończyło podpisywanie książek z dedykacjami od samych bohaterów tego spotkania, wręczenie kwiatów i gratulacje dla warsztatu. Nie zabrakło także życzeń dalszych sukcesów w życiu zawodowym i aż szkoda było wracać do domu, ale jak głosi przysłowie: wszystko co dobre musi się w końcu skończyć…

Tadeusz Łysiak gratuluje Alicji Kłaptocz nowej książki

biuro

Co? Gdzie? Kiedy?

WAKACJE W MIEŚCIE!
lato2018
POLECAMY:   
 
biblioteka
23 czerwca, godz. 10:00
kostrzyńska biblioteka
Festiwal-Tańca
24 czerwca, godz. 17:00
Amfiteatr 
FAST
18 czerwca, godz. 11:00
18 czerwca, godz. 17:00
KCK Kręgielnia
kssseSuperCupZ
26-29 czerwca, godz. 10:00
Stadion MOSiR ul. Niepodległości 11

34687532 1283027865168000 4585767149221445632 n
1 lipca
Przystań MOSiR "DELFIN"

flisy
9 lipca

 
kzr06
Maj 2018

AKTUALNE NUMERY

sk3
Nr 5/2018 - MAJ 2018
 
pl3
Nr 5(65)/2018 - MAJ 2018
 

INFORMACJE

plan

 
szkola
ROZKŁAD JAZDY:
dowóz do szkół
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od 1 czerwca 2018 r.

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
Mariusz Staniszewski
redaktor sportowy

sport@naszkostrzyn.pl
tel. 693 907 200
 

znajdziesz nas w gazecie

logo