koronawirus-baner

Drzewiczanie mają już 30 lat!

Koncert Jubileuszowy DrzewiczanW latach '80 XX wieku nieopodal miasta Kostrzyn nad Odrą we wsi Drzewice Koło Gospodyń Wiejskich postanowiło założyć zespół ludowy. Od tego czasu zmienił się ustrój polityczny kraju, Drzewice stały się dzielnicą miasta a zespół, który od 24 października 1986 roku nosił nazwę „Drzewiczanki” także się transformował. Zmieniali się instruktorzy - pierwszym był Józef Jaskólski, po kilku miesiącach zastąpił go Mieczysław Moczulski a po piętnastu latach role tę objął Jan Piśko, który piastuje tą funkcję do dzisiaj. Przez ostatnie 30 lat zmieniali się członkowie zespołu, zmieniła się też nazwa. 7 sierpnia zespół „Drzewiczanie” zaprosił do Amfiteatru na jubileuszowy koncert…

profesor komplementuje zespół

Ostatnie 30 lat ugruntowało rolę Zespołu „Drzewiczanie” jako ambasadora ludowej kultury i naszego miasta. Zespół to nie tylko stroje w barwach Kostrzyna nad Odrą, ale także utwory autorstwa Stanisławy Piśko nawiązujące często do miasta i brawurowe wykonanie piosenek czynią z „Drzewiczan” markę rozpoznawaną w całym kraju i nierozerwalnie kojarzoną z naszym miastem. Obecny na jubileuszowym koncercie wybitny etnograf dr hab. profesor US Bogdan Matławski zapowiadając koncert „Drzewiczan” zwracał uwagę na wielokulturowość Województwa Lubuskiego, dzięki której artyści z Ziem Odzyskanych mogą i pokazują nową jakość muzyki ludowej. Etnograf odnosząc tą jakość do naszego lokalnego zespołu zwracał uwagę nie tylko na „kostrzyńskie” stroje ale także na nietypowy skład kapeli towarzyszącej śpiewakom, w której pojawia się nawet puzon, niespotykaną żywiołowość członków czy liczebność zespołu. Oddając hołd „Drzewiczanom” profesor skłonił się nawet do stwierdzenia, że Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” i „Drzewiczanie” prezentują ten sam, wysoki poziom artystyczny!

ŚpiewajMi z kwiatami

Na koncercie z okazji 30-lecia jubileuszu Zespołu „Drzewiczanie” pojawiły się ogólnopolskie i lokalne media a imprezę poprowadził dziennikarz muzyczny Radia Zachód Donat Linkowski, który wzbogacił występy poszczególnych gości wierszami, anegdotkami i ciekawostkami związanymi z zespołami. W niedzielne popołudnie na deskach kostrzyńskiego Amfiteatru mogliśmy posłuchać gości-przyjaciół „Drzewiczan”: Zespołu „Pod Kasztanem” w towarzystwie Kapeli Wujka Felka z Templewa, Zespołu Śpiewaczego ŚpiewajMI z Bogdańca oraz Młodzieżowego Zespołu Ludowego Rezonans z Krosna Odrzańskiego. Oprócz muzyki zaprzyjaźnione zespoły przywiozły ze sobą okolicznościowe prezenty i życzenia dalszych sukcesów. Po blisko dwóch godzinach na scenie pojawili się rozpromieni „Drzewiczanie”, którzy swoimi piosenkami jak zwykle ponieśli publiczność. Na koniec warto nadmienić, że wśród widzów byli obecni przedstawiciele lokalnego samorządu z Burmistrzem Miasta Kostrzyn nad Odrą Andrzejem Kuntem nad Odrą a atmosfera panująca w Amfiteatrze była wspaniała, niezapomniana i aż chciało by się krzyknąć - chwilo trwaj...

 

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
03-seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
04-zagranica
WRÓCIŁEŚ Z ZAGRANICY?
 
05-kwarantanna
KWARANTANNA
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo