koronawirus-baner

na drzewickiej imprezie

benefis DrzewiczanWspaniały, energetyczny i obfitujący w niespodzianki - tak w skrócie można by opisać benefis Amatorskiego Zespołu Śpiewaczego „Drzewiczanie”, który odbył się 28 października w gościnnych pomieszczeniach ESC Kręgielnia. Na szczelnie wypełnionej sali nie brakowało przedstawicieli samorządów z naszego miasta i Seelow, ludzi związanych z zespołem, sympatyków i zaprzyjaźnionych zespołów ludowych z okolicy. Benefis brawurowo poprowadził dyrektor Kostrzyńskiego Centrum Kultury Zdzisław Garczarek w specjalnie na ten cel uszytym stroju, w którym już niedługo będą się prezentować Drzewiczanie.

benefis Drzewiczan

Benefis rozpoczął się z małym opóźnieniem, ale na sali jeszcze przed oficjalnym początkiem uczestnicy spotkania wymieniali się wspomnieniami z ostatnich trzydziestu lat, oglądali kroniki zespołu czy po prostu robili sobie pamiątkowe zdjęcia. Po chwili na ekranie pojawił się film przygotowany przez Natalię Daniszewską, który zabrał nas na wyprawę w przeszłość zespołu. Na koniec filmu pojawiły się życzenia dla zespołu, które złożył Andrzej Kunt, Z. Garczarek wraz z Katarzyna Olejnik i Anna Żytkowiak. Wśród burzy oklasków na scenie pojawił się prowadzący w okolicznościowym stroju, aby przeprowadzić konkurs wiedzy o Drzewiczanach, w którym rywalizowali… członkowie zespołu! Były kalambury (na marginesie wzbudziły one salwy śmiechu na widowni), układanie puzzli czy odgadywanie tytułów własnych piosenek. Był też konkurs wiedzy o historii zespołu a wśród pytań były i takie jak prośba o podanie ilości dzieci/wnuków członków zespołu, ilości wydanych płyt czy liczby koncertów. Prawdziwą perełką tej części benefisu było opowiadanie Anny Żytkowiak o trudnym związku dwojga młodych ludzi, wśród których Drzewiczanie szukali ukrytych tytułów swoich piosenek. Ozdobą rywalizacji był komentarz Z. Garczarka, który niejednokrotnie wywoływał salwy śmiechu wprowadzając widownię w doskonały nastrój a na koniec zwycięskiemu zespołowi wręczył nagrodę... dla wszystkich Drzewiczan.

 

 

I w takim nastroju wystąpili przed nami Raperzy znad Odry, czyli uczniowie kostrzyńskiego Gimnazjum Nr1, którzy zarapowali nam utwór o Drzewiczanach zakończony wspólnym odśpiewaniem zespołowi kolejnych stu lat ich pełnej sukcesu działalności. Następnie goście mogli złożyć życzenia jubilatom. Nie chciałbym tutaj nikogo pominąć, niemniej jednak z uwagi na brak miejsca muszę jedynie wspomnieć, że okolicznościowe życzenia i bukiet kwiatów na ręce zespołu złożył m.in. wiceburmistrz Miasta Kostrzyn nad Odrą Zbigniew Biedulski, zaprzyjaźnione zespołu a także byli Drzewiczanie oraz dziennikarz muzyczny Radia Zachód Donat Linkowski, który przy tej okazji zaprezentował dwie nowe płyty zespołu. Po części oficjalnej przyszedł czas na koncert jubileuszowy, który poprowadził właśnie D. Linkowski sypiąc nam jak z rękawa ciekawostkami dotyczącymi zespołu. W jubileuszowym repertuarze usłyszeliśmy premierowe wykonanie utworu „Zaproszenie do Kostrzyna” do słów Alicji Kłaptocz i muzyki Jana Piśko poświęconego naszemu miastu oraz szlagiery zespołu takie jak „Wesele, wesele” czy „Chłopcy z Lubuskiego”. Najwięcej emocji wzbudził chyba jednak utwór "Karczmareczka", w którym swoje zdolności taneczno-aktorskie pokazała Natalia Daniszewska. Po koncercie organizatorzy zaprosili wszystkich na biesiadę. Nie brakowało tam toastów a wspólna zabawa gości i Drzewiczan przy stole i na parkiecie trwała do białego rana.

benefis Drzewiczan

Trudno w tak krótkiej formie jak artykuł prasowy zawrzeć atmosferę, przekazać emocje czy ocenić wspomnianą uroczystość. Dość napisać, że publiczność spontanicznie reagowała to brawami to śmiechem na to co działo się na scenie a Z. Garczarek jako prowadzący po raz kolejny pokazał najwyższą klasę. W mojej ocenie podczas benefisu Drzewiczanie zarazili kolejny pokolenia swoją muzyką, czego najlepszym przykładem jest mój syn, który po drodze podśpiewywał jedną z piosenek. Tak więc mała uwaga dla wydawcy płyt - na okładce z pewnością powinno znaleźć się ostrzeżenie, że zawarte na srebrnym krążku utwory silnie uzależniają, powodują niekontrolowane przytupy i zachęcają do wspólnego śpiewania. Nam pozostaje jedynie życzyć Amatorskiemu Zespołowi Śpiewaczemu „Drzewiczanie” aby przez kolejne lata reprezentował nasze miasto na licznych festiwalach, przeglądach piosenki ludowej a koncerty przyciągały rzesze fanów. Muzyka jest bowiem dobra na wszystko a dobra muzyka jest balsamem na nasze dusze. A taka z pewnością jest twórczość naszego kostrzyńskiego ambasadora kultury ludowej. Nie zmieniajcie się!

 

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo