Festiwal Indii

Festiwal Indii29 lipca Plac Wojska Polskiego zamienił się w scenę „Festiwalu Indii”. Kultura hinduska uwodziła Kostrzynian swoją magią, melodią, filozoficzną głębią przekazu ale i pięknem szeroko pojętej sztuki Dalekiego Wschodu. Podczas kilku godzin Fundacja Viva Kultura zabrała nas w niezwykłą podróż do Orientu, a widzowie jak zaczarowani chłonęli różnorodny, kolorowy, tętniący radością program, który raz po raz zaskakiwał niespodziewanymi zwrotami akcji. Przymykając oczy można było poczuć się jak w Indiach tym bardziej, że pogoda dopisała. Niektórzy mówili nawet, że to dzięki Krysznie…

Festiwal Indii

Najstarsza, największa i najsłynniejsza w Polsce hinduska impreza „Festiwal Indii” przetacza się co roku przez całą Polskę. W lipcu to niezwykłe wydarzenie dotarło po raz pierwszy do Kostrzyna nad Odrą, gdzie otworzyła je Prezes Fundacji Viva Kultura Agnieszka Dawidowska oraz Burmistrz Miasta Andrzej Kunt - organizatorzy festiwalu. Jeszcze przed otwarciem widzów nęciła orientalna muzyka, wykonywana przez artystów z całego świata przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów indyjskich. Na miejscu można było nabyć fascynujące książki, przyozdobić swoje ciało orientalnym tatuażem wykonywanym henną czy wypożyczyć indyjski strój. Nie ma się więc co dziwić, że wkrótce plac zapełnił się widzami, wśród których migotały piękne, kolorowe stroje. To wszystko było jednak zaledwie przedsmakiem, lub chwilą oddechu, od bogatego programu, który niemal eksplodował ze sceny!

Festiwal Indii

Podczas kilku godzin programu scenicznego mogliśmy podziwiać m.in. pokazy mistrza sztuk walki Dina Dayal, elektryzujące występy artystów z Bombaju pod dyrekcją Vaibhava Arekaraz „Sankhya Dance Creation”, łączące tradycje indyjskie z nowoczesnością, krótki wykład poświęcony hindoskiej filozofii życia czy masę innych atrakcji. Co ważne, artyści współtworzyli spektakl razem z publicznością! Jak choćby podczas musicalu „Nandal”, kiedy zaproszone na scenę dzieci uczyły się prostych piosenek i kroku tanecznego. W efekcie każdy maluch wcielił się choć na chwilę w prawdziwego indyjskiego artystę a wspólny występ zakończyły owacje na stojąco. Niewątpliwie największą atrakcją Festiwalu były przedstawienia teatralne, tak różne dla dzieci i dorosłych ale oba zachwycające pięknem, przepychem, duchem Orientu i mądrością Kryszny. Wciąż jestem pod wrażeniem obu przedstawień!

Festiwal Indii

Pierwsze z nich, skierowane głównie do najmłodszych było pełne klimatu Indii, a opowiadaną historię dzieciaki śledziły z otwartymi buziami. Nie brakowało pięknych strojów, rekwizytów i połączenia teatru kukiełkowego z prawdziwą sztuką teatralną na najwyższym, światowym poziomie. Nie zabrakło płynnie opowiedzianej historii z ogromną liczbą aktorów, która zabrała nas do dalekich Indii. Nie mogło również nie być momentów suspensu, kiedy ogromny goryl czy słoń atakował zgromadzoną pod sceną publiczność! A całość traktowała o miłości Kryszny do przepięknej Radhy, która oczywiście zakończyła się happy endem i… możliwością wykonania wspólnych zdjęć z aktorami! Drugie z przedstawień skierowane było do dorosłego odbiorcy, a publiczności została przedstawiona sztuka powstała w Ekaterynburgu (Rosja), a napisana przez Vladimira Avvakumova. Autor zresztą pojawił się w niej jako narrator, prowadzący nas przez swoją opowieść. Przedstawiona historia, będąca adaptacją mądrości wprost z indyjskich ksiąg, wiodła nas w filozoficzne rozważanie na temat sensu życia i z pewnością jej przesłanie na długo pozostanie w pamięci widzów a każdy z ich będzie sam sobie musiał odpowiedzieć na postawione przez Rosyjskiego artystę pytanie...

Zderzenie pięknej, kolorowej i niezwykle bogatej kultury z naszą rzeczywistością okazało się strzałem w dziesiątkę! Okazało się bowiem, że mamy ze sobą wiele wspólnego i pozornie obca kultura jest nam bardzo bliska, atrakcyjna i nęci swoją odmiennością, doskonale uzupełniając przy tym nasze życie.

 

biuro

Co? Gdzie? Kiedy?

 
01 września 2019
Zapisy do biegu
 

 
POLECAMY:
 
 pnuw
14 lipca, godz. 9:00
Park Narodowy Ujście Warty
 
rybka
23 lipca, godz. 16:00
Miejska Biblioteka Publiczna
 
27 lipca, od godz. 20:00
Kino letnie
  
plakat pl
Turniej rocznika 2009
25 sierpnia
zapisy trwają!
 
zegarki-edwa

AKTUALNE NUMERY

sk6
Samorządny Kostrzyn
Nr 6/2019 - CZERWIEC 2019
 
pl6b
Przekrój Lokalny
Nr 6(77)/2019 - CZERWIEC 2019 
 
virtualnetia

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od 1 czerwca 2019 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
Mariusz Staniszewski
redaktor sportowy

sport@naszkostrzyn.pl
tel. 693 907 200
 

znajdziesz nas w gazecie

logo