koronawirus-baner

Sztuka ponad granicami!

uczestnicy pleneru "Sztuka na Granicy"

Kostrzyn nad Odrą jest ważnym węzłem komunikacyjnym, gdzie przecina się wiele połączeń kolejowych, drogowych czy wodnych. Komunikacji sprzyjają mosty, których w mieście jest niewątpliwie dużo i wciąż powstają nowe – dosłownie i w przenośni. Jeden z najważniejszych powstał 19 lat temu, kiedy właśnie w naszym mieście odbył się Międzynarodowy Plener Artystyczny „Sztuka na Granicy”, którego wernisaż odbył się już po raz 17. w Kostrzyńskim Centrum Kultury.

Na początek trochę historii, bo tak szanowny jubilat zasługuje na małą podróż w przeszłość. Pierwsze Plenery odbywały się w Kostrzynie and Odrą, kolejne miały miejsce w Chyrzynie aby następnie przenieść się na kilka lat do Lebus (Niemcy). "Sztuka na Granicy" zawędrowała także do Witnicy a tegoroczny Plener odbył się w „Nowym Młynie” w Namyślinie. Niezmiennie przez te dziewiętnaście lat udało się skupiać artystów z całej Europy – Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii czy republik dawnego ZSRR. Powoduje to, że podczas wernisaży możemy delektować się różnorodną Sztuką – od realistycznych pejzaży, poprzez senne mary aż po surrealistyczne wizje artystyczne. Wyjaśnić przy tej okazji należy, że dwukrotnie wystawy się nie odbyły, stąd tegoroczna ma numer 17.

wystawione obrazy wzbudziły zrozumiałe zainteresowanie

Tegoroczny, 19. Międzynarodowy Plener Artystyczny, który odbył się w dniach 12-24 sierpnia br. zebrał artystów spełnionych, wybitnych, genialnych, mistrzów w swoim rzemiośle. Szkoda tylko, że podczas wernisażu nie mogliśmy zobaczyć wszystkich prac tegorocznych bohaterów, wśród których wymienić wypada choćby takie nazwiska jak: Marzena Mazurek Jędrak, Ludmiła Sabadini, Sylwia Chudy Leśnik, Ksenia Gryckiewicz, Małgorzata Kruk, Andrzej Leśnik, Lothar Maertins, Jens Lawrenz, Wibke Blank, Krzysztof Matuszak, Ganna Kotsar, Mariusz Kaczmarek, Jean P. Spicker czy Katarzyna Szurkowska. Tą małą niedogodność wynagradzało gościom to, że podczas wernisażu można było w spokoju, przy lampce wina, porozmawiać z wybranymi artystami dowiadując się wszystkich sekretów stworzonych przez nich obrazów czy rzeźb. Wszyscy byli zgodni, że taki kontakt ze sztuką to rzecz absolutnie unikatowa i wiele osób z chęcią z niej skorzystało. My możemy zdradzić mały sekret, że jeszcze w tym roku niektóre z prac Mariusza Kaczmarka będzie można zobaczyć jeszcze w tym roku w galerii „dacco”…

Zdzisłąw Garczarek prezentuje uczestników wernisażu

Wspaniała atmosfera panująca podczas pleneru przeniosła się także na wernisaż - było naprawdę sympatycznie a o nastrój gości zadbał także Marcin Nowak, który umilał oglądanie prac swoją grą na gitarze. Tradycyjnie już odbyło się losowanie obrazu i pięciu okolicznościowych koszulek z logiem Pleneru, które losowała mała Zosia. Warto także nadmienić, że tak wspaniałe przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez wsparcia sponsorów, którymi w tym roku były firmy: Arctic Paper S.A., Młyn "Julia" Sp.z o.o., Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Państwo Szarek z Kostrzyna nad Odrą. Tak więc dzięki „Sztuce na Granicy” udało się zbudować most, którego krańce już dawno znalazły się poza granicami nie tylko miasta, ale nawet naszego kraju… do zobaczenia za rok! 

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo