rozśpiewani Drzewiczanie

Drzewiczanie nagodzeni!Niezwykle pracowicie okres urlopowy spędził Amatorski Zespół Śpiewaczy „Drzewiczanie”, który coraz częściej, ze względu na swój poziom artystyczny, porównywany jest nie bez przyczyny, do „Mazowsza”! Zespół brał udział m.in. w 37. Międzynarodowym Festiwalu Pyrzyckie Spotkania z Folklorem, V Festiwalu Piosenki „Śpiewamy na ludowo” w Tarnowie, Festynie Parafialnym w Głuchowie, Koncercie Niedziela z Folklorem w Kostrzynie nad Odrą aby wakacje zakończyć z głośnym przytupem w Kamieniu Pomorskim.

Wakacje Drzewiczan

To właśnie w Kamieniu Pomorskim odbywał się w dniach 29-30 lipca XXI Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej im. Jana Iwaczyszczyna, gdzie 300 artystów reprezentowało województwa: dolnośląskie, lubuskie i zachodniopomorskie. Jury w składzie: Kazimierz Miler, Marek Sztark, Donat Linkowski i Valerii Buriaczenko było pod tak wielkim wrażeniem występu „Drzewiczan”, że jednogłośnie przyznało właśnie zespołowi z Kostrzyna nad Odrą nagrodę Grand Prix Festiwalu! Nagrodą jest także to, ze już za rok, na otwarcie Festiwalu, jako zdobywcy Grand Prix „Drzewiczanie” będą otwierać tą jedną z najstarszych imprez ludowych w Polsce! Publiczność i jury urzekł program artystyczny, który można było zobaczyć także podczas Dożynek Powiatowych w Kostrzynie nad Odrą. Była to scenka żniwna opracowana przez duet: Jana i Stanisławę Piśko przy wsparciu Anny Żytkowiak. Utwór „Zachodźże słoneczko” opiewa mozolny trud rolnika w polu – żniwa. Zespół został podzielony: kapela grała i część zespołu śpiewała na scenie w strojach ludowych. W tym samym czasie przed sceną pojawiły się pozostałe panie z zespołu: ubrane na biało, z zapaskami, z chustami na głowie wystąpiły jako chłopki ze snopami zboża. Towarzyszyli im chłopi z kosą, grabiami i wozem drabiniastym (w tej roli Jan Grzegorski oraz Tadeusz Andruszko). Wszystkie ruchy sceniczne przedstawione zostały zgodnie ze słowami piosenki, co kosztowało zespół wiele godzin ćwiczeń. Efekt można podsumować słowami: „było pięknie, tylko szkoda, że tak krótko”…

 

Kolejny sukces... Senioralia

Trudno jednak oczekiwać, aby rozśpiewani „Drzewiczanie” po tym sukcesie spoczęli na laurach. W dniach 30 września-1 października zespół brał udział w VI Dolnośląskim Przeglądzie Zespołowej Twórczości Amatorskiej Twórczości „SENIORALIA” w Jeleniej Górze. Spośród 40 zespołów do przeglądu zakwalifikowano 28 zespołów z całej Polski. Święto Seniorów rozpoczęło się barwnym korowodem, który przeszedł ulicami miasta. Po korowodzie „Drzewiczanie” zaprezentowali publiczności swój repertuar: „Kielich Białego Wina”, „Chłopcy z Lubuskiego” czy „Karczmareczkę”. Były gromkie brawa i uznanie w ustach Jury z Filharmonii Jeleniogórskiej, które okrzyknęło zespół „Mazowszem z Lubuskiego”. Wielkim wyróżnieniem było też zaproszenie do Filharmonii Dolnośląskiej  na uroczystą akademię z okazji Międzynarodowego Dnia Seniora i Koncert Galowy Laureatów Przeglądu (7 października), gdzie „Drzewiczanom” przypadł zaszczyt otwarcia Gali, a także jako pierwsi występują na scenie. A potem wariactwo - wywiady, wspólne zdjęcia, serdeczne rozmowy z zespołami z całego kraju. No a  na koniec kolejne brawa, kolejne nagrody i wykonana na zakończenie piosenka „Wśród gór i potoków”.

 

Amatorski Zespół Śpiewaczy „Drzewiczanie” rozśpiewuje już Kostrzyn nad Odra od ponad 30 lat. W zeszłym roku obchodził swój jubileusz i już wtedy zapowiadał, że jeszcze nie wyśpiewał wszystkiego, co mu w duszy gra. Nam pozostaje jedynie życzyć „Drzewiczanom” kolejnych sukcesów!

biuro

Co? Gdzie? Kiedy?

 
01 września 2019
Zapisy do biegu
 

 
POLECAMY:
 
 pnuw
14 lipca, godz. 9:00
Park Narodowy Ujście Warty
 
rybka
23 lipca, godz. 16:00
Miejska Biblioteka Publiczna
 
27 lipca, od godz. 20:00
Kino letnie
  
plakat pl
Turniej rocznika 2009
25 sierpnia
zapisy trwają!
 
zegarki-edwa

AKTUALNE NUMERY

sk6
Samorządny Kostrzyn
Nr 6/2019 - CZERWIEC 2019
 
pl6b
Przekrój Lokalny
Nr 6(77)/2019 - CZERWIEC 2019 
 
virtualnetia

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od 1 czerwca 2019 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
Mariusz Staniszewski
redaktor sportowy

sport@naszkostrzyn.pl
tel. 693 907 200
 

znajdziesz nas w gazecie

logo