koronawirus-baner

Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie Kostrzyn nad Odrą 20137 września w kilkuset miejscowościach całej Polski czytano dzieła najwybitniejszego polskiego komediopisarza - Aleksandra Fredry. Również w kostrzyńskim Parku Miejskim odbyła się uroczystość  "Narodowego Czytania" Jest to zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. W ubiegłym roku w całej Polsce czytano "Pana Tadeusza", a w projekt włączyło się około 50 miejscowości. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Oto jak przebiegało kostrzyńskie "Narodowe Czytanie"

Narodowe Czytanie w Parku Miejskim

Miejsce w parku przy fontannie wydało nam się najbardziej odpowiednim dla tego wydarzenia. Na ławkach i krzesłach przysiadali zarówno nieprzypadkowi słuchacze, jak i szczerze zaskoczeni przechodnie. W sobotnie południe przy pięknej pogodzie zaczęliśmy czytać. Początkowo dla kilkunastu zaciekawionych osób, z czasem dla kilkudziesięciu rozbawionych słuchaczy. Na pierwszy ogień poszliśmy my. Nasze bibliotekarki "przyrzekały na kobiety stałość niewzruszoną nienawidzić ród męski, nigdy nie być żoną".

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, robiąc przerwę w wycieczce po okolicach, postanowiło wesprzeć nas w działaniu, zawodowo prezentując wiersze i fraszki Fredry.

kostrzyńscy nauczyciele

Następnie pierwszym i ostatnim aktem powszechnie znanej komedii brawurowo „zemścili się” kostrzyńscy nauczyciele.

Narodowe Czytanie 2013

Jeśli „Zemsta”, to nie mogło obyć się bez jadowitego potwora, o którym z pasją czytała para ochotników. Krrrokodyl zresztą towarzyszył nam przez całe spotkanie, bacznie na wszystkich łypiąc.

ochotnicy też czytali 

Wśród publiczności znalazło się również kilkoro śmiałków, którzy zechcieli przeczytać bajki autorstwa Fredry. Usłyszeliśmy „Pawła i Gawła”, „Małpę w kąpieli”, „Osiołkowi w żłoby dano”, „Sowę”, „Dwa koguty”, „Wieczerzę z gwoździa”, „O czterech podróżnych” oraz „Wiatr i noc”.


UDZIAŁ WZIĘLI:

Reżyser: Dorota Strychalska – polonistka i bibliotekarka

„Śluby Panieńskie”: jako Aniela – Malwina Byczek, Klara – Paulina Strychalska

Wiersze i fraszki: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Gorzów Wielkopolski

„Zemsta”: jako Cześnik – Mirosław Guzik, Klara – Wioletta Skorupińska, Rejent – Jarosław Szydełko, Wacław – Jerzy Szabłowski, Podstolina – Anna Żytkowiak, Papkin – Mariusz Konieczny

oraz spontanicznie i dzielnie z publiczności: „Zemsta”:  jako Klara – Iwona Kuśnierz, Papkin – Krzysztof Kuśnierz; Wiersze dla dzieci: dziewięcioro odważnych dzieci, w tym jedno z tatą.

Wszyscy aktywni uczestnicy „Narodowego Czytania” otrzymali książki z utworami Aleksandra Fredry z pamiątkowym stemplem okolicznościowej pieczęciprzesłanej bibliotece przez Biuro Kultury i Dziedzictwa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Na zakończenie wszyscy rozsmakowali się w „słodkiej książce” ufundowanej przez Miasto Kostrzyn nad Odrą. Zapraszamy za rok na kolejne Narodowe Czytanie.

uroczysty tort na koniec

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo