mediaexpert

LOTUR po raz trzeci wyróżnia Kostrzyn nad Odrą!

lubuskie perly 2 600pxMiło nam poinformować, że LOTUR juz po raz już po raz trzeci docenił naszą kostrzyńską starówkę! Przypomnijmy: w roku 2011 produkt "Kostrzyńskie Pompeje" zgłoszony przez firmę IT Tourist Information Klaus Ahrendt zdeklasowało rywali w plebiscycie "Lubuskie perły w koronie" (patrz foto), a w roku 2016 miano "Lubuskiej Perły Turystycznej" odebrało Muzeum Twierdzy Kostrzyn. W tegorocznej edycji "Lubuskiej Perły Turystycznej" (2018) po raz drugi tytuł otrzymało Muzeum Twierdzy Kostrzyn za produkt turystyczny „Kostrzyńskie Pompeje”. Zatem zapraszamy do odwiedzania Starego Kostrzyna!

Flaga Miasta Kostrzyn nad Odrą

Dzień Flagi RPPrzypomnijmy: 15 października 2003 wpłynął projekt poselski autorstwa Edwarda Płonka zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP. Zgodnie z projektem 2 maja miał być ustanowiony jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jak podaje wikipedia, wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy – chodziło o dzień w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii. Ostatecznie Sejm RP ustanowił święto 20 lutego 2004 roku.  Przy tej okazji przybliżamy flagę naszego miasta.

Czytaj więcej: Flaga Miasta Kostrzyn nad Odrą

to było 25 lat temu!

Image0013821 listopada 1992 roku, w kilka miesięcy po uruchomieniu kolejowego przejścia granicznego (30 maja 1992 r.), o godzinie 11:00, ówczesny wojewoda gorzowski Zbigniew.Pusz i premier Brandenburgi Manfred Stolpe dokonali uroczystego otwarcia drogowego przejścia granicznego Kostrzyn-Kietz. Wydarzeniu na środku mostu granicznego towarzyszyły tłumy ludzi, którzy pomimo panującego w tym dniu mrozu licznie przybyli na uroczystość. Wszyscy w asyście orkiestry wojskowej przeszli pieszo mostem granicznym na Odrze w kierunku Kostrzyna.

W tym samym dniu przez most przejechały nieliczne pierwsze samochody osobowe. Kostrzyn nad Odrą otworzył się na zachód i Europę. Na ulicę Graniczna powróciło życie, Powstał bazar przygraniczny, a jedyna w mieście stacja benzynowa przy ul. Gorzowskiej choć czynna 24 godziny na dobę nie była w stanie obsłużyć wszystkich klientów. Powstała więc stacja paliw obok bazaru przygranicznego. W 1993 roku Urząd Miasta wydał pierwszy w powojennych dziejach Kostrzyna folder w trzech językach: polskim, niemieckim, angielskim. Tak rozpoczęło się otwieranie miasta na Europę…

Czytaj więcej: to było 25 lat temu!

Komunikacja Miejska wróci do Kostrzyna?

jedynkaKiedy na początku lat '90 poprzedniego stulecia Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej (PGKiM) przekazało w ręce prywatne autobusy, które dotychczas obsługiwały komunikację miejską wydawało się, że zacznie ona funkcjonować normalnie. Przypomnijmy, że powodem przekazania taboru Agencyjnej Komunikacji Miejskiej Kostrzyn nad Odrą Mieczysława Paszkiewicza była nierentowność przewozów. Po niemal trzydziestu latach przedsiębiorca z tych samych powodów zrezygnował z prowadzenia działalności. Na XXXIV Sesji Rady Miasta Kostrzyn nad Odrą, która miała miejsce 11 października br. radni po raz kolejny opowiedzieli się za tym, aby przywrócić komunikację miejską, która ponownie będzie w pełni pod kontrolą samorządu lokalnego.

Czytaj więcej: Komunikacja Miejska wróci do Kostrzyna?

historia portalu kostrzyńskiego zamku

21272413 484756048548650 2026043041171204161 nWidokówka wydana przez BIURO WYDAWNICZE "RUCH" w roku 1961 (nakład 1000 egz.) oraz dwukrotnie w roku 1962 (w nakładach: 1000 i 3000 egz.) jest zarazem pierwszą wydaną po roku 1945 widokówką przedstawiającą powojenny Kostrzyn. Dla mnie zagadką jest wciąż to, dlaczego przedstawiono niemiecki zamek w czasach, kiedy jeszcze pamięć o wojnie była świeża a mieszkańcy zachodniej rubieży Poslki byli przekonywani, że wracją na Ziemie Odzyskane? Czy fotograf pomylił się myśląc, że dokumentuje siedzibę Piastów? Wciąż też zastanawiam się, w jakim stopniu widokóka ta mogła przyczynić się do zburzenia kostrzyńskiego zamku, a co za tym idzie "wyparowaniem" kopii szesnastowiecznego portalu?

W ramach wędrówek w przeszłość i odkrywania historii naszego miasta zapraszam Państwa do pierwszego z cyklu artykułów, w którym będziemy się starać znaleźć historie skrywające się ze "małymi, kartonowymi okruchami historii" jak kiedyś o pocztówce napisał Piotr Spychała, którego w tym miejscu gorąco pozdrawiam i dziękuję za "popchnięcie" mnie w tym kierunku...

Czytaj więcej: historia portalu kostrzyńskiego zamku

Historia "Kostrzyńskiej Dziesiątki"

K10W tym roku odbywał się w naszym mieście 32. Miedzynarodowy Bieg Uliczny "Kostrzyńska Dziesiątka" - 3 września 2017 roku Miasto Kostrzyn nad Odrą miało zaszczyt po raz kolejny gościć czołowe biegaczki i biegaczy z Polski i zagranicy. Bieg ten to nie tylko tradycja czy satysfakcja dla organizatorów. To przede wszytskim promocja miasta jako miejsca aktywnego, gdzie pojęcie "zdrowy tryb życia" nie jest tylko sloganem. Jak przypomina pomysłodawca Kostrzyńskiej Dziesiątki a zarazem Dyrektor MOSiR Zygmunt Mendelski "W Kostrzynie nad Odrą trwa moda na bieganie. Liczny udział Kostrzynian w różnych imprezach biegowych na terenie Polski, powstanie Kostrzyńskiego Klubu Biegacza, zdobyte medale w konkurencjach biegowych na Mistrzostwach Polski Weteranów oraz wieloletnie starty w naszym biegu Lucjana Stańczaka, ś.p. Antoniego Młodzieniaka, Krzysztofa Bukiela, Jerzego Saka, Walerego Kowalewskiego, czy  historyczne wygranie biegu przez Mariusza Staniszewskiego, udział w biegu reprezentantów  z Francji, Holandii, Białorusi, Niemiec i Ukrainy oraz biegaczy reprezentujących 14 województw z Polski są przykładem pięknej promocji Miasta i naszego biegu." Zatem przypomnijmy młodszym pokoleniom poprzednie edycje...

Czytaj więcej: Historia "Kostrzyńskiej Dziesiątki"

Sprawa nieszczęsnych ludzi z Kostrzyna

okladkaNa stronach 71-73 książki pod red. Brylla D.W., Mykietów B. pt. "Küstrin - Kostrzyn. Sięgając w przeszłość" odnajdujemy niezwykle interesujący opis okrucieństw Rosjan podczas Wojny Siedmioletniej w 1758 roku wraz z opisem zniszczenia miasta. Tym samym kończymy temat zniszczeń Kostrzyna w sierpniu 1758 roku i w konsekwencji Bitwy Sarbinowskiej.

Tytuł artykułu: Sprawa nieszczęsnych ludzi z Kostrzyna to broszura "The Case of the unhappy people of Custrin, in the new-mark, in the electorate of Brandenburg, since the invasion of the Russians in 1758 London, H. Miller 1759, 14 stron". Broszura z Anglii, znajdującej się na mocy konwencji westminsterskiej z dnia 6.01.1756 w koalicji z Prusami, dotycząca zniszczenia Kostrzyna przez rosyjskie oddziały podczas wojny siedmioletniej. W pierwszej kolejności donosi się o cierpieniu ludności oraz opisuje się pojedyncze lost ludzkie i przedstawia okrucieństwo najeźdźców. Do broszury dodano spis dżentelmenów z Londynu i Edynburga, którzy zbierają na rzecz cierpiących obywateli Kostrzyna.

Czytaj więcej: Sprawa nieszczęsnych ludzi z Kostrzyna

Bombardowanie z 1758 roku

bombardowanieRywalizacja brytyjsko-francuska spowodowała w XVIII wieku konflikt, w którym po jednej stronie stanęły Wielka Brytania, Prusy i Hanower a po drugiej Francja, Austria, Rosja, Szwecja i Saksonia. Tocząca się w Europie Wojna Siedmioletnia (1756-1763) była jedną z najbardziej krwawych wojen, w której zginęło około 2 mln żołnierzy, a wiele miast zostało w czasie jej trwania doszczętnie spalonych. Również Twierdza Kostrzyn została niemal całkowicie unicestwiona w wyniku starcia Rosji z wojskami Prus, na których terenie odbyły się najkrwawsze z bitew Wojny Siedmioletniej. Właśnie oblężenie Twierdzy Kostrzyn było przyczyną dla której dwie potężne armie starły się pod Sarbinowem...

Czytaj więcej: Bombardowanie z 1758 roku

Sarbinowo 1758 - ku pamięci ofiar

to skręcamyJadąc drogą ku Chwarszczanom, po prawej stronie szosy zobaczymy tablicę, która zachęca do wjazdu w nietypowe, ale przesycone historią miejsce. Jest to wzgórze, z którego Bitwę pod Sarbinowem miał podobno obserwować ówczesny król Prus Fryderyk II zwanym wielki a nam znany jako jeden z inicjatorów rozbiorów Polski. Jak by nie było, jak informuje nas wspomniana tablica: "Na największym wzniesieniu pola znajdował się kopiec, na którym 25 sierpnia 1826 roku postawiono postument z napisem "Tu stał Fryderyk Wielki 25 sierpnia 1758". Choćby dlatego warto to miejsce odwiedzić... wakacje wszak dobiegają końca, więc może to być doskonały pretekst do małego wypadu za miasto...

Czytaj więcej: Sarbinowo 1758 - ku pamięci ofiar

Sarbinowo 1758 w źródłach historycznych

zornW 1849 roku nauczyciel kostrzyńskiej szkoły miejskiej Kutschbach wydal w miejscowej drukami C. Nigmanna kronikę miasta Kostrzyna (Chronik der Stadt Kiistrin). Cieszyła się ona wielkim zainteresowaniem. Licząca 408 stron książka miała 336 subskrybentów. Nie tylko w Kostrzynie, ale i w stołecznym Berlinie, Szczecinie, Poznaniu czy Frankfurcie. Na kilkunastu stronach kroniki znajdujemy ciekawy opis bitwy sarbinowskiej (starcie miało miejsce 25 sierpnia 1758 roku - przyp. red.). Opis pozostawiam bez komentarza. Uważny czytelnik zauważy, że szkic Kutschbacha jest subiektywną relacją pruskiego obywatela tworzącego państwotwórczą mitologię. Mimo to, jest dla historyków cenny jako ciekawe źródło do dziejów ziem Środkowego Nadodrza.

Czytaj więcej: Sarbinowo 1758 w źródłach historycznych

biuro

Co? Gdzie? Kiedy?

SPORT
[update 10.12.]

POLECAMY:
jar
I Jarmark Bożonarodzeniowy
15-16 grudnia, g. 11:00-17:00 
Grudzień w Bibliotece
1 grudnia (sobota),
godz. 11:00-13:30 i 14:30-17:00
Decoupage
4 grudnia (wtorek),
godz. 11:00-18:00
zapisy na warsztaty etnograficzne
4 grudnia (wtorek),
godz. 16:00-17:30
Dziecięcy Klub Książki
5 grudnia (środa),
godz. 16:00-17:30
Dyskusyjny Klub Książki
6 grudnia (czwartek),
godz. 16:00-17:30
Klub Młodych Książkożerców
8 grudnia (sobota),
godz. 11:00-12:00
Indywidualne Konsultacje z Pielęgniarką
11 grudnia (wtorek),
godz. 16:00-17:30
Dziecięcy Klub Książki
12 grudnia (środa),
godz. 16:00-17:30
Młodzieżowy Klub Książki
12 grudnia (środa),
godz. 16:00-17:30
Dojrzali Wspaniali
13 grudnia (czwartek),
godz. 16:00-17:30
Klub Młodych Książkożerców
13 grudnia (czwartek),
godz. 16:00-17:30
Dojrzali Wspaniali
14 grudnia (piątek),
godz. 16:00-17:30
Dojrzali Wspaniali
15 grudnia (sobota),
godz. 11:00-13:30 i 14:30-17:00
Bożonarodzeniowe warsztaty etnograficzne

AKTUALNE NUMERY

Samozrądny Kostrzyn wrzesień 2018
Nr 11/2018 - LISTOPAD 2018
 
pl10
Nr 11(71)/2018 - LISTOPAD 2018  

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od 1 czerwca 2018 r.

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
Mariusz Staniszewski
redaktor sportowy

sport@naszkostrzyn.pl
tel. 693 907 200
 

znajdziesz nas w gazecie

logo