praca

Stalag IIIC Alt Drewitz - nowe spojrzenie

Stalag III C obecnieW sieci odnaleźliśmy bardzo interesujący artykuł dotyczący genezy Stalagu III C Alt Drewirtz. Zachowaliśmy oryginalną pisownię, a Pan Aleksander Orłow tak rozpoczyna swoją wypowiedź na stronie cafe.allegro.pl Przy opisywaniu dziejów Stalagu IIIC powstały mity dotyczące genezy, które od lat powojennych są powtarzane do dzisiaj. Notatki moje, sporządzone zostały własnoręcznie na podstawie wieloletnich badań korespondencji obozowej, w tym – jenieckiej Stalagu IIIC oraz – dostępnych mi dokumentów, literatury i materiału ikonograficzneg o z epoki.

karta

GENEZA STALAGU IIIC

Stalag III C powstał w Alt Drewitz 11 czerwca 1940 roku. Pierwszymi,którym nadano numery /grupy/ identyfikacyjne z legendą STALAG IIIC byli jeńcy francuscy.Przy organizowaniu zaplecza wykorzystano ulokowane tam wcześniej komanda robocze istniejących na obszarze III stalagów w tym,złożonych z jeńców polskich, którzy jako jedni z pierwszych,we wrześniu 1939 roku,zasiedlili stalag IIIA Luckenwalde*. Lokalizacja obozu to znacznie poszerzony obszar starej pruskiej fabryki amunicji na terenie której, w latach międzywojennych, zorganizowano paramilitarny ośrodek szkoleniowo-treningowy /Schulungslager/,omijając w ten sposób postanowienia Traktatu Wersalskiego w limitach rozbudowy armii. Powołanie do życia stalagu III C związane było bezpośrednio z napływającą falą jeńców francuskich po ataku Niemiec na Francję 10 maja 1940r. Przepełnione,istniejące już stalagi III A /Luckenwalde (28.08.1939 – 25.04.1945)/ i III B /Fürstenberg (06.12.1939 – 28.04.1945)/ nie były w stanie organizacyjnie „wzorowo zagospodarować” takiej ilości nowych ,jeńców.

Przez obóz w Drzewicach przewinęło się /szacunek/ ponad 70 tyś. jeńców różnych narodowości – reprezentantów antyhitlerowskiej koalicji pól bitewnych II wojny św. Wśród nich noblista,pisarz Michaił Aleksandrowicz Szołochow i amerykański komandos - Joseph Byerle. M.A.Szołochow swoje przeżycia w Stalagu IIIC przedstawił w mikropowieści „Los człowieka”.J.Byerle uciekł z obozu i razem z armią sowiecką brał udział w wyzwalaniu stalagu.Ranny,leczony był w gorzowskim szpitalu.Znaczna część jeńców,przebywała w terenowych oddziałach bądz zgrupowana w komandach roboczych - rozlokowana była w okolicznych podobozach. Rotacja wśród jeńców była duża. Zwłaszcza w obozach należących do III okręgu wojskowego z siedzibą w Berlinie. Stalagi te niejednokrotnie tworzyły wspólne,najczęściej numerowane,komanda robocze. Wzorowa współpraca istniała zwłaszcza miedzy stalagiem IIIB i IIIC – egzystowały nieomal w symbiozie. W III okręgu,często przenoszono jeńców w ramach zapotrzebowań na konkretnego fachowca. Byli tanią siłą roboczą we wszystkich gałęziach gospodarki Rzeszy.Ostatnim komendantem obozu w Alt Drewitz był pułkownik Szekely de Boda.** Stalag III C wyzwolony został przez wojska sowieckie 31.03.1945 roku.

* Na dzień 31.10.1939 w obozie przebywało 20 995 jeńców,w tym 18830 narodowości polskiej.

** Ustalenie p.Józefa Piątkowskiego

oboz

Argumenty :

1) Stalagi literowe A;B;C etc., powstawały  w kolejności zgodnej z alfabetem – ZASADA !!!  Nie mógł więc istnieć stalag C, we wrześniu 1939 r.,gdy nie istniał jeszcze  B.( III B Fürstenberg powstał  06.12.1939r.

2)  Przeprowadziłem kwerendę  korespondencji obozowej stalagów IIIA; IIIB; IIIC; IIID  na  KILKUSET (!!!) pozycjach,w tym na +- 200egz. dotyczących Stalagu IIIC. Kwerenda stalagu IIIC obejmowała głównie ocenzurowaną korespondencję jeniecką ,ale  zapoznałem się także z kilkunastoma przypadkami korespondencji urzędowej, adresowanej do Komendantury / i odwrotnie /. Korespondencja wachmanów /l.p. Wachmann / (Landesschützen-Bataillon 333) i zabezpieczania - ochrony Komendantury (Landesschützen-Bataillon 940) stalagu IIIC – też była pod moją lupą. Każdy przypadek korespondencji jenieckiej wychodzący z Obozu Głównego / i odwrotnie / ostemplowany był dziennym datownikiem pocztowym /anonimowym lub z nazwą miejscowości/ oraz posiadał  przybity stempel cenzury obozowej stalagu IIIC. Na ŻADNEJ (!!!) korespondencji stalagu  IIIC ,datownik pocztowy nie wskazywał daty sprzed  11.VI.1940 roku.

Gdyby Stalag IIIC istniał nawet w zaokrąglonym terminie jakim posługuje się Autor artykułu /patrz - Kostrzyn nad Odrą/– taki wynik kwerendy byłby NIEMOŻLIWY ! Kwerenda potwierdziła  ,znane daty istnienia pozostałych stalagów okręgu III /A;B;D/.Nie udało mi się dotrzeć jedynie do korespondencji – Stalag IIIE  - Kirchhain  /krótki okres istnienia z nielicznym stanem osobowym (?)  lub  - obóz  jeńców sowieckich / jeńcy z zerowym  przydziałem limitu kontaktów poczt./.

Myślę, że te dwa przykłady, w wystarczającym stopniu, dokumentują zmianę poglądu na okres w którym Stalag IIIC egzystował.

Aleksander Orłow

źródło: http://cafe.allegro.pl/showthread.php?731493-Stalag-IIIC-Alt-Drewitz-nowe-spojrzenie_

biuro

Co? Gdzie? Kiedy?

  rap latino
od 6 stycznia, 20:15-21:15
Hala ul. Niepodległości 11 - stadion
 
rap pary
od 8 stycznia, 20:15-21:15
Hala ul. Niepodległości 11 - stadion
   
voovoo
15 marca godz. 19:00
KCK Kręgielnia
wycieczka
29 marca, godz. 20:00 
Park Narodowy "Ujście Warty"
 
zegarki-edwa

AKTUALNE NUMERY

sk9
Samorządny Kostrzyn
Nr 12/2019 - GRUDZIEŃ 2019
 
pl9b
Przekrój Lokalny
Nr 12(82)/2019 - GRUDZIEŃ 2019 
 
virtualnetia

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo