praca

w 71. rocznicę zdobycia Nowego Miasta!

toczewski"Festung Küstrin 1945" to tytuł najnowszej książki dr.  Andrzeja Toczewskiego, który po latach wraca do tematyki walki o klucze do bram Berlina, stolicy III Rzeszy. Przypomnijmy bowiem, że autor już w roku 1987 napisał książkę pt. "Kostrzyn 1945", a pięć lat temu "Bitwę o Odrę w 1945 roku". Sięgając po "Festung Küstrin 1945", wydaną przez  Wydawnictwo Bellona w roku 2015 obawiałem się więc, czy nie mamy do czynienia z przedrukiem wcześniejszych pozycji. Czy tak jest? Na to i inne pytania postaram się odpowiedzieć w niniejszej recenzji tej wyjątkowej książki.

Na początek warto przypomnieć, że właśnie w marcu 2015 roku minęło 70 lat od zdobycia twierdzy-miasta Küstrin. Myślę, że tytuł jest nieprzypadkowy - zamiast polskiej nazwy użyta niemiecka, ale zgodna z prawdą historyczną. Cała książka, tak jak poprzednie, została podzielona na rozdziały, które pozwalają w sposób szybki i dokładny dotrzeć do interesujących nas informacji. W zasadzie tematycznie można podzielić ją na trzy części: historyczne znaczenie walk o Kostrzyn od momentu styczniowej nawałnicy Armii Czerwonej z roku 1945, przebieg walk o miasto-twierdzę oraz wpływ upadku twierdzy na zdobycie Berlina. Całość jest bogato ilustrowana, wzbogacona o ryciny, mapy i mnóstwo przypisów ze sztabów radzieckich i niemieckich. Słowem - koronkowa robota pokazująca bitwę w sposób pełny, wyczerpujący a zarazem interesujący, bowiem książka została wydana w popularnonaukowej serii Bellony pt. „Historyczne Bitwy”. Czytelnicy, którzy zderzyli się ze wspomnianymi na wstępie pozycjami zastanawiają się w tym miejscu zapewne, co jest zatem tak wyjątkowego w tej publikacji, skoro tematyka ta była już wyczerpana w poprzednich?

Wyczerpana, napisałem? Niekoniecznie. W "Bitwie o Odrę w 1945 roku" pominięty został obszerny opis udziału polskich zwiadowców ze Śląska w rozpoznaniu okolic terenu miasta-twierdzy i ich działalności wywiadowczej, dywersyjnej i innej. W obu wcześniejszych publikacjach trudno odnaleźć choćby „Raport Reinefartha w sprawie upadku Twierdzy Kostrzyn i wyjścia resztek garnizonu z okrążenia” czy „Raport Burmistrza Kostrzyna i szefa okręgowego komitetu NSDAP Hermanna Kornera”, które rzucają nieco inne światło na kwestię kapitulacji twierdzy. Teraz, nareszcie, w jednym miejscu zebrano kompendium wiedzy nt. walk o Kostrzyn w roku 1945, którego brakowało moim zdaniem na rynku czytelniczym. Autor co prawda obszernie korzysta ze swoich poprzednich opracowań, ale ja nie wyobrażam sobie, aby w najnowszej książce mogło zabraknąć fragmentów dotyczących boju mł. lejtn.  Michaiła Czepanowa, który zatknął sztandar na murach twierdzy. W fabule nie brakuje bowiem wplecionych wspomnień obu stron z jednej strony pokazujących bohaterstwo czerwonoarmistów w kierunku berlińskim, a z drugiej bezsilnej wściekłości Hitlera, który próbował za wszelką cenę zatrzymać wroga na linii Odry. Tak, po przeczytaniu Festung Küstrin 1945 czytelnik może rzeczywiście uznać, że temat został wyczerpany.

Książkę można nabyć wysyłkowo w Księgarni Internetowej Bellona, która jest wydawcą,  w cenie 28 zł. Można ją także kupić w niezliczonej ilości innych miejsc, jak choćby kostrzyńska księgarnia. Warto dodać, że publikacja ma 240 stron w formacie i szacie graficznej jednolitej do całej serii „Historyczne bitwy”. Osobiście uważam, że książka Festung Küstrin 1945 powinna znaleźć się w biblioteczce każdego mieszkańca naszego miasta. Za tydzień kolejna recenzja książki związaną z tematyką roku 1945... tym razem pióra skandynawskiego historyka, który... ale o tym już za tydzień!

festung

biuro

Co? Gdzie? Kiedy?

  rap latino
od 6 stycznia, 20:15-21:15
Hala ul. Niepodległości 11 - stadion
 
rap pary
od 8 stycznia, 20:15-21:15
Hala ul. Niepodległości 11 - stadion
   
voovoo
15 marca godz. 19:00
KCK Kręgielnia
wycieczka
29 marca, godz. 20:00 
Park Narodowy "Ujście Warty"
 
zegarki-edwa

AKTUALNE NUMERY

sk9
Samorządny Kostrzyn
Nr 12/2019 - GRUDZIEŃ 2019
 
pl9b
Przekrój Lokalny
Nr 12(82)/2019 - GRUDZIEŃ 2019 
 
virtualnetia

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo