praca

Historia jednej kładki

nowa kładka na ZatorzuOd kilku lat sprawa tzw. "kłądki nieszczęścia" nie dawała spokoju samorządowcom z Osiedla Leśnego z Piotrem Dziekanem na czele. Kiedy został on radnym miejskim obiecał, że sprawę kładki ostatecznie zamknie. I choć wielu nie wierzyło jego zapewnieniom, to jednak udało się! 1 września br. nastąpiło ciche otwarcie, bez przecinania wstęgi i huku korków od szampana. Kilka dni wcześniej urzędnicy odebrali prace budowlane i teraz kładka z pewnością jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc w naszym mieście. Jest to zarazem fenomenalny przykład na to, że jak się chce to można. Skończmy więc narzekać i bierzmy przykład z Piotra Dziekana!

nowa kładka na Zatorzu

W swojej obecnej formie kładka powstała na początku lat ’80. Jest nadziemnym przejściem dla pieszych nad torami kolejowymi na linii kolejowej Wrocław-Szczecin. Łączy obszar tzw. Zatorza z Osiedlem Leśnym. Ma szerokość 3 m, długość całkowita konstrukcji wynosi 67 m a powierzchnia pomostu to 202 m2. Pełni także funkcję pomocniczą - transmisji sieci gazowej od magistrali z kierunku ul. Jana Pawła II do Osiedla Leśnego. Była uroczyście otwierana przez ówczesną władzę ale doskonale pamiętam jej uginające się i skrzypiące deski pod ciężarem korzystających z niej osób. Jako dziecko napawała mnie przerażeniem a i zupełnie niedawno po prostu z duszą na ramieniu z niej korzystałem. Trzeba nadmienić, że codziennie musi z niej korzystać nawet kilka tysięcy osób - dzieci uczęszczające do Szkoły Podstawowej Nr2, pracownicy idący do pobliskich zakładów czy wierni udający na mszę…

nowa kładka na Zatorzu

Aż do 2003 roku kładka była własnością PKP i to kolej jako właściciel dbała o jej stan. Zmiany na kolei spowodowały, że kładka była coraz bardziej zaniedbywana. Dlatego też, wobec pogarszającego się stanu technicznego kładki mieszkańcy zaczęli kierować do Urzędu Miasta Kostrzyn nad Odrą pisma z prośbami o jej przejęcie na własność miasta. W roku 2003 Burmistrz Miasta Kostrzyn nad Odrą Andrzej Kunt zaakceptował wolę swoich wyborców i od tego momentu to miasto stało się gospodarzem kładki. Decyzja ta spowodowała jednak, że miasto odziedziczyło także problemy. W latach 2003-2012 miasto wykonywało bieżące prace remontowe kładki odwlekając moment całkowitej jej przebudowy lub gruntownej modernizacji tak długo jak się dało.  W roku 2010 burmistrz zlecił ekspertyzę techniczną. Wykazała ona, że kładka jest bezpieczna dla osób z niej korzystających i pomimo złego stanu wynikającego z długiego okresu jej użytkowania wymaga jedynie napraw. Przez wiele lat kładka była więc jedynie naprawiana. Pełniący funkcję Przewodniczącego Samorządu Osiedla Leśnego Piotr Dziekan jednak nie odpuszczał, domagając się kapitalnego remontu kładki. W roku 2013 A. Kunt podjął decyzję o przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji. W tym samym czasie ruszyła procedura uzgodnień z PKP i PGNiG oraz właściwymi urzędami.

nowa kładka na Zatorzu

W roku 2015 Piotr Dziekan został radnym miejskim w Okręgu Wyborczym Nr 8 i obiecał, że sprawa kładki będzie dla niego priorytetowa. Niemal 90% wyborców, którzy poparli jego kandydaturę nie zawiedli się. Przez wakacje kładka została gruntownie wyremontowana. Zakres robót podzielony został na dwa etapy. Pierwszym były prace rozbiórkowe na istniejącym obiekcie: zerwanie drewnianego pokładu kładki i schodów, rozbiórka istniejącej barierki. Drugim prace montażowe: wykonanie zabezpieczenia antykorozyjnego konstrukcji stalowej kładki i schodów, montaż balustrady mostowej, montaż blach podstopnicowych, wykonanie pokładu kładki i schodów z desek kompozytowych, wykonanie izolacji fundamentów, naprawa, uzupełnienie ubytków i zabezpieczeń antykorozyjnych fundamentów betonowych, wykonanie nawierzchni cienkowarstwowej na schodach betonowych na dojściach do obiektu, uporządkowanie terenu budowy. Tym samym od 1 września 2016 roku kładka jest bezpieczna, funkcjonalna i muszę to przyznać - moje koszmary z dzieciństwa zniknęły wraz z deskami, które zastąpiło całkiem nowe, wzbudzające zaufanie podłoże. Piotr dał radę!

widok na kładkę

biuro

Co? Gdzie? Kiedy?

  rap latino
od 6 stycznia, 20:15-21:15
Hala ul. Niepodległości 11 - stadion
 
rap pary
od 8 stycznia, 20:15-21:15
Hala ul. Niepodległości 11 - stadion
   
voovoo
15 marca godz. 19:00
KCK Kręgielnia
wycieczka
29 marca, godz. 20:00 
Park Narodowy "Ujście Warty"
 
zegarki-edwa

AKTUALNE NUMERY

sk9
Samorządny Kostrzyn
Nr 12/2019 - GRUDZIEŃ 2019
 
pl9b
Przekrój Lokalny
Nr 12(82)/2019 - GRUDZIEŃ 2019 
 
virtualnetia

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo