koronawirus-baner

Pamięci kostrzyńskiego Morsa

mors3Znika z krajobrazu kostrzyńskiego jeden z jego symboli, jakim była niewątpliwie zjeżdżalnia wkomponowana w morsa, znajdująca się przy basenie na ul. Fabrycznej. Uwieczniany na widokówkach od początku swojego istnienia był niewątpliwie jedną z największych atrakcji kostrzyńskiej pływalni. Dzisiaj został rozebrany, ale nie znaczy to wcale, że zapominamy o poczciwym morsie. Choć smutna to okazja, w niniejszym artykule przypominamy historię „czterdziestolatka”, który niestety stwarzał zagrożenie dla korzystających z basenu i musiał być rozebrany…

mors0

Nasza historia rozpoczyna się w roku 1971, kiedy inż. Eugeniusz Olczak, ówczesny dyrektor Kostrzyńskich Zakładów Papierniczych (obecnie Arctic Paper S.A.) wpadł na pomysł zagospodarowania terenów po byłej fabryce mączki ziemniaczanej (Norddeutsche Kartoffelmehlfabrik) w bezpośrednim położeniu fabryki. Zaniedbany i niebezpieczny teren stać się miał w  ciągu kilku następnych lat centrum kulturalno-rekreacyjnym dla całego miasta! Przypomnijmy, że w tamtych zamierzchłych czasach „modne” były czyny społeczne i wspólna służb mundurowych oraz obywateli. Nie inaczej było i tym razem.  Najpierw, po opracowaniu dokumentacji, do prac przystąpili saperzy z 66 batalionu saperów pod dowództwem pułkownika Franciszka Zarzyckiego, którzy rozminowali teren. Następnie żołnierze wsparci przez mieszkańców miasta i wszelkie zakłady znajdujące się na jego terenie przystąpili do prac, które miały trwać aż do roku 1975, kiedy oddany został do użytku budynek nazwany przez mieszkańców „Kręgielnią”. Warto wspomnieć, że prace te nadzorował kierownik działu budowlanego J. Rupniak.

mors1

Historię samego morsa odnajdujemy w książce „Nasza kręgielnia 1971-2006” autorstwa Alicji Kłaptocz. Nasza kostrzyńska kronikarka pisze: „Dalsze działania w ramach czynu społecznego, przyniosły w roku 1972 efekt w postaci basenu kąpielowego dla dzieci o wymiarach 25x30 metrów, który funkcjonuje do dziś. Jego wielką ozdobą i atrakcją była zjeżdżalnia z wodotryskiem zbudowana z betonu i specjalnie dobranych kamieni. Ta sympatyczna zjeżdżalnia powstała jako dar załogi zakładów papierniczych w Schwedt. Symbolizowała współpracę tych zakładów z Kostrzyńskimi Zakładami Papierniczymi. (…) Z budową zjeżdżalni łączy się mała anegdota: Jej niemiecki budowniczy, który już poprzednio wzniósł w Schwedt taki właśnie obiekt, zażyczył sobie, aby do wykonania tego zadania zgromadzono pewną ilość kamieni. Miały to być nieduże otoczaki, mniej więcej jednakowej wielkości. Aby je w jak najprostszy i szybki sposób zebrać, ogłoszono w kostrzyńskich szkołach, aby każdy uczeń przyniósł dwa kamienie wymaganej wielkości i kształtu. Dzieci kamienie przyniosły, jednak po obejrzeniu ich, wykonawca lwa orskiego stwierdził, że są nieodpowiednie. Ponieważ czas naglił, zaproponował, by kamienie sprowadzić z wiadomego miejsca w NRD. Wysłano samochód. Kłopot pojawił się dopiero wówczas, gdy załadowana kamieniami ciężarówka stanęła na enerdowsko-polskiej granicy. „_wieziecie z Niemiec zwykłe kamienie? Po co? Czego, jak czego, ale kamieni to chyba w Polsce nie brakuje?! - wydziwiali niezwykle zaskoczeni celnicy, którzy z takim towarem zetknęli się po raz pierwszy, a nie mogąc go znaleźć w żadnych wykazach, dzwonili do swoich central – Polacy – do Warszawy, Niemcy – do Berlina, z pytaniem, jak ten przypadek tratować. Wreszcie zapadła decyzja i samochód mógł bez przeszkód i opłat jechać do Kostrzyna.”

mors2

Po zmianach politycznych i prywatyzacji KZP administratorem basenu kąpielowego został Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kostrzynie nad Odrą. W latach 2005-2006 modernizowano budynek „Kręgielni”, zmieniało się otoczenie i stan techniczny terenu wokół Morsa. Bohater naszego artykułu wystawiony na działanie warunków atmosferycznych był w coraz gorszym stanie aż w końcu zdecydowano się o jego rozbiórce. Zjeżdżalnia żelbetowa MORS, jak dowiadujemy się z zapytania ofertowego miała „objętość ok. 8,0m3 (kształt nieregularny), Szerokość podstawy – 2,0m, długość podstawy 3,5m, wysokość 3,5m.” Została rozebrana ze względu na katastrofalny stan techniczny, ale uspokajamy - basen dla dzieci pozostanie na swoim miejscu. Rozbiórka Morsa to zarazem część pierwszego etapu zadania pn. ”Remont basenu pływackiego dla dzieci w Kostrzynie nad Odrą”, które obejmuje swoim zakresem również: usunięcie folii basenowej PCV, usunięcie geowłókliny - filcu pod folią oraz usunięcie luźnej nawierzchni betonowej niecki basenowej. Jak podkreślają pracownicy kostrzyńskiego magisteriatu, prace te pozwolą określić dalszą kolejność prac i koszty remontu basenu. Łezka się tylko kręci w oku na myśl o tym, że odnowionego obiektu nie dożyje niestety nasz stary, poczciwy mors. Pozostają nam tylko archiwalne zdjęcia i widokówki. No i wspomnienia

mors4

 

W artykule wykorzystano fragmenty oraz zdjęcia z publikacji Urzędu Miasta w Kostrzynie nad Odrą "Nasza Kręgielnia 1971-2006" autorstwa Alicji Kłaptocz. Widokówka pochodzi z prywatnych zbiorów autora.

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo