ku przestrodze...

mur20 lutego br. dotarła do nas informacja o osuniętym murze nadszańca Bastionu Król. W wyniku wizji lokalnej pracowników Urzędu Miasta oraz pracowników Muzeum Twierdzy Kostrzyn stwierdzono, iż zawalił się fragment zewnętrznego nadszańca od strony północno-zachodniej (na którym wiele lat temu zamocowane były tablice z nazwiskami poległych żołnierzy Armii Czerwonej). Nie można wskazać konkretnej daty osunięcia muru, jednak podejrzewa się, że zdarzenie to było wynikiem złego stanu technicznego obiektu. Obiekt ten wyłączony był ze zwiedzania oraz objęty był całkowitym zakazem wstępu dla turystów. Na chwilę obecną trudno jest ustalić stopień degradacji obiektu.

Uszkodzenie muru obejmuje ok 7 metrów ściany, na całej wysokości. Nastąpiło rozwarstwienie się warstw muru – oddzielona została warstwa muru pierwotnego od warstwy wymurowanej w późniejszym okresie (prawdopodobnie w 1945 r.) Na pozostałych fragmentach muru widać liczne pęknięcia i uwypuklenia, co może skutkować kolejnym osunięciem się muru.Poinformowane zostały już służby konserwatorskie, które sprawują pieczę nad fortyfikacją w Kostrzynie nad Odrą. Również o całym zdarzeniu został poinformowany Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, w dniu 22 lutego br. odbyło się również w Urzędzie Miasta spotkanie robocze, którego celem było omówienie działań pozwalających na zabezpieczenie terenu, na którym znajduje się Bastion Król z Małym Nadszańcem. Miasto Kostrzyn nad Odrą, wielokrotnie składało wnioski o dofinansowanie rewitalizacji bastionu Król, jednakże dotychczas uzyskano jedynie środki na remont grodzy między Odrą, a fosą twierdzy, na zabezpieczenie budowlane lewej flanki bastionu oraz na doraźne naprawy muru. Wcześniej Miasto pozyskało środki m.in. na rewitalizację bastionu Filip, bastionu Brandenburgia, bramę chyżańską, czy bramę berlińską.

Mimo znaków zakazu wstępu znajdujących się przy bastionie od czasu do czasu można zaobserwować na tarasie bastionu Król nierozważnych turystów i spacerowiczów. Podobny zakaz dotyczy Fortu Sarbinowskiego. Wartości historyczne tych obiektów, jak również ciekawość obejrzenia elementów twierdzy pierścieniowej w Kostrzynie nad Odrą (m.in. Fort Sarbinowo) powodują częste odwiedzanie tych miejsc. Tam również istnieje niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Przestrzegamy zatem po raz kolejny przed niebezpieczeństwem i prosimy o rozsądek. Niech ten przypadek będzie przestrogą, iż tablice ostrzegawcze nie są ustawiane w tych miejscach przypadkowo.

biuro

Co? Gdzie? Kiedy?

Facebook20Post4
UWAGA!!!
ZŁÓŻ WNIOSEK DO
BUDŻETU MIASTA NA ROK 2020
 
POLECAMY:
 
 
 
Zew Dąbroszyn vs SKP Słubice
22 września, godz. 16:00
 
park
21 września
 
KPINTERNAUTY
9 października, godz. 14:00
kostrzyńska biblioteka
zapisy trwają!
 
KMPODROZ
9 października, godz. 16:30
kostrzyńska biblioteka
zapisy trwają!
 
lao
17 października, godz. 20:00
KCK Kręgielnia
Strefa Dobrej Muzyki
 
 
zegarki-edwa

AKTUALNE NUMERY

sk7
Samorządny Kostrzyn
Nr 8/2019 - SIERPIEŃ 2019
 kolejny: 26 września 2019
 
pl9b
Przekrój Lokalny
Nr 7(79)/2019 - WRZESIEŃ 2019 
 kolejny: 12 października 2019
 
virtualnetia

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
butt KOMUNIKACJA MIEJSKA 240x100
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od września 2019 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
Mariusz Staniszewski
redaktor sportowy

sport@naszkostrzyn.pl
tel. 693 907 200
 

znajdziesz nas w gazecie

logo