koronawirus-baner

Pamięć żywa

sybir00417 września po raz kolejny obchodziliśmy rocznicę agresji ZSRR na Polskę, tym razem 81. To jednocześnie światowy  Dzień Sybiraka, który upamiętnia ludzi zesłanych i przymusowo osiedlonych na Syberii, skąd wielu nie wróciło już do swojej ojczyzny. W tym roku dzień ten wyglądał zupełnie inaczej...

 

sybir002

Nie było Marszu Żywej Pamięci Zesłańców Sybiru i uroczystego apelu na Cmentarzu Komunalnym. Czas pandemii odebrał nam możliwość celebrowania tego dnia należycie, a jednak mimo wielu obostrzeń i zakazów, skromna uroczystość na cmentarzu miała bardzo podniosły charakter. W spotkaniu uczestniczyli, jak zawsze, członkowie kostrzyńskiego Związku Sybiraków, proboszcz  Parafii NMP, ks Prałat dr Wojciech Skóra, dyrektor Zespół  Szkól im. Marii Skłodowskiej-Curie, Pan Leszek Naumowicz oraz przedstawiciele społeczności uczniowskiej naszej szkoły i Związku Harcerstwa Polskiego. Spośród zgromadzonych głos zabrał, m.in. p. M. Pezowicz - przewodniczący kostrzyńskiego koła Związku Sybiraków, który zwrócił się z apelem do mieszkańców Kostrzyna nad Odrą, a szczególnie do młodzieży, o pamięć i opiekę nad grobami tych, którzy oddali swe życie za kraj.

sybir001

Słuchając osób przemawiających, od nowa przeżywaliśmy dramatyczne wydarzenia, które miały miejsce 10 lutego 1940 roku. Wtedy w jednej chwili odebrano ludziom domy, rodziny, marzenia i człowieczeństwo. Skazano ich na poniewierkę w obcym, zimnym i wrogim kraju. Tych ludzi w większości już nie ma, ubywa też - niestety- kostrzyńskich Sybiraków, a to oni właśnie są strażnikami pamięci. Kto ich zastąpi?

My, młodzi, musimy sprostać temu zadaniu. Dlatego trzeba pamiętać o tych, którzy odeszli, bo historie ich życia to wiedza, doświadczenie i przestroga przekazywana kolejnym pokoleniom. I oby nigdy nie sprawdziły się słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego, że: „Gdy gaśnie pamięć ludzka, niech dalej mówią kamienie” Niech mówią żywi, nie kamienie….

Emilia Retwińska, kl. II HP
Zespół Szkół im. M. skłodowskiej-Curie w Kostrzynie nad Odrą
 
sybir003

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo