koronawirus-baner

Rzeźby powróciły (foto)

Michał BatkiewiczW dniu wczorajszym nasze miasto odwiedził Michał Batkiewicz, znany i lubiany w całym świecie artysta. Powodem jego wizyty był osobisty nadzór nad ustawieniem rzeźb w Parku Miejskim i na Placu WP, które Kostrzynianie mogli już podziwiać w roku poprzednim. Rzeźby zostaną w naszym mieście na stałe, ponieważ Burmistrz Miasta, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, postanowił w ten spsoób upiększyć centrum miasta. Poniżej informacja o artyście i jego niecodziennej kolekcji zatytułowanej "Podóże małe i duże".

 
Pies
na pierwszym planie - rzeźba pt. Pies
 
Igraszki
Igraszki
 
Morświn
Morświn
 
Ślimak
Ślimak
 
Konik
Konik
 
koń
Koń
 
Żaba w Parku Miejskim
Żaba i inne rzeźby, w tle fontanna
 
aranżacja rzeźb na Placu WP
aranżacja rzeźb na Placu WP
 
Krokodyl
Krokodyl
 
Pingwin
Pingwin
 
Byk
Byk
 
Królik
Królik
 

O KOLEKCJI (źródło: http://rzezba.com.pl/)

Michał Batkiewicz, znany rzeźbiarz, którego poważne i monumentalne pomniki przedstawiające głównie tematykę sakralną np. obrazujące postać papieża Jana Pawia II znajdują się w różnych krajach na całym świecie (w Europie i Stanach Zjednoczonych) zajął się tematem rzeźb kameralnych, małych, ogrodowych,które mogą również wypełnić i zagospodarować przestrzeń domu.

Wykorzystuje w nich kamienie z rodzinnych gór i łączy je z ulubioną techniką odlewów z brązu, a czasem sadowi kamienno-metalowe figurki na drewnianych konstrukcjach. Wykorzystuje swobodnie pełną gamę klasycznego rzeźbiarskiego tworzywa. Przy pomocy mistrzowskiego warsztatu dotyka tematyki rzadko spotykanej w sztuce współczesnej. Artyście towarzyszy nieskrępowana wyobraźnia, opowiada własnym językiem obrazu bajki z morałem.

Rzeźby Michała Batkiewicza prezentowane w tym katalogu są wesołe, bliskie natury, bliskie podpatrzonego świata zwierząt, są w nich cytaty z baśni; artysta obrazuje świat dziecka, który podobnie jak świat zwierząt jest dziewiczy. Pokazuje postacie smoków, obrazuje paradoksy np. myszy na kocie, z niezwykłą łatwością uwalnia naszą wyobraźnię. Może to tęsknota za rajem dzieciństwa? A może dojrzała świadomość, że jeśli nie staniemy się jak dzieci nie będziemy szczęśliwi?

Rzeźby posiadają też wiele z elementów realistycznych, ale nie dosłownych np. pies którego głowa jest wiernym odlewem ulubieńca artysty, ale zawadiacko w czapce jak psa „Ferdynanda Wspaniałego", a cała postać opiera się na stopach samego rzeźbiarza!

W niewinny sposób artysta pokazuje symbolicznie swoje refleksje, pokazuje swoją filozofię, zdaje się mówić: człowieku zastanów się skąd przychodzisz i dokąd zmierzasz! weź przykład ze zwierząt, popatrz na nie - są nieskażone, prawdziwe, dobrze że są - słuchają i kochają; nie przeceniaj się, nie wyolbrzymiaj, bądź radosny, bądź jak dziecko, uwierz, ufaj, bądź blisko natury, bądź sobą, nie udawaj, jesteś częścią wszechświata razem z Twoją, wyobraźnią i intuicją z marzeniami i doświadczeniami, masz prawo być tutaj. I dobrze popatrzyć na taką rzeźbę, dobrze się na niej zatrzymać i dobrze zabrać ją w swój własny świat jak lekarstwo na smutek.

O ARTYŚCIE (źródło: http://rzezba.com.pl/)

Michał Batkiewicz

Michał Batkiewicz urodził się w 1957 w Nowym Targu. W 1978 r. ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, a następnie w 1984r wydział rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom w pracowni prof. Mariana Koniecznego.

Jest autorem monumentalnych realizacji, m.in. wykonał w skali 1:3 replikę drewnianego polichromowanego i złoconego ołtarza Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego w Krakowie dla Kościoła św. Jana Kantego w Chicago w USA. Zaprojektował i zrealizował drewniany kościół wraz z wyposażeniem w Lawton w USA, a także liczne rzeźby plenerowe i pomniki w Hamburgu w Niemczech, w Buenos Aires w Argentynie, w Tolido w USA, w Turynie i Niche-lino we Włoszech, w Kamarno na Słowacji oraz w Polsce: w Warszawie, Radomiu, Lublinie, Poznaniu, Rabce Zdroju, Nowym Targu i Wrocławiu oraz w krakowskim zoo, gdzie umieszczone zostały postacie zwierząt.

W 2003 roku otrzymał złoty medal za zasługi, przyznany przez prymasa Polski Józefa Glempa. Jest też autorem wielu tablic pamiątkowych, statuetek okolicznościowych i medali. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą.

Tworzy w drewnie, brązie, stali szlachetnej i kamieniu, wykonując zarówno projekty, jak i realizacje we własnej pracowni.

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo