koronawirus-baner

Dzień Strażaka

nowa tablicaJednostka Ratowniczo-Gaśnicza PSP w Kostrzynie obchodzi w tym roku 20lecie swojego istnienia. To między innymi właśnie dlatego 1 czerwca odbyły się w naszym mieście polsko-niemieckie obchody Dnia Strażaka, które wzbudziły ogromne zainteresowanie. W pierwszej części naszej relacji skupimy się na oficjalnej uroczystości, która poprzedziła Rodzinny Festyn i występy w Amfiteatrze. Nie można bowiem zapominać, że to właśnie strażacy byli dzisiejszymi bohaterami. Z okazji ich święta Redakcja Przeglądu Kostrzyńskiego składa im serdeczne życzenia!

Msza Święta w Kościele pw. NMP w Kostrzynie nad Odrą
Obchody Dnia Strażaka rozpoczęła Msza Święta
 

O godz. 10:00 w Kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Kostrzynie nad Odrą odprawiona została uroczysta Msza Święta, którą celebrował osobiście proboszcz ks. Wojciech Skóra. Strażacy wzięli w niej czynny udział - modlitwą, śpiewem i wsparciem kościelnego organisty przez gorzowską orkiestrę dętą. W kazaniu proboszcz zwrócił uwagę nie tylko na to, jak ważną i odpowiedzialną rolę w społeczeństwie pełnią strażacy, "którzy nie tylko gaszą pożary, ale daja także poczucie bezpieczeństwa". Mówił także dużo o ich patronie - Świętym Florianie - którego opiece polecił życie i zdrowie strażaków. Po nabożeństwie pochód ruszył spod Kościoła do remizy, gdzie odbyły się dalsza część uroczystości. Warto jednak podkreślić, że barwny przemarsz strażaków wzbudził niemałe zainteresowanie mieszkańców. Wpływ na to miała Orkiestra Dęta OSP Gorzów Wlkp.-Siedlice, która szła na czele pochodu głośno zaznaczając swoją obecność w dzisiejszym święcie. Wrażenie robił także poczet sztandarowy no i oczywiście funkcjonariusze Straży Pożarnej w galowych mundurach.

przemarsz Strażaków przez miasto
Kolumna strażaków zbliża się już do remizy
 

Kiedy długo oczekiwana kolumna dotarła wreszcie do remizy na miejscu już byli oficjalni goście, wśród których nie mogło zabraknąć przedstawicieli Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp., władz Kostrzyna nad Odrą, województwa, starostwa, weteranów oraz oczywiście strażaków. Na miejscu Wojciech Śliwiński (Dowódca JRG w Kostrzynie nad Odrą) opowiedział o historii swojej jednostki, a następnie jego zwierzchnicy złożyli życzenia strażakom z okazji ich święta. Kolejnym punktem uroczystości było odsłonięcie tablicy upamiętniającej 20-lecie istnienia JRG w Kostrzynie nad Odrą, ufundowanej przez firmę Arctic Paper S.A., którą na uroczystości reprezentował osobiście prezes Henryk Derejczyk.

symboliczne odsłonięcie tablicy
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy
 

Oficjalnego odsłonięcia tablicy dokonali wspólnie przedstawiciele KM PSP w Gorzowie Wlkp., wiceburmistrz Kostrzyna nad Odrą Zbigniew Biedulski oraz Henryk Derejczyk - wszyscy złożyli oczywiście swoje podpisy w księdze pamiątkowej. Ostatnim etapem uroczystości było poświęcenie tablicy przez ks. Wojciecha Skórę, po czym kolumna strażaków i gości wyruszyła do Amfiteatru. Tam, po wprowadzeniu pocztów sztandarowych i uroczystym wywieszeniu flagi narodowej nastąpiła cześć oficjalna Dnia Strażaka. To właśnie tutaj, podczas uroczystego apelu, odczytano listy gratulacyjne, wręczono odznaczenia, awanse. Nie zapomniano także o tych, którzy polegli na służbie i uczczono ich pamięc chwilą ciszy. Apel zakończył oficjalne uroczystości, ale do końca dnia było jeszcze daleko... ale o Festynie Strażackim dla dzieci, młodzieży i dorosłych napiszemy w czerwcowym numerze Przeglądu Kostrzyńskiego - zapraszamy!

 

Realizacja Polsko-Niemieckich obchodów Dnia Strażaka opierała się o projekt złożony przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kostrzynie nad Odrą. Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) - Brandenburgia 2007-2013, Fundusz Małych Projektów i Projektów Sieciowych Euroregion Pro Europa Viadrina i Budżetu Państwa "Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość"

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo