Wolność prasy... nie ulegamy naciskom!

13690799 1051851404891458 5450261109086029032 nDzisiaj do naszej redakcji wpłynęło pismo od Prezes stowarzyszenia ZTUM (Zielonogórskie Towarzystwo Upiększania Miasta) Joanny Liddane, która prosiła "o monitorowanie sprawy i informowanie mieszkańców". Pisma nie mamy zamiaru publikować, ponieważ stanowi, przeróbkę innego pisma J. Liddane z profilu FB o nazwie "Stop niszczeniu drzew". Na czerwono oznaczyliśmy fragmenty, których autorka nawet nie zmieniła. Na prośbę Pani prezes informuję więc mieszkańców o tym fakcie i niech sami wyciągną wnioski... czy takie "profesjonalne podejście" nie uprawniają nas do odmowy publikacji? Czy Nowe Miasteczko i Kostrzyn nad Odrą to te same miasta? hmm...

cytat za https://www.facebook.com/PolskieDrzewa/posts/1051852584891340:

Tym razem burmistrzyni Nowego Miasteczka, pani Danuta Wojtasik ma zamiar  zlikwidować wyjątkową lipowa aleje wraz ze staro brukiem w malej wsi Gołaszyn. Duza jej cześć została już wycięta na początku tego roku.

Samorządowiec mówi o bezpieczeństwie mieszkańców. Trudno zrozumieć  troskę bo na tej drodze jest znikomy ruch, nigdy nikt nie zginał. Jest miejsce na budowę chodnika ale mimo to ma być to pusta zalana asfaltem arteria. Czy wtedy będzie bezpieczniejsza?

Stowarzyszenie Ochrony Zabytków - oddz. lubuski i Stowarzyszenie Krajobraz Kulturowy wystosowały petycje do burmistrz o zachowanie dziedzictwa kulturowego jakim jest aleja wraz z brukowana droga.

Pomóżmy Lubuszanom ochronić ich dziedzictwo kulturowe.

Piszcie kochani przyjaciele drzew i świadomi obywatele maile do burmistrzyni. To my społeczeństwo musimy wskazywać na rzeczy cenne, których samorządowcy zdają się nie widzieć.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  oraz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami

ul. Niepodległości 15

65-048 Zielona Góra

                                                                                                                              Burmistrz Nowego Miasteczka                                                                                                                                       Pani Danuta Wojtasik

Zwracamy się z ważnym apelem do pani burmistrz  Nowego Miasteczka o zachowanie alei lipowej znajdującej się w miejscowości Gołaszyn i zweryfikowanie inwestycji która ma raz na zawsze wykreślić z krajobrazu element kulturowy jakim są aleje w lubuskim krajobrazie.

Dziwi nas planowany sposób przeprowadzenia inwestycji i zamiar likwidacji historycznego bruku i starych drzew. Naszym zdaniem w tym miejscu natężenie ruchu jest znikome i przeprowadzone przez nas pomiary to potwierdzają. Pomiędzy ogrodzeniami prywatnych posesji a drzewami jest miejsce po starym chodniku który został przewidziany podczas obsadzania drogi aleją ponad 100 lat temu i jest wciąż użytkowany. Istnieje również pas pobocza którym przemieszczają się rowerzyści i piesi. Bruk jest w świetnym stanie i tylko w kilku miejscach wymaga niewielkiej poprawy.

Jako świadomi obywatele nie zgadzamy się z tym, aby podczas modernizacji dróg likwidowano wizytówkę naszego regionu. Aleje są przyrodniczym i kulturowym składnikiem krajobrazu województwa lubuskiego. Określają tożsamość regionu, ale mają też wartości uniwersalne: posiadają istotne dla architektury krajobrazu wartości kulturowe i estetyczne, ale również przyrodnicze, ekonomiczne i turystyczne. Wraz z unicestwieniem alei następuje trwałe i nieodwracalne niszczenie unikalnego dziedzictwa i krajobrazu naszego województwa.

Konstytucyjnym obowiązkiem samorządów (art. 5 i 6 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej) jest ochrona dziedzictwa kulturowego. Dziedzictwo kulturowe materialne i niematerialne, krajobraz kulturowy i zabytki są dobrem wspólnym, a dbałość o nie nakazuje art. 82 Konstytucji.   Art. 5. Rzeczpospolita Polska strzeże niepodległości i nienaruszalności swojego terytorium, zapewnia wolności i prawa człowieka i obywatela oraz bezpieczeństwo obywateli, strzeże dziedzictwa narodowego oraz zapewnia ochronę środowiska, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju. Art.74.Ochrona środowiska jako obowiązek władz publicznych. -Władze publiczne prowadzą politykę zapewniającą bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom. 2. Ochrona środowiska jest obowiązkiem władz publicznych. 3. Każdy ma prawo do informacji o stanie i ochronie środowiska. 4. Władze publiczne wspierają działania obywateli na rzecz ochrony i poprawy stanu środowiska.

Wyrażamy zaniepokojenie faktem, że samorządy mimo obowiązków wynikających z Konstytucji wraz z napływem unijnych środków remontują drogi niszcząc na wielką skalę krajobraz kulturowy którego aleje są nieodłącznym elementem. Pomimo, że od kilku lat organizacje społeczne apelują o ochronę zadrzewień przydrożnych oraz wskazują przykłady zza zachodniej granicy gdzie wypracowano dobre praktyki zachowania zarówno drzew przydrożnych przy remontach dróg, jak i historycznych bruków, samorządy nie przywiązują wagi do ochrony alej. W związku z tym, projektanci wygrywający przetargi nie są obligowani do projektowania w taki sposób aby zachować całkowicie lub w miarę możliwości cenne zadrzewienia przydrożne.

W ostatnich kilku miesiącach dokonano likwidacji charakterystycznych dla miejscowości alei lipowych w Otyniu i Zbąszynku. Jeśli nic się w tej materii nie zmieni wkrótce pod pozorem źle pojętego rozwoju, nasze województwo straci to co je wyróżnia na tle innych. Należy dołożyć wszelkich starań aby projektować drogi z rozmysłem, wykorzystując wszelkie możliwości techniczne i zdrowy rozsądek. Inwestować tam gdzie rzeczywiście wymaga tego bezpieczeństwo ludzi, a samorządy muszą dokładać wszelkich starań i współpracować z projektantami oraz organizacjami społecznymi w celu zachowania tego unikalnego dziedzictwa.

Gołaszyn jest przykładem gdzie likwidacja bruku i drzew pozbawi miejscowość najcenniejszej rzeczy jaką jest obecny krajobraz tej wsi. Przyniesie ze sobą pozorne bezpieczeństwo użytkowników, ponieważ szeroka asfaltowa arteria przyczyni się do zwiększenia prędkości przejeżdżających pojazdów. Równocześnie usunięcie starych drzew wpłynie negatywnie na mikroklimat miejscowości. Zmiany te przyniosą ze sobą dyskomfort dla żyjących we wsi mieszkańców.

W związku z powyższym zwracamy się do pani burmistrz o wyznaczenie spotkania w celu omówienia tej inwestycji wraz z projektantem, urzędnikami Starostwa Powiatowego oraz Zarządem  Dróg Powiatowych w Nowej Soli oraz  pracownikami Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp.

Z poważaniem,

Towarzystwo Opieki nad Zabytkam i - Oddział Lubusk Stowarzyszenie Lubuski Krajobraz Kulturowy

Do wiadomości:

Pani Elżbieta Polak – Marszałek Województwa Lubuskiego Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Zielonej Górze Zarząd Dróg Powiatowych w Nowej Soli LWKZ w Zielonej Górze Starostwo Powiatowe w Nowej Soli Przewodniczący Rady Gminy Nowe Miasteczko

biuro

Co? Gdzie? Kiedy?

POLECAMY:
  
 moto
26 maja
teren koło Amfiteatru
flisy
9 lipca

 
kzr 18
Maj 2018

AKTUALNE NUMERY

sk3
Nr 3/2018 - MARZEC 2018
 
pl3
Nr 3(63)/2018 - MARZEC 2018
 
wzp4
nr 4(33) 2017 - Grudzień 2017 

INFORMACJE

plan

 
szkola
ROZKŁAD JAZDY:
dowóz do szkół
 
rozklad1
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
Mariusz Staniszewski
redaktor sportowy

sport@naszkostrzyn.pl
tel. 693 907 200
 

znajdziesz nas w gazecie

logo