mediaexpert

„Gloria victis!”

73 Obchody Wybuchu Powstania Warszawskiego1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. 73 lata później na Placu Wojska Polskiego zebrali się Mieszkańcy Kostrzyna nad Odrą, aby „w środku lata, odrywając się od wakacyjnej i festiwalowej atmosfery, godnie uczcić pamięć Powstańców i całej ludności naszej stolicy, ludzi, którzy samotnie, niemal bezbronnie, w obliczu czyhającej śmierci walczyli o wolną Warszawę, walczyli o wolną Polskę”. Tymi słowami Burmistrz Miasta Andrzej Kunt otwierał obchody upamiętniające tamte wydarzenia tuż po rozbrzmieniu syren alarmowych, kiedy jeszcze samochody powoli ruszały z miejsca, po symbolicznym uczczeniu ofiar 63 dni krwawych wydarzeń lata 1944 roku.

73 Obchody Wybuchu Powstania Warszawskiego

Plac Wojska Polskiego, Kostrzyn nad Odrą, godzina 16:55. Wszyscy jak jeden mąż wstają z miejsc w oczekiwaniu na Godzinę W. Po chwili do naszych uszów i serc wlewa się ryk syren alarmowych a na scenie pojawia się A. Kunt. W okolicznościowym przemówieniu Burmistrz Miast przypominał o tamtych wydarzeniach oddając hołd ludziom, którzy stanęli do nierównej walki o wolną i niepodległą Ojczyznę. Padło wiele ważnych słów, z czego mi w pamięci zapadł szczególnie fragment przemówienia doskonale oddający ducha uroczystości: „pamiętajmy o historii, bo ona lubi się powtarzać! Wspominajmy przeszłość, bo stanowi ona podstawowy element naszej tożsamości! Pochylmy się nad losem tysięcy Warszawiaków, w tym wielu dzieci, wymordowanych lub okaleczonych przez okupantów, spośród których prawie nikt nie odpowiedział za swoje zbrodnie!” W ten sposób Kostrzyn nad Odrą, w chwili ciszy i zadumy, oddał hołd ofiarze, który Stolica złożyła na ołtarzu Ojczyzny. 1 sierpnia na Palcu WP przedstawiciele samorządu lokalnego i Mieszkańcy wspólnie, ramię w ramię spotkali się, aby „ocalić od zapomnienia” tamte krwawe wydarzenia. Nie brakowało dzieci, młodzieży, kombatantów, a nawet całych rodzin. Szkoda mi jedynie tego, że wśród publiczności zabrakło tych kilka osób, które tak otwarcie krytykują to, co się dzieje w mieście kreując jednocześnie siebie na wielkich patriotów.  Po części oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną, utrzymaną jednak w patriotycznym duchu.

73 Obchody Wybuchu Powstania Warszawskiego

Z okazji Obchodów 73. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego tłumnie zgromadzeni na placu Kostrzynianie uczestniczyli w koncercie Orkiestry Wojskowej ze Szczecina pod batutą
kapelmistrz
a kpt. Jarosława Michałko. Trudno wymienić tu wszystkich muzyków, ale nadmienić należy, że do wspólnego śpiewania zachęcał solista, sierż. Rafał Grzesiuk. Udało mu się porwać publiczność do wspólnego śpiewania piosenek Powstańców w czym pomogły rozdane śpiewniki. W dalszej częsci programu Orkiesra przypomniała Festiwal Piosenki Wojskowej w Kołobrzegu, gdzie solista występował z niemałymi sukcesami, następnie oddano hołd Zbigniewowi Wodeckiemu, z którym orkiestra miał okazję występować, a na koniec zaprezentowano muzyczną interpretację przebojów Czerwonych Gitar. Nie zabrakło także i bisów, podczas których Pani Adela Pawlukiewicz śpiewała "Hej Sokoły!" po czym publiczność owacjami na stojąco nie tylko dzękowała Orkiestrze Wojskowej ze Szczecina za występ. Owacja była także wyrazem patriotycznego uniesienia i pokazaniem dumy narodowej, miłości do Ojczyzny i uczczeniem pamięci ofiar Powstania Warszawskiego.

 

biuro

Co? Gdzie? Kiedy?

WAKACJE W MIEŚCIE!
lato2018
POLECAMY:
dmuchane
19 lipca
Park Miejski
folklor
22 lipca, godz. 17:00
Amfiteatr

dycha
2 września, g. 11:00
ZAPISY RUSZYŁY! 

 
lipiec
Lipiec 2018

AKTUALNE NUMERY

Samozrądny Kostrzyn Czerwiec 2018
Nr 6/2018 - CZERWIEC 2018
 
Prezkrój Lokalny czerwiec 2018
Nr 6(66)/2018 - CZERWIEC 2018
 

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od 1 czerwca 2018 r.

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
Mariusz Staniszewski
redaktor sportowy

sport@naszkostrzyn.pl
tel. 693 907 200
 

znajdziesz nas w gazecie

logo