mediaexpert

Do Jedynki wróciły pierwszaczki

Do Jedynki wróciły pierwszaczkiPunktualnie o godz. 9:00 w kostrzyńskich szkołach rozpoczął się rok szkolny. Po osiemnastu latach, w wyniku zmiany w systemie edukacji, w zreformowanych szkołach podstawowych po raz pierwszy pojawiły się pierwszaczki. Postanowiliśmy towarzyszyć uroczystemu apelowi w najstarszej szkole w naszym mieście - Szkole Podstawowej Nr1 (dawniej Gimnazjum Nr1) im. Przyjaciół Ziemi w Kostrzynie nad Odrą aby sprawdzić, co reforma wniosła w praktyce i sprawdzić, czy budynek jest przygotowany do przyjęcia siedmiolatków. Uspokajamy – dyrekcja stanęła na wysokości zadania i już jutro najmłodsi uczniowie rozpoczną naukę w naprawdę komfortowych warunkach…

Jan Moczulski

Jest godzina 9:00 kiedy w radosnym oczekiwaniu prowadząca apel Hanna Sądej nakazuje zgromadzonym uczniom, nauczycielom i rodzicom wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego a na Plac Apelowy wprowadzony jest sztandar szkoły. Piękna to chwila, kiedy z głośników rozlegają się dźwięki Mazurka Dąbrowskiego, a chór szkolny odśpiewuje słowa hymnu wspólnie ze zgromadzoną bracią szkolną. Po tej uroczystej chwili głos zabiera dyrektor szkoły Jan Moczulski, który przypominając o wprowadzonej reformie, wita szczególnie serdecznie wśród zebranych uczniów klas pierwszych, „wracających” do murów szkoły po osiemnastu latach. Uspokaja przy tej okazji rodziców: „Jak Państwo zobaczycie, szkoła jest przygotowana i myślę że nie będzie problemów. Szczególnie w pięknie wyposażonych, pachnących świeżą farbą klasach, gdzie oko cieszą warunki, które czekają na uczniów klas pierwszych. (…) W dwóch oddziałach naukę zacznie 46 uczniów. Odwykliśmy trochę od maluchów, ale myślę, ze szybko się do nich przyzwyczaimy. Wiesława Szymborska powiedziała kiedyś: każdy przecież początek to tylko jakiś ciąg dalszy”. Dyrektor przywitał także nowe koleżanki w zacnym gronie pedagogicznym w osobach: Ewa Kotlińska (wychowawca klasy IA), Emilia Kubiak (wychowawca klasy IB), Marta Niedzielska (psycholog) i Wiolletta Retwińska (logopeda). Po kilku minutach wicedyrektor Danuta Pawlina dokonała historycznego pasowanie uczniów klas pierwszych, kiedy wzruszenie niemal wszystkim rodzicom lekko zeszkliło oczy a uczniowie z przejęciem czekali na swoją kolej. Jak przyznała Pani dyrektor po ceremonii, chwila ta była niezwykle wzruszająca i dla niej samej, co zresztą mnie osobiście nie dziwi, bowiem nauczyciele Jedynki zawsze przeżywali emocje wspólnie z uczniami.

pasowanie Pierwszaków

Po tej uroczystej chwili dyrektor powitał 57 uczniów klas czwartych (4A - wych. B. Dulczyński, 4B - wych. S. Wojtala, 4C - wych. A. Piasecką), 120 siódmych przybyłych głównie z „Czwórki” (7A – wych. D. Pospieszna, 7B - A. Kłysz-Frieske, 7C - M. Sądej, 7D - M.Konieczny i 7E – I.Sobczak)oraz gimnazjalistów kontynuujących tutaj naukę. Na koniec dyrektor prosił  rodziców o wyrozumiałość w utrudnieniach związanych z budową nowej hali gimnastycznej, która powinna zakończyć się w oku 2019. J. Moczulski prosił także  o współpracę z gronem pedagogicznym, aby uczniowie osiągali jak najlepsze wyniki i wyrośli na dobrych obywateli. Po części oficjalnej dyrektor zaprosił wszystkich wychowawców z klasami do ich gabinetów a pierwszaki były dodatkowo wspierane prze zrodziców, którzy mogli na własne oczy przekonać się, że szkoła jest świetnie przygotowana do przyjęcia ich pociech. 4 września 2017 roku historia zatacza więc koło a nasze dzieci, podobnie jak my sami, będą się uczyć w ośmioklasowych szkołach podstawowych. Na naszych oczach tworzy się historia a nam pozostaje mieć jedynie nadzieję, że reforma zakończy się pełnym sukcesem. Wszak chodzi o wspólną przyszłość nas wszystkich.

 

biuro

Co? Gdzie? Kiedy?

malarstwo
26 października, godz. 19:15
Galeria "dacco"
bilety-na-west-fighting-mma-vol-4-28-pazdziernika-2018-o-17-00-w-gorzowie-wielkopolskim
28 października
Gala Walki MMA
Osokins
10 listopada, g. 18:00
KCK "Kręgielnia"
 

 
kino x
Październik 2018

AKTUALNE NUMERY

Samozrądny Kostrzyn wrzesień 2018
Nr 9/2018 - WRZESIEŃ 2018
 
pl09
Nr 9(69)/2018 - WRZESIEŃ 2018
 

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od 1 czerwca 2018 r.

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
Mariusz Staniszewski
redaktor sportowy

sport@naszkostrzyn.pl
tel. 693 907 200
 

znajdziesz nas w gazecie

logo