koronawirus-baner

Kostrzyńska młodzież uczciła Sybiraków

Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru15 września Kostrzynianie uczcili pamięć nieprzeliczonej ilości ofiar stalinowskich represji i deportacji na wschód Związku Radzieckiego. Odbywający się po raz jedenasty Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru po raz kolejny dał świadectwo, że w naszym mieście pamięć o Sybirakach wciąż jest żywa. W uroczystości udział wzięły nie tylko poczty sztandarowe czy oficjalnie zaproszeni goście, ale przede wszystkim młodzież, która chciała w tym szczególnym dniu pokazać nie tylko solidarność z ofiarami tamtych tragicznych lat ale przede wszystkim udowodnić, że pamięć o Nich jest wciąż żywa.

Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

Punktualnie o godzinie 11:00 na Placu Wojska Polskiego wicedyrektor Zespołu Szkół w Kostrzynie nad Odrą Ireneusz Materyński przywitał przybyłe na uroczystość poczty sztandarowe (Związku Sybiraków w Kostrzynie nad Odrą, Związku Sybiraków w Gorzowie Wielkopolskim, Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych, Rady Miasta Kostrzyn nad Odrą oraz kostrzyńskich szkół), księdza probosza Wojciecha Skórę, przedstawicieli Miasta Kostrzyn nad Odrą na czele z burmistrzem Andrzejem Kuntem, delegację Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim z Dyrektorem Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Janiną Grzecznowską, delegację  Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Kostrzynie nad Odrą oraz wielu innych znamienitych gości. I. Materyński w szczególny sposób przywitał harcerzy i  młodzież słowami: "Dzisiaj, 15 września 2017 roku, po raz jedenasty w gronie młodych mieszkańców Kostrzyna nad Odrą wyruszymy w Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Wspominając ubiegłe lata mogę powiedzieć, że po raz kolejny młodzież Kostrzyna nad Odrą wspaniale pielęgnuje pamięć o Sybirakach. Odbywający się od 2007 roku kostrzyński Marsz jest dowodem, że w naszej świadomości narodowej trwa pamięć o losach ofiar stalinowskich zbrodni. Mijający czas z jednej strony osłabia pamięć o tamtych, okrutnych czasach, z drugiej strony ciągle wydobywa nowych bohaterów. Obecni tutaj Sybiracy to ofiary sowieckich represji i deportacji na wschód Związku Radzieckiego, głównie na Syberię. Sybiracy to nasi bohaterowie, o których zobowiązani jesteśmy pamiętać.  Jestem przekonany, dzisiejsza uroczystość będzie wyrazem hołdu wobec ofiar „Golgoty Wschodu” - Sybiraków, którzy na „nieludzkiej ziemi” stracili życie i zdrowie podczas wielu wojennych i powojennych lat." Zanim jednak zgromadzeni na placu wyruszyli w marsz, Marian Pezowicz uhonorował Odznaką Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków Leszka Naumowicza oraz Ireneusza Materyńskiego. Potem przyszedł czas na przemówienia, podczas których prezes gorzowskiego koła Sybiraków Maria Dratwińska w imienu wszystkich Sybiraków powiedziała: "W tym szczególnym dniu dziękuję Wam za to, że kostrzyńska młodzież świadczy i chce pmiętać o Sybirakach!"

 

 

Następnie wszyscy zgromadzeni przemaszerowali ul. Sikorskiego i ul. Sportową na Cemantarz Komunlany, gdzie pod Pomnikiem Ofiar Terroru Stalinowskiego odbyła się dalsza część uroczystości. Na miejscu wysłuchaliśy fragmentu „Wspomnień” członka Związku Sybiraków w Kostrzynie nad Odrą Pana Wacława Wojdaka a rozbrzmiewające po nich słowa "Marszu Sybiraków" spowodowały, że w oczach wileu zebranych pojawiły się łzy. W tym podniosłym momencie harcerze odczytali Apel Pamięci a następnie stanęli nawarcie honorowej przy pomniku. Ostatnim punktem uroczystości było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy Pomniku Ofiar Terroru Stalinowskiego i oddanie hołdu pomordowanym Sybirakom przez Poczty Sztandarowe. Wciąz brzmią mi w uszach I. Materyńskiego kończące marsz: "Ufam, że to ważne wydarzenie pozostawi trwały ślad w sercach i umysłach Nas wszystkich. Pragnę podziękować raz jeszcze za Wasz udział w kostrzyńskim Marszu Pamięci Polskiego Sybiru!" Pozostaje i nam mieć nadzieję, że takie inicjatywy jak ta "ocalą od zapomnienia" ofiary stalinowskich represji. Cześć Ich Pamięci!

 

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo