Cmentarz Komunalny będzie miał kolumbarium

cmenatarzTo, że na Cmentarzu Komunalnym powoli brakuje miejsc na tradycyjne mogiły zaczyna być coraz bardziej widoczne. Kolejne kwartały przeznaczane są na miejsca pochówków, pojawiają się piękne pomniki i okazałe grobowce.  To wszystko jednak powoduje, że na cmentarzu robi się, jak już wspomnieliśmy, coraz ciaśniej. Coraz bardziej popularne stają się też kremacje, w związku z czym Mieszkańcy zwrócili się do Urzędu Miasta w Kostrzynie nad Odrą o stworzenie kolumbarium. Wniosek jednomyślnie poparli miejscy radni na sesji w dniu 30 marca 2017 roku. Obecnie gotowy jest już projekt a Starosta Gorzowski zatwierdził projekt budowlany i udzielił zgodę na budowę.

Czym jest kolumbarium? To najczęściej prostopadłościenna budowla cmentarna pełniąca rolę zbiorowego grobowca. Skremowane prochy zmarłych umieszczane są w urnach w ścianie kolumbarium w specjalnych niszach, które następnie się zamyka i opatruje informacją o zmarłym, najczęściej w postaci pamiątkowej tablicy. Kostrzyńskie kolumbarium ma powstać w miejscu, które pierwotnie było przeznaczone na pochówki żołnierzy radzieckich na Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Sportowej. Projekt zakłada zbudowanie, po obwodzie koła, czterech murów kolumbarium będących miejscem spoczynku prochów zmarłych w urnach, które będą umieszczone w niszach muru. Każdy z murów kolumbarium zawierać będzie 20 nisz o wymiarach 41 cm x 39 cm i głębokości 39 cm. Kolumbarium projektowane jest jako obiekt parterowy o prostej formie, jako mur klinkierowy z pozostawionymi niszami, które będą zabezpieczone grawerowanymi płytami granitowymi. Projektuje się przykrycie muru płytą granitową a także wykończenie nisz i wykonanie występu umożliwiającego złożenie kwiatów i zapalenie świec. Dla osób odwiedzających szczątki zmarłych przewiduje się ustawienie czterech ławek żeliwnych wraz ze skrzyniami. Projekt opracował arch. Marcin Giedrowicz, a kosztorys inwestorski opiewa na kwotę 104.727,05zł brutto.

Przypomnijmy w tym miejscu, że w ostatnich latach właściciel Cmentarza Komunalnego, którym jest Miasto Kostrzyn nad Odrą, poza bieżącym utrzymaniem kostrzyńskiej nekropolii, wymienił płot od strony lasu, wyremontował część alejek czy przeprowadził kapitalny remont domu pogrzebowego. Na cmentarzu powstał także ołtarz polowy, dzięki któremu możliwe jest przeprowadzanie uroczystych nabożeństw. Jeszcze w tym roku remontu doczeka się boczna alejka. Jeśli chodzi o samo kolumbarium, budowa planowana jest na przyszły rok

biuro

Co? Gdzie? Kiedy?

POLECAMY:  
 
rodo
27 kwietnia, godz. 11:00
Urząd Miasta - sala narad
 cover celuloid
28 kwietnia, godz. 20:00
KCK
plakat zapasy
5 maja, godz. 9:00
Hala MOSiR ul. Wojska Polskiego 6

bieg
12 maja, godz. 9:00
Park Miejski
splyw
3 czerwca, godz. 16:00
 

 
kwiecien
Kwiecień 2018

AKTUALNE NUMERY

sk3
Nr 3/2018 - MARZEC 2018
 
pl3
Nr 3(63)/2018 - MARZEC 2018
 
wzp4
nr 4(33) 2017 - Grudzień 2017 

INFORMACJE

plan

 
szkola
ROZKŁAD JAZDY:
dowóz do szkół
 
rozklad1
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
Mariusz Staniszewski
redaktor sportowy

sport@naszkostrzyn.pl
tel. 693 907 200
 

znajdziesz nas w gazecie

logo