butt WYBORY SAMORZADOWE 2018   Bez nazwy

Wojna o Stary Kostrzyn trwa

Klaus AhrendtCiągnący się od kilku lat spór pomiędzy Muzeum Twierdzy Kostrzyn a przewodnikiem turystycznym Klausem Ahrendt wkracza w decydującą fazę. Już 22 listopada ma się odbyć rozprawa przed Sądem Apelacyjnym, ponieważ kostrzyńskie muzeum odwołało się od niekorzystnego dla siebie wyroku przyznającego rację przewodnikowi. Sądy różnych instancji są także zgodne, że muzeum nie ma prawa ustanawiać aktów prawa miejscowego. Tymczasem jednak „Regulamin Zwiedzania Starego Miasta” autorstwa dyrektora placówki Ryszarda Skałby wciąż straszy potencjalnych turystów, co stało się przedmiotem kolejnej skargi K. Ahrendta.

O co w tym wszystkim chodzi? W roku 2011 dyrektor Muzeum twierdzy Kostrzyn Ryszard Skałba wprowadza Regulamin zwiedzania Starego Miasta który „określa zasady poruszania się po Starym Mieście w Kostrzynie nad Odrą oraz wprowadza cennik usług turystycznych i cennik opłat.” Niby nic szczególnego, ale wśród wielu zapisów pojawiły się opłaty za „grupy z przewodnikami z innych firm i instytucji oraz z przewodnikami prywatnymi: 5 zł/os.” Rok później przepisy zostały te jeszcze bardziej zaostrzone: Po terenie Starego Miasta Kostrzyn turystów oprowadzać mogą wyłącznie pracownicy Muzeum Twierdzy. Inni przewodnicy mogą czynić to wyłącznie na zlecenie Muzeum lub po zawarciu odpowiedniej umowy z Muzeum." Jak twierdzi Klaus Ahrendt, regulamin został wprowadzony wyłącznie po to, aby utrudnić mu wykonywania działalności turystycznej na tym terenie: „Od czasu wprowadzenia regulaminu dyrektor wielokrotnie przerywał mi oprowadzanie wycieczek w sposób niezbyt kulturalny, twierdząc, że oprowadzam je nielegalnie. Wielokrotnie wzywał także Policję, czy Straż Miejską. Powodem miało być rzekome łamanie regulaminu, który moim zdaniem dyrektor ustawił bezprawnie” - mówi Klaus Ahrendt.  Przewodnik zgłosił do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na nieprawidłowe określenia terenu działania muzeum i sprawę wygrał. Co więcej, wygrał również sprawę karną, gdzie sąd w uzasadnieniu podważył prawo R. Skałby do stanowienia tzw. aktów prawa miejscowego. Nieprawomocny (jeszcze) wyrok, o którym pisałem na wstępie, również w swoim uzasadnieniu wskazuje, że regulamin nie ma umocowania prawnego…

Wobec powyższego Klaus Ahrendt po raz kolejny złożył skargę na dyrektora Muzeum Twierdzy Kostrzyn Ryszardę Skałbę zarzucając mu „bezpodstawne umieszczenie regulaminu” i żądając jego natychmiastowego usunięcia. Trudno prorokować, jaką decyzję podejmie Rada Miasta Kostrzyn nad Odrą, ale czy uda się wreszcie rozwiązać spór o Stare Miasto? Przewodnik podkreśla, że jego celem nie jest konkurowanie z kostrzyńskim muzeum a jedynie oprowadzanie turystów po terenie zniszczonej wojną kostrzyńskiej starówki. „Odnowienie zniszczonych elementów dawnej Twierdzy Kostrzyn kosztowało już Miasto wiele milionów i szkoda, aby turyści mieli ograniczony dostęp do jednej z największych atrakcji turystycznych regionu. - mówi K. Ahrendt - Dla Niemców to także ważny fragment ich własnej historii: to w murach zamku więziony był przez ojca Fryderyk II, tutaj rodziły się zręby przyszłych Prus a twierdza niejednokrotnie odgrywała kluczową rolę w wojnach. Uważam zatem, że ograniczenia takie, jak bezprawnie umieszczony przed wejściami regulamin, zmniejszają zainteresowanie potencjalnych turystów tym urokliwym miejscem. Nie mogę się na to zgodzić tym bardziej, że moim zdaniem działania dyrektora nie mają umocowania prawnego, na co wskazują wyroki niezawisłych, polskich sądów.”

biuro

Co? Gdzie? Kiedy?

Plakat
KABARET JURKI !
21 października

malarstwo
26 października, godz. 19:15
Galeria "dacco"
bilety-na-west-fighting-mma-vol-4-28-pazdziernika-2018-o-17-00-w-gorzowie-wielkopolskim
28 października
Gala Walki MMA
 

 
kino x
Październik 2018

AKTUALNE NUMERY

Samozrądny Kostrzyn wrzesień 2018
Nr 9/2018 - WRZESIEŃ 2018
 
pl09
Nr 9(69)/2018 - WRZESIEŃ 2018
 

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od 1 czerwca 2018 r.

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
Mariusz Staniszewski
redaktor sportowy

sport@naszkostrzyn.pl
tel. 693 907 200
 

znajdziesz nas w gazecie

logo