praca

Trzej Królowie przeszli ulicami miasta

Trzej Królowie przeszli ulicami miastaPiękna, słoneczna, niemal wiosenna pogoda towarzyszyła w tym roku X Orszakowi Trzech Króli w Kostrzynie nad Odrą. Nie ma się więc co dziwić, że uczestniczyły w nim nieprzeliczone tłumy wiernych, które wspólnie szły w okolicznościowym pochodzie wspólnie śpiewając kolędy. W barwnym korowodzie, wśród fantazyjnie przebranych postaci, nie brakowało także Trzech Króli czy także postaci biblijnych ale i dzieci przebranych za polskich rycerzy. Trzeba bowiem pamiętać, że oficjalnie w całej Polsce właśnie 6 stycznia 2018 roku rozpoczęliśmy w ponad sześciuset miejscowościach w całym kraju świętowanie setnej rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę Niepodległości.

Trzej Królowie przeszli ulicami miasta

Na Placu Wojska Polskiego, jak co roku z okazji Święta Trzech Króli, około godziny 10:00 zaczęły pojawiać się pierwsi Mieszkańcy. Już wkrótce na miejscu pojawili się mędrcy ze Wschodu ze swoimi orszakami, symbolizującymi kolorystycznie miejsca z których przybyli z darami dla narodzonego Boga. Najmłodszy z nich Był czarnoskóry Kacper, który przybył z Afryki pod czerwonymi sztandarami, niosąc dla Jezusa mirrę symbolizującego człowieczeństwo Chrystusa i będący zapowiedzią jego męczeńskiej śmierci. Będący w średnim wieku Baltazar przybyły wprost z Azji pod niebieskimi sztandarami niosąc dzieciątku kadzidło – symbol jego boskości. Ostatni z posłańców reprezentującym Europę – sędziwy Melchior – przyniósł jezusowi złoto, symbol jego panowania na ziemi. Trzej Mędrcy chętnie pozowali do zdjęć, zachęcali do wspólnego śpiewania a także przypominali o symbolice tego najważniejszego dla Chrześcijan święcie. Jeszcze przed wyruszeniem ks. kan. Wojciech Skóra przypominał o tym wszystkim ale wyjaśniał także, że w tym roku nie mogło zabraknąć także innego symbolu – biało-czerwonych flag, będących widomym przypomnieniem tego, ze Polacy wciąż pamiętają o wydarzeniach sprzed wieku, kiedy nasz kraj odzyskał niepodległość. Nawiązując do tego wydarzenia, tak pisze do Rodaków z tej okazji Prezydent RP Andrzej Duda: „Już po raz dziesiąty w swojej najnowszej historii wyrusza Orszak Trzech Króli, aby dzielić się z bliźnimi, ze współrodakami radością płynącą z Objawienia Pańskiego. Dzieje się to w roku wyjątkowym, w którym przypada setna rocznica odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Ma więc tegoroczny Orszak szczególną, niezwykle piękną wymowę jako przedsięwzięcie łączące Polaków i odwołujące się do najważniejszych dla naszego narodu wartości.”

Trzej Królowie przeszli ulicami miasta

Tak więc kolorowe morze wiernych, prowadzone przez Gwiazdę Betlejemską i poczty sztandarowe Trzech Króli przeszło ulicami miasta wspólnie, głośno i radośnie śpiewając kolędy. Po krótkim marszu orszak wlał się do Kościoła pw. Najświętszej Marii Panny, gdzie okolicznościowe nabożeństwo koncelebrował sam ksiądz proboszcz. Nie mogło zabraknąć symbolicznego złożenia darów przez mędrców, nie mogło także zabraknąć okolicznościowego kazania, w którym nie zabrakło odniesień do roli Kościoła i wiary w historii naszej Ojczyzny. W. Skóra nie zapomniał także o przypomnieniu o setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości apelując o wspólne, radosne świętowanie tej rocznicy przez cały rok. Na koniec warto przytoczyć jeszcze fragment wpisu do śpiewnika kolędowego Orszaku Trzech Króli 2018 autorstwa Prezydenta RP Andrzeja Duday, który był wręczany uczestnikom uroczystości w całej Polsce: „Łączę się z Państwem w radosnym kolędowaniu oraz przesłaniu pokoju, nadziei i międzyludzkiej solidarności, które niesie światu Orszak Trzech Króli Składam wyrazy uznania wszystkim organizatorom i uczestnikom tego wydarzenia. To wspaniale, że w tym szczególnym roku 2018 Orszak przejdzie ulicami sześciuset miejscowości w Polsce, a także w wielu innych krajach, nawet tak odległych jak Ekwador czy Rwanda. Życzę Państwu, abyśmy nie tylko w tych dniach świątecznych, ale i przez wszystkie powszednie potrafili we wspólnocie i wzajemnej życzliwości zawsze podążać ku dobru za światłem Bedejemskiej Gwiazdy.” A ja mam więc nadzieję, że symboliczne wpisane K+M+B=2018 na drzwiach naszych domów w tym roku będzie także świadectwem naszej wspólnej, narodowej tożsamości.

 

biuro

Co? Gdzie? Kiedy?

  rap latino
od 6 stycznia, 20:15-21:15
Hala ul. Niepodległości 11 - stadion
 
rap pary
od 8 stycznia, 20:15-21:15
Hala ul. Niepodległości 11 - stadion
   
voovoo
15 marca godz. 19:00
KCK Kręgielnia
wycieczka
29 marca, godz. 20:00 
Park Narodowy "Ujście Warty"
 
zegarki-edwa

AKTUALNE NUMERY

sk9
Samorządny Kostrzyn
Nr 12/2019 - GRUDZIEŃ 2019
 
pl9b
Przekrój Lokalny
Nr 12(82)/2019 - GRUDZIEŃ 2019 
 
virtualnetia

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo