mediaexpert

Czy Słowiańskie będzie miało swój Samorząd?

Bartłomiej Suski15 stycznia, na wniosek radnego Bartłomieja Suskiego, ruszają konsultacje społeczne w sprawie powołania jednostki pomocniczej gminy, jaką ma być Samorząd Osiedla Słowiańskiego. Przypomnijmy, że podobne jednostki istnieją już na Osiedlach: Warniki, Szumiłowo oraz oczywiście na Osiedlu Leśnym. O zasadność powołania kolejnej rady osiedlowej pytamy samego pomysłodawcę.

[TUTAJ OGŁOSZENIE w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych - Osiedle Słowiańskie]

Skąd Pana pomysł na powołanie Samorządu Osiedla Słowiańskiego?

Bartłomiej Suski (BS): Pomysł wcale nie jest mój. Jeszcze kiedy pełniłem funkcję członka Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej Osiedle Słowiańskie 19-22, pojawił się problem lokalizacji osłon śmietnikowych czy budowy osiedlowego parkingu. Wówczas urzędnicy i Mieszkańcy mieli ogromny problem z wypracowaniem wspólnego stanowiska, a w efekcie powstało kilka osłon śmietnikowych - zamiast jednej, dużej. Również parking nie został zrealizowany w całości, bowiem  część lokatorów sprzeciwiła się tej inwestycji. W efekcie projekt został zrealizowany zaledwie w połowie. Już wtedy, a było to kilka lat temu, narodził się pomysł na powołanie Rady Osiedla. Faktem jest, że wiele problemów czeka wciąż na rozwiązanie. I niestety, bez prężnie działającego samorządu osiedlowego, na wzór Osiedla Leśnego, wiele z tych problemów nie da się rozwiązać.

Czy potrafi Pan podać jakieś konkretne przykłady?

BS: Oczywiście. Pierwszym z nich jest parking, który teoretycznie można by wykonać, tak jak był planowany pierwotnie. Na to jednak jest potrzebna zgoda Mieszkańców, aby znowu nie doszło do sytuacji, gdzie jednostki uderzają w interes ogółu. Samorząd Osiedla Słowiańskiego mógłby tą inwestycję doprowadzić do finału. A może zamiast parkingu warto by było pomyśleć np. o placu zabaw, którego również brakuje na terenie naszego osiedla? Może n plac trzeba znaleźć inne, bardziej dogodne miejsce? Problemem jest także brak miejsca do wyprowa-dzania czworonogów, aby idąc po trawniku nie bać się, że się „wdepnie w minę”. Uważam też, że Osiedle Słowiańskie zasługuje na jakiś plan zagospodarowania, bo obecnie każdy robi sobie co mu się podoba wokół bloku i zaczyna wyglądać to dosyć egzotycznie. Problemów jest znacznie więcej, ale to już rola członków Samorządu, by starać się je rozwiązać. Ja oczywiście chętnie pomogę jako radny miejski, nawet jeśli nie zostanę wybrany do składu Samorządu.

15 stycznia rozpoczną się konsultacje. A na czym mają one polegać?

BS: Generalnie trzeba będzie pobrać ze strony internetowej miasta (zakładka konsultacje społeczne) kartę konsultacyjną, która będzie dostępna także w Urzędzie Miasta w wersji papierowej. Należy tam udzielić odpowiedzi na trzy pytania. Pierwsze dotyczy tego, czy dana osoba, która wypełnia kartę, jest za powołaniem Samorządu Mieszka-ńców Osiedle Słowiańskie. Drugie dotyczy tego, czy jednostka ta powinna być ograniczona tylko do rejonu samego osiedla. Osobiście uważam, że tak, bo mamy specyficzne problemy. Trzecie pytanie to mo- żliwość wniesienia uwag do Statutu. Kartę należy następnie wysłać lub dostarczyć osobiście do Urzędu Miasta w Kostrzynie nad Odrą. Wierzę, że Mieszkańcy włączą się do konsultacji, wszak sprawa dotyczy ich bez- pośrednio! Składając odpowiedni wniosek do Rady Miasta Kostrzyn nad Odrą zrobiłem pierwszy krok w kierunku utworzenia tego organu, ale to Mieszkańcy zdecydują, czy Samorząd Osiedla Słowiańskiego powstanie.

A jeśli Mieszkańcy nie poprą Pana inicjatywy?

BS: Nic na siłę. Jeśli Mieszkańcy zmienili zdanie i po kilku latach nie chcą osiedlowego samorządu to nie będę ich uszczęśliwiał na siłę. Przecież to właśnie konsultacje mają dać odpowiedź na pytanie, czy Mieszkańcy sami chcą decydować o swoich sprawach. Dałem Mieszkańcom tą możliwość, ale jeśli nie będą chcieli z niej skorzystać uszanuję tę decyzję. Szkoda by było jednak tej szansy...

Dziękując za rozmowę życzymy Panu, aby konsultacje przebiegły zgodnie po Pana myśli. Powodzenia!

biuro

Co? Gdzie? Kiedy?

POLECAMY:
 
FERIE w MIEŚCIE 2019
ferie-1
14-27 stycznia
 
siata-230x325
26 stycznia, godz. 10:00-17:00
Hala Sportowa Zespołu Szkół
 
hala3
27 stycznia / 2 luty
Halowy Turniej Zakładów Pracy
Hala MOSiR ul. Wojska Polskiego
 ZAPISY DO 21 STYCZNIA ! ! !

AKTUALNE NUMERY

sk12
Nr 12/2018 - GRUDZIEŃ 2018
 
pl12b
Nr 12(72)/2018 - GRUDZIEŃ 2018  

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od 1 czerwca 2018 r.

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
Mariusz Staniszewski
redaktor sportowy

sport@naszkostrzyn.pl
tel. 693 907 200
 

znajdziesz nas w gazecie

logo