Kresowianie. Jak szybko mija czas

Kresowianie. Jak szybko mija czas2 marca 2018 roku odbyło się Walne Zebranie Członków Klubu Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Kostrzynie nad Odrą. Spotkanie miało charakter sprawozdawczo-wyborczy i zamknęło pierwsze cztery lata działalności Klubu (tj. lata 2014-2018), o których szeroko pisaliśmy na łamach lokalnej prasy. Przewodniczący Klubu powitał zebranych członków i przekazał prowadzenie zebrania Tadeuszowi Łysiakowi. Podczas spotkania Złotą Odznaką Zasłużony dla Towarzystwa MLiKP-W zostali odznaczeni:

Andrzej Kunt i Tadeusz Łysiak.

Kresowianie. Jak szybko mija czas

Swoją działalność Kresowianie w Kostrzynie nad Odrą rozpoczęli już 9 grudnia 2013 roku, kiedy to grupa inicjatywna zwróciła się do Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Gorzowie Wlkp. o powołanie Klubu w naszym mieście. Wnioskodawcami byli: J. Żarski, J. Malczewski, J. Malczewska,Z. Kochanowski, H. Kochanowska, M. Drohomirecka, H. Drohomirecki,J. Dobrolubow, J. Dumański i E. Dumańska. Już 22 stycznia 2014 roku przyszła pozytywna odpowiedź, a 25 lutego tego roku wybrano zarząd w składzie: Józef Żarski - przewodniczący, Halina Kochanowska - zastępca przewodniczącego, Emilia Hładka, Joanna Malczewska, Kazimierz Czyżewski - członkowie zarządu oraz Jolanta Żarska - zastępca członka zarządu. Przypomnijmy w tym miejscu, że Klub jest polską organizacją pozarządową, która zrzesza byłych mieszkańców Kresów II Rzeczpospolitej, jej potomków oraz sympatyków. Głównym celem Klubu jest upowszechnianie wiedzy o Kresach oraz pielęgnowanie dorobku historycznego oraz kulturalnego i tradycji byłych polskich terenów, jako integralnej części dorobku materialnego i duchowego II Rzeczpospolitej. Sprawozdanie z działalności Zarządu Klubu za lata 2014-2018 złożyli Józef Żarski i Halina Kochanowska,

Kresowianie. Jak szybko mija czas

Jedną z najważniejszych aktywności Klubu była organizacja corocznie obchodów rocznic tzw. „Krwawej Niedzieli” (11 lipca 1943 roku) przed tablicą upamiętniającą ofiary ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na polskich obywatelach na Kresach Południowo-Wschodnich II Rzeczypospolitej. „Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary” - tesłowa były mottem przewodnim uroczystości. Ważną datą dla Klubu był rok 2015, ogłoszony przez władze miasta „Rokiem Kresowian”. Wtedy właśnie powstał film dokumentalny „Kresowianie-Lubuszanie”, odbyła się konferencja naukowa, a obchody święta miasta nacechowane były akcentami Kresowymi. Od roku 2016 członkowie Klubu uczestniczyli w wycieczkach do Siekierek, Wilna i Lwowa. Członkowie Klubu brali udział w spotkaniach okolicznościowych, podczas których nie brakowało znamienitych gości. Stale zwiększała się także liczba członków, która obecnie wynosi niemal 100 osób. Działalność Klubu była szeroko relacjonowana na łamach lokalnej prasy, telewizji i radia.

Kresowianie. Jak szybko mija czas

W drugiej części zebrania wybrano nowy Zarząd w składzie: Józef Żarski - przewodniczący, Halina Kochanowska - z-ca przewodniczącego, Emilia Hładka, Kazimierz Czyżewski i Michał Kunt - członkowie Zarządu. Wybrano też Komisję Rewizyjną w składzie:Helena Rudaniecka - przewodnicząca, Maria Pobereska i Zdzisław Dudziak.

 

biuro

Co? Gdzie? Kiedy?

 
01 września 2019
Zapisy do biegu
POLECAMY:
   
lesne-2
Majówka na Osiedlu Leśnym 
25 maja, godz. 14:00-17:00
 
zegarki-edwa

AKTUALNE NUMERY

sk2
Samorządny Kostrzyn
Nr 4/2019 - KWIECIEŃ 2019
 
pl2b
Przekrój Lokalny
Nr 4(75)/2019 - KWIECIEŃ 2019 
 
virtualnetia

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od 1 czerwca 2018 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
Mariusz Staniszewski
redaktor sportowy

sport@naszkostrzyn.pl
tel. 693 907 200
 

znajdziesz nas w gazecie

logo