Kresowianie: NIEPODLEGŁA

kresy1W otatnim czasie Klub TMLiKP-W w Kostrzynie nad Odrą zorganizował spotkanie swoich członków na tzw. „Wieczorze lwowskim”. W tym dniu chcieliśmy oddać cześć i hołd tym, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości przez Polskę. Okazja ku temu był szczególna, bowiem już wkrótce będziemy obchodzili 100. rocznicę jej odzyskania. To wielkie wydarzenie stało się powodem, aby przypomnieć wydarzenia i ludzi sprzed roku 1918. Nasz szczególnie interesowała, z racji naszej statutowej działalności, rola Lwowa i jego mieszkańców w walce o niepodległość. Spotkanie uświetnili: burmistrz Andrzej Kunt, wiceprzewodniczący Rady Miasta Michał Kunt, radny i dyrektor Zespołu Szkół Leszek Naumowicz i radna Helena Rudaniecka.

W uroczysty i podniosły nastrój wprowadził nas zespół „Echo z Dębowego lasu” z DPS Kostrzyn nad Odrą. Chór wykonał pieśni: „Kresowy płomień”, „Matka Ziemia”, „Niepodległa, Niepokorna”, „Semper Fidelis”, „Dzieci Lwowa” i „Zostaniemy na tej ziemi”. Chór wystąpił  w składzie: Jan Piśko- instruktor zespołu, Bogusława Strojnowska, Wiesława Sołtys, Adrianna Nizińska, Pamela Różanowska, Janina Dziemidowicz, Zofia Kowalczyk, Alicja Kruszak, Helena Lewandowska, Józef Lewandowski i Ireneusz Combrzyński. Pieśń „Wilno” dedykowano pani Beacie Skórskiej, współwłaścicielce restauracji „Duet”, w której odbywało się spotkanie.

Przesłaniem dla nas na dziś moga być słowa pieśni „Semper Fidelis”:

„Semper Fidelis mówią o Lwowie,
I taka też prawda jest.
Bo Lwów był zawsze ojczyźnie wierny,
O tym pamiętaj też.”

Na temat „Roli Lwowa i jego mieszkańców w odzyskaniu niepodległości” wykład wygłosił mec. Michał Kunt. Przedstawił nam historię Kresów, ich ogromną rolę w dziejach naszego narodu, zwycięstwa oraz klęski wpisane w różne czasy: Chocim, Beresteczko, Kamieniec Podolski, Zadwórze, Lwów i inne. Swój wykład bogato ilustrował mapami z różnych okresów historycznych tych ziem. Generalnie jednak skupił się na roli Lwowa i jego mieszkańców  w 1918 roku oraz w późniejszych latach walki o niepodległość. Wiele miejsca i czasu poświęcił Orlętom Lwowskim. O tych wspaniałych chłopakach- żołnierzach więcej będziemy mówić na spotkaniu 9 listopada bieżącego roku.

Adela Pawlukiewicz zaprezentowała swoje utwory pełne miłości i najlepszych uczuć do naszego miasta- Kostrzyna nad Odrą. Na zakończenie Zbigniew Łukasiewicz zachęcał zebranych do śpiewania pieśni zarówno biesiadnych i popularnych. Spotkanie zakończyło się odśpiewaniem pieśni patriotycznej „Jak długo na Wawelu”.

Oto słowa dwóch zwrotek:

„Jak długo w sercach naszych 
Choć kropla polskiej krwi, 
Jak długo w sercach naszych 
Ojczysta miłość tkwi, Stać będzie kraj nasz cały, 
Stać będzie Piastów gród, 
Zwycięży Orzeł Biały, 
Zwycięży polski lud”

Niech to spotkanie będzie maleńką cząstką naszego udziału w obchodach setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Za przygotowanie i przebieg spotkania pragnę podziękować: mec. Michałowi Kuntowi, Adeli Pawlukiewicz i prowadzącej spotkanie Bogusławie Strojnowskiej. Serdeczne podziękowania przesyłam pani Beacie Skórskiej- współwłaścicielce restauracji „Duet”.

kresy2

biuro

Co? Gdzie? Kiedy?

 
01 września 2019
Zapisy do biegu
POLECAMY:
   
lesne-2
Majówka na Osiedlu Leśnym 
25 maja, godz. 14:00-17:00
 
zegarki-edwa

AKTUALNE NUMERY

sk2
Samorządny Kostrzyn
Nr 4/2019 - KWIECIEŃ 2019
 
pl2b
Przekrój Lokalny
Nr 4(75)/2019 - KWIECIEŃ 2019 
 
virtualnetia

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od 1 czerwca 2018 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
Mariusz Staniszewski
redaktor sportowy

sport@naszkostrzyn.pl
tel. 693 907 200
 

znajdziesz nas w gazecie

logo