Nie ma już opłaty za psa!

dog happy car head car window happy dog pet animal-655325Na październikowej Sesji Rady Miasta Kostrzyn nad Odrą radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie zniesienia opłaty od posiadania psów. Taka propozycja została wysunięta przez Burmistrza Miasta Andrzeja Kunta, który zwracał uwagę radnych m.in. na fakt, że wiele miast rezygnuje z tej opłaty. Zwracał także uwagę na to, że opłata nie jest w stanie pokryć oczekiwań społecznych jak np. budowa psich placów zabaw czy montaż pojemników na psie odchody.

Co w praktyce się zmienia?

Skąd zmiana?

Wysokość opłaty do roku 2018 wynosiła 31 złotych rocznie za jednego psa. Zobowiązaniem tym objęci byli właściciele 650 psów, zwolnionych z opłaty było 210 pupili. Ze wspomnianego zwolnienia z opłaty korzystali właściciele psów poniżej 6 m-ca życia, jak również ci, którzy adoptowali psa bezdomnego - tutaj zwolnienie trwało 2 lata. Osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, rolnicy (max. 2 psy) i osoby pow. 65 roku życia, jeśli samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe, także korzystały ze zwolnienia. Słowem: rokrocznie uprawnionych do zwolnień było coraz więcej, co spowodowało coraz mniejsze wpływy do Budżetu Miasta. Z tytułu tej opłaty do kasy miejskiej powinno wpływać ok. 20.000 zł rocznie. Niestety, nie wszyscy właściciele opłacali ją terminowo co generowało kolejne koszty jak wezwania do zapłaty, które trzeba przygotować, wyrukować wysłać.

Burmistrz Andrzej Kunt po dokładnej analizie kosztów, jakie ponosimy w związku z obsługą tego podatku postanowił, że zaproponuje radnym zniesienie w naszym mieście opłaty od posiadania psów. Radni nie mieli wątpliwości, że podjęcie uchwały jest zasadne i jej projekt uzyskał pozytywna akceptację komisji a następnie Rady Miasta Kostrzyn nad Odra, która zmieniła prawo miejscowe w tym zakresie podejmując stosowną uchwałę.

Co dalej?

Podejmując uchwałę radni zdecydowali się z jednej strony zmniejszyć wpływy do Budżetu Miasta, ale z drugiej, o czym szeroko mówił A. Kunt, Miasto nie będzie już refundować obowiązkowych szczepień dla psów, wysyłać wezwań do zapłaty czy rozpatrywać wniosków o zwolnienie z opłaty. Zatem uchwała tak naprawdę nie powoduje, że w kasie będzie „brakowało” wspominanych wcześniej 20.000 zł.

Uchwała rodzi jednak także inny skutek. Do tego roku to Miasto finansowało obowiązkowe szczepienia dla posiadaczy psów. Teraz obowiązek pokrycia kosztu szczepionki będzie spoczywał na właścicielu czworonoga. Burmistrz jednak uspokajał radnych, że nie spowoduje to fali niezaszczepionych psów na terenie Miasta: Są służby, które kontrolują, czy zwierzęta są szczepione czy też nie. Sami właściciele psów także nie będą ryzykować zdrowiem i życiem swoich podopiecznych, a przecież pieniądze, zaoszczędzone na opłacie za posiadanie psa przeznaczyć będą mogli na szczepienie. Zniesienie opłaty nie zwalnia też właścicieli z obowiązku czipowania, wyprowadzania psów na smyczy czy sprzątania po swoim czworonożnym przyjacielu. Moim zdaniem nie mamy się więc o co obawiać - uspokajał A. Kunt. Dodajmy, że coraz więcej miast decyduje się na likwidację tego podatku, a okres konstruowania przyszłorocznego budżetu jest odpowiedni do podjęcia tego typu decyzji.

Dzięki podjęciu tej uchwały Burmistrz Miasta Andrzej Kunt liczy także na to, że zmniejszy się liczba porzuconych psów i zwiększy się liczba psów adoptowanych ze schroniska, które jest utrzymywane z Budżetu Miasta. Tak więc wszystko wskazuje na to, że z podjętej uchwały najbardziej będą zadowolone czworonogi i ich właściciele.

biuro

Co? Gdzie? Kiedy?

 
01 września 2019
Zapisy do biegu
POLECAMY:
   
lesne-2
Majówka na Osiedlu Leśnym 
25 maja, godz. 14:00-17:00
 
zegarki-edwa

AKTUALNE NUMERY

sk2
Samorządny Kostrzyn
Nr 4/2019 - KWIECIEŃ 2019
 
pl2b
Przekrój Lokalny
Nr 4(75)/2019 - KWIECIEŃ 2019 
 
virtualnetia

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od 1 czerwca 2018 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
Mariusz Staniszewski
redaktor sportowy

sport@naszkostrzyn.pl
tel. 693 907 200
 

znajdziesz nas w gazecie

logo