Rozmowa z kandydatem na Radnego Rady Miasta

MSRozmowa z kandydatem do Rady Miasta Kostrzyn nad Odrą z okręgu 10 obejmującego Os. Mieszka I-go 1-36 Mariuszem Staniszewskim, wicedyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, wieloletnim nauczycielem, pasjonatem sportu i rekreacji, komputerów, a ostatnio także ogrodnictwa.

Red. Tak na wstępie może kilka dodatkowych słów osobie.
MS. Z Kostrzynem jestem związany praktycznie od urodzenia (od 1971), aktualnie jak już wspomniano pracuję w MOSiR Kostrzyn nad Odrą, wcześniej przez blisko 15 lat pracowałem jako nauczyciel, trener lekkoatletyki, administrator sieci komputerowych. Przez wiele lat miałem zaszczyt być zawodnikiem i członkiem kadry narodowej oraz olimpijskiej Polski w biegach średnich i długich. Jednak za mój największy sukces uważam moją rodzinę - żona Aneta dyrektor Banku BGŻ BNP Paribas w Kostrzynie nad Odrą oraz dwie córki Olga(15 lat) i Natalia(4 lata).

Red. Dlaczego kandyduje Pan do Rady Miasta Kostrzyn nad Odrą?
MS. Przez całe swoje życie dążyłem do postawionych sobie celów, sport nauczył mnie wytrwałości w dążeniu do celu, zahartował zarówno fizycznie jak i psychicznie ale nauczył przede wszystkim pokory. Aktualnie nadszedł czas na postawieniu sobie kolejnych celów. Przez ostatnie lata pracy w MOSiR uczestniczyłem w przygotowywaniu ważnych projektów dla naszego miasta takich jak: budowa hali widowiskowo - sportowej, krytej pływalni. Obecnie pracujemy nad planami budowy tartanowej bieżni lekkoatletycznej na kostrzyńskim stadionie i chciałbym dalej pracować nad rozwojem Kostrzyna nad Odrą także w innych dużo szerszych aspektach.

Red. Dlaczego startuje Pan akurat z Mieszka I-go?
MS. Powód pierwszy jest taki, że kandydowałem już cztery lata temu z Mieszka I-go i wtedy zabrakło mi zaledwie 4 głosów, drugi to otrzymałem propozycję kandydowania od obecnego burmistrza Andrzeja Kunta i przyjąłem ją. Musimy sobie zdawać sprawę, że tak naprawdę wybieramy Radnych Rady Miasta Kostrzyn nad Odrą z 15 okręgów jakie mamy w mieście i oni mają pracować nad zrównoważonym rozwojem całego miasta, oczywiście z naciskiem na swoje okręgi, bo tego od nich wymagają wyborcy. Kostrzyn nad Odrą przynajmniej oficjalnie jest miastem do 20 tys. mieszkańców i dlatego pozostawiono u nas okręgi jednomandatowe, które prawdopodobnie nie będą już obowiązywać przy następnych wyborach.

Red. Czy startowanie z okręgu w którym Pan nie mieszka nie stanowi problemu?.
MS. Moim zdaniem absolutnie nie, mieszkam w Kostrzynie nad Odrą od 47 lat jest to mimo wszystko małe miasto, więc większość jego problemów jest mi znana. Można na to spojrzeć jakby z dwóch stron. Os. Mieszka jest bardzo duże, cześć bloków należy do wspólnot, część do dwóch spółdzielni, do wojskowej administracji, a jeden, ten najbliżej ul. Dworcowej, podczas tych wyborów, należy do innego okręgu.

Nie twierdzę, że tak jest zawsze i wszędzie, ale osoby wybierane z danego okręgu stają zawsze przed pewnym dylematem, a mianowicie mają swoich bliskich sąsiadów, znajomych z klatki, bloku, ulicy itp. i ich działania mogą czasami być bardziej ukierunkowane na najbliższe otoczenie. Z drugiej strony kandydatowi, który nie mieszka w danym okręgu można zarzucić, że mino wszystko gorzej orientuje się w potrzebach mieszkańców, nigdy nie ma i nie będzie złotego środka na wszystkie problemy, ale najważniejsze jest to aby umieć słuchać i być otwartym na propozycje. Dodatkowo moim atutem jest specyfika pracy jaką wykonuję a mianowicie pracując w jednostce budżetowej miasta Kostrzyn nad Odrą jestem minimum raz, a czasami dwa do trzech razy w tygodniu w Urzędzie Miasta spotykając się z burmistrzem, pracownikami urzędu i dzięki temu mam stały kontakt z osobami odpowiedzialnymi za to co dzieje się w naszym mieście. Ponadto, jako MOSiR jesteśmy organizatorami wielu imprez sportowo-rekreacyjnych dla mieszkańców, od tych małych kilkunastoosobowych do liczących kilkaset i więcej uczestników. Tam mam okazję spotykać się z mieszkańcami naszego miasta, w tym także z osiedla Mieszka I i często rozmawiać o jego sukcesach czy ewentualnych potrzebach, bo to właśnie z takich relacji najczęściej wiemy o potrzebach mieszkańców. Nie sztuką jest coś sobie wymyślić, wybudować, a potem się martwić komu i do czego to potrzebne.

Red. To czego Pana zadaniem potrzeba mieszkańcom Os. Mieszka I-go?.
MS. Nie zapominajmy, że osiedle to jest integralną częścią naszego miasta, tak więc budowa krytej pływalni, nowej hali sportowej, podnoszenie jakości kształcenia, pomoc społeczna czy „zaklepana” już budowa obwodnicy i nowych mostów (to zdecydowanie rozładuje ruch na ulicach takich jak Niepodległości, a przede wszystkim ulicy Sikorskiego, co ma wpływ na osiedle), jest także potrzebą mieszkańców osiedla i dotyczy ich bezpośrednio. Ale wracając do sedna sprawy w swoim programie zawarłem pewne hasłowe działania na rzecz osiedla a mianowicie:

  • Poprawa infrastruktury parkingowej na osiedlu (wykorzystanie terenu po byłym kinie oraz miejsca w okolicy obecnego boiska sportowego),
  • Budowa nowych i remonty istniejących ciągów pieszo-jezdnych,
  • Uporządkowanie organizacji ruchu na osiedlu,
  • Bezpieczeństwo mieszkańców (poprawa jakości pracy Straży Miejskiej, współpraca z Policją, montaż oświetlenia, zapewnienie bezpiecznych miejsc przejścia przez jezdnię( np. lepsze oświetlenie, oznaczenie przejść itp.),
  • Utrzymanie, budowa i renowacja terenów zielonych, placów zabaw dla dzieci czy ławeczek na których można spokojnie usiąść porozmawiać ze znajomymi czy odpocząć.

Co do pierwszego punktu – należy jasno wyjaśnić aktualnie przygotowywane są tymczasowe miejsca postojowe w miejscu po byłym kinie, idąc dalej dlaczego nazywa się to tymczasowe, ponieważ miasto przygotowało już kilka koncepcji poprawy infrastruktury parkingowej, terenów zielonych itp. dotyczących osiedla, a dwie z nich przedstawione zostaną poniżej. Minęły już czasy robienia czegoś szybko i byle jak, niestety wielu wyznaję jeszcze zasadę „Nigdy nie ma czasu żeby coś zrobić dobrze ale zawsze jest czas żeby to poprawiać”. Dlatego ważne jest myślenie perspektywiczne, nie wyobrażam sobie, że rozpoczynamy budowę nowego parkingu ograniczając jeszcze drastycznie możliwości parkowania na osiedlu a tak by się stało gdyby nie funkcjonował ten „tymczasowy”.
W Internecie możemy znaleźć mapę Googla z paroma kreskami i „nazywaną” projektem koncepcyjnym parkingu w miejscu byłego kina zmieszczona przez jednego z kontrkandydatów do Rady Miasta. Gdyby twórca tej koncepcji zasięgnął informacji u źródła czyli w Urzędzie Miasta to wiedziałby, że w miejscu po kinie nie może zostać wybudowany typowy parking a to dlatego, że jest to po pierwsze: teren w samym centrum miasta wart około 2 milionów złotych i gdyby mimo szczerych chęci zrobiłby to ten czy nowy burmistrz to do jego gabinetu zapukałby odpowiednie służby z zarzutami działania na szkodę miasta lub poważniejszymi, po drugie: swoje do powiedzenia ma też architekt miejski.

Dlatego też przedstawione poniżej koncepcje zakładają budowę nowego parkingu, ale w okolicach boiska sportowego po drugiej stronie drogi. W miejscu po kinie powstać ma obiekt, który architektonicznie nawiąże do całości osiedla łączenie z domem handlowym Piast i kawałkiem terenu w kierunku Domu Turysty co znacząco poprawi estetykę osiedla i tam także przewidziane są miejsca parkingowe dla mieszkańców. Należy zdawać sobie sprawię, iż nie jest możliwe całkowite rozwiązanie problemu, jeżeli ktoś tak twierdzi to nie ma pojęcia o czym mówi.

Co do kolejnych punktów to uważam, że po objęciu przez nowych radnych swoich funkcji powinni oni regularnie spotykać się z mieszkańcami i na podstawie tych spotkań i wspólnych uzgodnień kierować wnioski do budżetu na realizację uzgodnionych zadań.

Jeżeli zdecydują Państwo oddać na mnie swój głos to mogę zapewnić, że z mojej strony będzie to bardzo aktywna kadencja w działaniach na rzecz Os. Mieszka I-go oraz rozwoju całego Kostrzyna nad Odrą.

Koncepcje Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego miasta Kostrzyn nad Odrą

projekt

 

plan

Dziękuję za rozmowę

OKRĘG WYBORCZY NR 10
Osiedle Mieszka I od nr 1 do nr 36.
21 października zagłosujesz w Bibliotece Miejskiej przy ul. Dworcowej 7.

KWW Andrzeja Kunta

biuro

Co? Gdzie? Kiedy?

 
01 września 2019
Zapisy do biegu
 

 
POLECAMY:
 
 pnuw
14 lipca, godz. 9:00
Park Narodowy Ujście Warty
 
rybka
23 lipca, godz. 16:00
Miejska Biblioteka Publiczna
 
27 lipca, od godz. 20:00
Kino letnie
  
plakat pl
Turniej rocznika 2009
25 sierpnia
zapisy trwają!
 
zegarki-edwa

AKTUALNE NUMERY

sk6
Samorządny Kostrzyn
Nr 6/2019 - CZERWIEC 2019
 
pl6b
Przekrój Lokalny
Nr 6(77)/2019 - CZERWIEC 2019 
 
virtualnetia

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od 1 czerwca 2019 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
Mariusz Staniszewski
redaktor sportowy

sport@naszkostrzyn.pl
tel. 693 907 200
 

znajdziesz nas w gazecie

logo