koronawirus-baner

Walka o patrona "Czwórki" trwa

komisja004W dniu 31 stycznia miała miejsce bardzo burzliwa komisja Rady Miasta Kostrzyn nad Odrą, bowiem pod obrady trafił projekt uchwały o uchyleniu nazwy patrona jednej z kostrzyńskich szkół. Wyjaśniamy: chodzi o Szkołę Podstawową Nr4 w Kostrzynie nad Odrą im. Wojsk Ochrony Pogranicza, w sprawie której Wojewoda Lubuski wszczął postępowanie, które na celu ma zmianę nazwę imienia szkoły, która była budowana przez WOP! Sprawa tak zelektryzowała Mieszkańców, że pojawili się oni na komisji, która pełna była emocji ale satysfakcjonujące wyjście rozwiązanie udało na ten moment się znaleźć.

Walka o patrona "Czwórki" trwa!

komisja003

Na wstępie pozwolę sobie zacytować fragment uzasadnienia do projektu uchwały: „Obecnie Szkoła Podstawowa Nr 4 w Kostrzynie nad Odrą przy ul. Sienkiewicza 6 nosi nazwę Wojsk Ochrony Pogranicza. Dnia 3 stycznia 2019 roku do Urzędu Miasta wpłynęło pismo od Wojewody Lubuskiego o wszczęciu postępowania nadzorczego dotyczącego nazwy Szkoły Podstawowej Nr4. Zgodnie z par.2 ust.9 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 marca 2017 roku w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli zostały przeprowadzone procedury w sprawie zmiany nazwy szkoły. Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski przekazały Dyrektorowi szkoły uchwały w sprawie uchylenia nazwy szkoły uznając, że obecny patron nie jest wzorem do naśladowania z racji swej przeszłości i prezentowanych poglądów politycznych.”

Omawiając powyższy projekt wiceburmistrz miasta Zbigniew Biedulski powiedział: „myślałem, ze nic nas nie zaskoczy, ale na początku stycznia Wojewoda Lubuski wystąpił do nas z pismem Lubuskiego o wszczęciu postępowania nadzorczego dotyczącego nazwy Szkoły Podstawowej Nr4..” co chyba najlepiej oddaje kuriozalność całej sytuacji. Naczelnik Wydziału Kultury Oświaty i Opieki przypomniała Radnym, że stanowisko to zostało przedstawione organom szkoły, które jednomyślnie opowiedziały się za zmianą patrona… a słowa te wywołały prawdziwą burzę wśród zebranych! Zdziwiony byłem nieco postawą Przewodniczącego Rady Miasta Marka Tatarewicza, który stwierdził, że „Nigdy nie należy zastanawiać się, jak inny organ podjął decyzję. Powinniśmy uszanować wolę szkoły.” Na szczęście jednak pozostali Radni podjęli dyskusję a znamienne słowa były Radnego Mariusza Staniszewskiego, który trafił w punkt zauważając, że Wojewoda Lubuski niczym nie uzasadnił swojej decyzji o rzekomym „zbrodniczym charakterze WOP”, a Radzie nie został przedłożona np. opinia IPN w tej sprawie. M. Staniszewski był także zbulwersowany faktem, że organy szkolne nie konsultowały sprawy z radnymi i stwierdził, że takie podeście do tematu to stawianie po prostu radnych pod ścianą. W wyniku dyskusji radni zastanawiali się, czy nie skierować sprawy do Wojewody Lubuskiego o dodatkowe wyjaśnienia…

komisja005

W tym momencie głos zabrali byli żołnierze WOP. Niezwykle ważne było wystąpienie Mirosława Wróbla, który przypominał, że to Kostrzyńskie Zakłady Papiernicze i żołnierze Wojsk Ochrony Pogranicza, wbrew brakom materiałowym i logistycznym potrafiły, ramię w ramię, szkołę wybudować. Przypominał także, że formacja ta nigdy nie miała charakteru politycznego i służyła do ochrony granicy. Głos zabrał także Jan Tomasik, który powiedział wprost: „Procedury - procedurami. Fakty - faktami. Rada natomiast ma swojego suwerena i powinna wysłuchać Mieszkańców w tej sprawie.” Te wystąpienia spowodowały, że Radni znaleźli wyjście. Po pierwsze - postanowiono, że zostanie wystosowana prośba do Wojewody Lubuskiego o pełne uzasadnienie takiego stanowiska. Po drugie, na wniosek Radnego Leszka Naumowicza, pojawiła się propozycja, aby jeszcze raz przedyskutować tą sprawę z organami szkoły, tj. Radą Rodziców, Radą Pedagogiczną i Samorządem Uczniowskim. Oznacza to, ze decyzji radni w tej sprawie na ten moment nie podejmują a uchwała nie została zaopiniowana. Z pewnością jednak wróci pod obrady w przeciągu miesiąca lub dwóch maksymalnie… A jaki finał będzie miała ta sprawa? Do tematu z pewnością wrócimy!

komisja002

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
03-seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
04-zagranica
WRÓCIŁEŚ Z ZAGRANICY?
 
05-kwarantanna
KWARANTANNA
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo