koronawirus-baner

Czerwiec w pasiekach

20190617 151248 HDRJak wszyscy zauważyliśmy to koniec kwietnia i początek maja przyniosły nam wiele niespodzianek. Koniec kwietnia bogaty w pożytek, sprzyjająca pogoda, pszczoły rozwijają się znakomicie, robią również pierwsze zapasy w nadstawkach. Już zaczyna powoli rozkwitać rzepak. Zmusiło to pszczelarzy do oczyszczenia i odwirowania zasklepionych ramek z nadstawek i pozyskanie pierwszego wczesnowiosennego miodu. Jednak okazało się, że rzepak nie wszędzie obficie nektarował i nie wszyscy go pozyskali. W okolicach Kostrzyna nad Odrą również nie było plantacji z rzepakiem najbliższy w rejonie Suchlicy i Kamienia Wielkiego. Międzyczasie chłodne dni i zerowe temperatury w nocy nie zwiastowały obfitości akacji jeszcze przed jej kwitnieniem co się potwierdziło podczas kolejnego zbioru.

Akacja mimo kwitnienia nie zbyt obficie nektarowała ale przy okazji ciepłych dni i nocy pojawiła się spadź i w większości pasiekach pszczelarze pozyskali mieszaninę spadzi z akacją co dało piękny bukiet smaków i ciemny kolor. Teraz rozpoczyna kwitnienie lipa, jak wiemy dawniej Kostrzyn nad Odra posiadał sporo lip i nawet były ulice obsadzone lipami. Wraz z modernizacją ulic wiele lip zniknęło z krajobrazu miasta a te nowo posadzone potrzebują czasu by rozpoczęły kwitnienie nawet do 15 lat. Jednak na naszym terenie możemy się szczycić dobrym i ciekawy miodem bogatym w aromaty z pozbieranego nektaru z dodatkiem spadzi z terenów okalających nasze miasto. Położenie geograficzne w środowisku przyrodniczym w sąsiedztwie Parku Narodowego „Ujście Warty”, Park Krajobrazowy Ujście Warty czy Obszar Chroniony Natura 2000 jest to sprzyjające dla pszczelarstwa a przede wszystkim teren wolny od chemii.

Tak jak przewidywaliśmy w tym roku było intensywniejsze rojenie się pszczół. Czy to jest jakaś informacja od środowiska przyrodniczego i biologicznego dla opiekunów?, że dzieje się chyba coś niedobrego. Jednak należy obserwować zachowanie się pszczół i nie tylko by nie było niespodzianek. Doświadczenie oraz wieloletnia praktyka pszczelarza pomoże zapobiec nieoczekiwanym wydarzeniom. Jednak powinnyśmy być ostrożni i zwracać uwagę na wszystko a w szczególności na ciągły i wystarczający dopływ pyłku i nektaru. Powinniśmy zwrócić uwagę na zachowanie się pszczół czy nie wskazują nam objawów chorób występujących u pszczół miodnych. Choroby mogą skutecznie się rozwijać przy niedostatku odpowiedniego białkowego czy węglowodanowego pokarmu czego możemy spodziewać w najbliższym czasie po zakończeniu kwitnienia pożytku lipy. Pszczelarze, którzy mają jeszcze zamiar wyjechać na grykę czy facelię oraz wrzos i inne późne pożytki muszą pszczoły odpowiednio przygotować do tych pożytków. Jednak jest grupa która posiada pasieki stacjonarne powoli przygotowują się na dokarmianie przed głównym karmieniem na zimę.

Środowisko naturalne ubożeje w pożytki naturalne poprzez prowadzenie gospodarki i uprawy monokulturowe głównie poprzez zwalczanie chwastów w uprawach polnych. Innym ograniczeniem jest intensywne wykaszanie trawników i nie dopuszczenia do różnorodności tj. likwidacji pospolitego mleczu czy braku białej koniczyny. Jednak najwięcej tracimy ograniczeniem upraw w ogródkach działkowych czy przydomowych na trawniki. Stajemy się coraz wygodniejsi, warzywa te z ogródka coraz częściej zastępujemy warzywami z marketów i nie zawsze są one czyste po względem ekologicznym.

Odwiedzają nas już pierwsi goście SKANSEN PSZCZELARSKI jest przygotowany do następnego sezonu. Dziękujemy wszystkim za przekazane pamiątki dotyczące pszczelarstwa i ich rodzin. Materiały te pomogą nam opracować historie pszczelarstwa w naszym regionie a w szczególności w mieście Kostrzynie nad Odrą i okolicach. Wszystkie otrzymane pamiątki zostaną wykorzystane w organizacji ekspozycji na sezon letni i zostaną udostępnione dla zwiedzających SKANSENU PSZCZELARSKI.

Zapraszamy do odwiedzania naszego miejsca w którym historia związana z bartnictwem pszczelarstwem jest ciągle żywa za sprawą tu wystawionych do zwiedzania eksponatów i związanych z nimi historii.

Romana i Marian Grzywacz

880439941

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo