...bo Kostrzyn jest Eko!

001W pierwszą niedzielę lipca Urząd Miasta w Kostrzynie nad Odrą był organizatorem Polsko-Niemieckiego Pikniku Ekologicznego w Parku Miejskim. We współpracy z Parkiem Narodowym Ujście Warty, Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego, Muzeum Łąki w Owczarach firmami: Telemond, Energyrower i Megdmuchańce oraz Celowym Związkiem Gmin CZG-12 zorganizowano imprezę, której celem było przekazanie wiedzy nt. tajników życia w zgodzie z naturą. Mimo niesprzyjającej pogody nie zawiedli Mieszkańcy a także goście spoza miasta, bowiem program był naprawdę bogaty!

023

Urząd Miasta w Kostrzynie nad Odrą nie jest obojętny na los naszej planety, czego wyrazem są takie akcje jak Piknik Ekologiczny, współorganizowany 7 lipca z szeregiem instytucji i podmiotów. W ramach działań edukacyjnych, mających na celu podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców uczestnicy zapraszani byli na stosika, gdzie poruszano szereg tematów związanych z szeroko pojętą ekologią. A co ważniejsze - nie była to tylko sucha teoria, ale często świetna zabawa dla całych rodzin! I tak na stoisku Miasta Kostrzyn nad Odrą mówiono o segregacji, którą można było „wdrożyć” na ściance przygotowanej przez CZG-12, gdzie trzeba było odpowiedni odpad (jak: butelka, karton, puszka, itp.) wrzucić do odpowiedniego pojemnika czy ułożyć na przygotowanej planszy do gry.. Urzędnicy zapraszali także do wykonania koszulki własnego projektu przy użyciu kilkudziesięciu szablonów, fantazji i specjalnych farb – wszystko oczywiście w duchu eko. A tuż obok walory przyrodnicze Parku Narodowego Ujście Warty prezentowali jego pracownicy, którzy zapraszali do szeregu gier i zabaw dla całych rodzin i wiele z uczestników było zaskoczonych, że taka przyrodnicza perła jest tuż na wyciągnięcie ręki.

012

Siłą pikniku były jednak moim zdaniem warsztaty – obok projektowania koszulek niezwykle energetyczną atrakcją było stoisko firmy Energyrower. Dla dzieci i młodzieży - tor wyścigowy, gdzie samochodziki napędzane były rowerami i trzeba było wykazać umiejętności rajdowca jak choćby dostosowania prędkości jazdy rowerem do sytuacji na torze wyścigowym. Dla dorosłych - możliwość oglądania filmów w plenerze, gdzie trzeba było wytworzyć prąd za pomocą mięśni! Właściciel firmy zdradził nam, że takie instalacje montuje w wielu miejscach, gdzie np. zasilane są rowerami serwisy do kawy, zasilacze do komórek czy inne. Słowem: prąd napędzany siłą naszych mięśni - eko i do tego zdrowo! Dużo radości uczestnikom sprawiło także wykonywanie zabawek z trzciny i materiałów recyclingowych czy warsztaty wydobywania dźwięków z materiałów naturalnych i recyklingowych, gdzie prowadzący świetnie bawił się z dzieciakami w wydobywaniem dźwięków np. z liści. Ogromnym powodzeniem cieszyło się również budowanie specjalnych domków dla owadów, gdzie przy niewielkim wysiłku można było wykonać domek, który uczestnicy zabierali ze sobą do domu.

056

Czym byłby jednak piknik, gdyby nie było można było się zrelaksować? O to zatroszczyła się firma Telemond, która w specjalnej strefie serwowała pyszne napoje (smoothie, owocowe koktajle, kawa czy woda) i zapraszała do wypoczynku na leżaczkach. Dla dzieci firma Megadmuchańce przygotowała dmuchany zamek, który był oblegany przez naszych milusińskich. Oprawę muzyczną zapewnili: Dawid Marciniak z KCK, Music Players z Dębna i orkiestra (póki co bez nazwy) z Kostrzyna nad Odrą, która porwała publiczność do wspólnej zabawy. Na zakończenie prowadzący Piknik Ekologiczny: Ryszard Waldun i Karolina Kunt zaprosili dziesięcioro odważnych dzieci do plenerowej wersji turnieju Jeden z Dziesięciu, gdzie oczywiście trzeba było wykazać się wiedzą z szeroko pojętej ekologii. I tak po kilku godzinach nauki przez zabawę impreza dobiegła końca, a my obiecaliśmy sobie dbać bardziej o środowisko i podzielić się swoimi doświadczeniami już za rok na kolejnym pikniku…

 

 

oznaczenie projektowe

biuro

Co? Gdzie? Kiedy?

Facebook20Post4
UWAGA!!!
ZŁÓŻ WNIOSEK DO
BUDŻETU MIASTA NA ROK 2020
 
POLECAMY:
 
 
 
Zew Dąbroszyn vs SKP Słubice
22 września, godz. 16:00
 
park
21 września
 
KPINTERNAUTY
9 października, godz. 14:00
kostrzyńska biblioteka
zapisy trwają!
 
KMPODROZ
9 października, godz. 16:30
kostrzyńska biblioteka
zapisy trwają!
 
lao
17 października, godz. 20:00
KCK Kręgielnia
Strefa Dobrej Muzyki
 
 
zegarki-edwa

AKTUALNE NUMERY

sk7
Samorządny Kostrzyn
Nr 8/2019 - SIERPIEŃ 2019
 kolejny: 26 września 2019
 
pl9b
Przekrój Lokalny
Nr 7(79)/2019 - WRZESIEŃ 2019 
 kolejny: 12 października 2019
 
virtualnetia

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
butt KOMUNIKACJA MIEJSKA 240x100
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od września 2019 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
Mariusz Staniszewski
redaktor sportowy

sport@naszkostrzyn.pl
tel. 693 907 200
 

znajdziesz nas w gazecie

logo