koronawirus-baner

O Dniu Sybiraka i pamięci serc nazywanej wdzięcznością

sybir008We wtorek 17 września 2019 r. o godz. 11.15 w Kostrzynie nad Odrą rozpoczęły się uro-czyste obchody Dnia Sybiraka. Na Plac Wojska Polskiego, usytuowany w centrum miasta, przybyli przedstawiciele władz miasta, członkowie koła Związku Sybiraków, delegacje służb mundurowych, uczniowie i nauczyciele szkół podstawowych, Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej – Curie, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Kostrzyna nad Odrą. To wyjątkowe spotkanie upamiętniające 80. rocznicę napaści armii sowieckiej na Polskę oraz 30. rocznicę powstania koła Związku Sybiraków w Kostrzynie nad Odrą rozpoczął jego przedstawiciel, kierując do wszystkich zebranych słowa powitania.

sybir001

Niezwykłą atmosferę wywołały słowa wiersza pt. „Ballada Zesłańców” oraz fragmenty wspomnień kostrzyńskich Sybiraków: Izabeli Grewling, Marii Szydełko i Zenona Pezowicza, które zaprezentowali uczniowie klasy pierwszej liceum ogólnokształcącego. W swych prostych słowach wyrażały ogromne cierpienie i wiarę Sybiraków oraz wielką tęsknotę za Ojczyzną ludzi zesłanych na „nieludzką ziemię” w roku 1940.

sybir003

Odśpiewany przez wszystkich zebranych hymn państwowy oraz słowa Prezesa koła kostrzyńskich Sybiraków Pana Mariana Pezowicza, skierowane szczególnie do dzieci i młodzieży, uświadomiły, że są oni ważnym ogniwem sztafety polskich pokoleń, dla której Ojczyzna, honor i patriotyzm są najwyższymi wartościami.

sybir004

Po zakończeniu pierwszej części uroczystości jej uczestnicy, tworząc zwartą kolumnę, roz-poczęli 13. Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru i udali się na Cmentarz Komunalny. Tam odśpiewano hymn Sybiraków, po którym ks. kan. Wojciech Skóraodmówił modlitwę za dusze tych, którzy spoczęli pod śniegami Syberii, na zawsze zasnęli na stepach Kazachstanu oraz tych, którzy jako repatrianci z Kresów Wschodnich po wojnie osiedlili się w Kostrzynie nad Odrą i tu budowali nową Ojczyznę.

sybir005

Punktualnie o godz. 12.00 Dominika i Przemysław - uczniowie drugiej klasy liceum odczytali Apel Pamięci Sybiraków. Przywołano do apelu osoby oraz miejsca deportacji i cierpień tysięcy zesłańców, o których nie wolno zapomnieć i którym należy się wdzięczność za to, czego dokonali dla następnych pokoleń Polaków.

sybir007

Na zakończenie uroczystości przybyłe delegacje złożyły kwiaty i zapaliły symboliczne znicze, pod Pomnikiem Ofiar Terroru Stalinowskiego. Kolejna żywa lekcja polskiej historii - Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru, jak co roku zorganizowany przez Zespół Szkół w Kostrzynie nad Odrą, przeszedł do historii.

sybir008

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo