koronawirus-baner

Zima w pasiekach

pasieka zima 3Jesień nieuchronnie ustępuje zimie, zostało już tylko 2 tygodnie. Jednak w przyrodzie nie bardzo to widać. Nadal są dni bardzo ciepłe a temperatura w południe dochodzi nawet do 10°C. Taka pogoda nie sprzyja przyrodzie, bo nie wchodzi w stan spoczynku a w szczególności widać to u pszczół. Pszczelarze obserwują ruch pszczół na wylotkach co świadczy o tym, że jeszcze nie są w zwartym typowo jesienno-zimowym kłębie. Taka sytuacja nie jest korzystna dla rodzin pszczelich ponieważ zużywają więcej pokarmu. Jeżeli matka składa jajka to tym bardziej zużywa więcej pokarmu bo temperatura w kłębie jest utrzymywana na poziomie 35°C.

Taka sytuacja spowoduje, że będziemy musieli poddać ciasto na ramki pod powałkę bo może zabraknąć pokarmu na przetrwanie przy raptownej zmianie temperatury i spadek poniżej zera. Sytuacja ta w naszym regionie powtarza się prawie co roku i nie raz ma tragiczne skutki dla rodzin pszczelich objawiająca się brakiem pokarmu nad uwiązanym kłębem, który jest przy górnej belce ramki pod powałką. Wielu pszczelarzy już mówi o stratach nawet 80% rodzin, ale na chwile obecną szacuje się w kraju około 25%, jednak największe straty są na Podkarpaciu i w Małopolsce.

Okres jesienno-zimowy to okres przygotowań do wiosennego rozwoju i wyjścia pszczół w pole. Pszczelarze większość czasu spędzają przy naprawie i konserwacji sprzętu oraz uli nie zasiedlonych. Ponadto uczestniczą w szkoleniach i spotkaniach by zgłębić swą wiedzę niezbędną do prowadzenia własnych pasiek. Spotykają się w swych organizacjach na zebraniach sprawozdawczych by podsumować miniony rok i przyjąć zamierzenia do pracy na najbliższy okres. W tym roku w naszym organizacjach będziemy wybierali nowe władze na następne cztery lata. Władze będą wybierane na poziomie Kół a następnie wybrani delegaci wybierają w Związku.

Nadchodzi okres świąteczny to widać w otoczeniu. Wszyscy przygotowują się do ich rodzinnego przeżywania. Członkowie Związków Pszczelarskich również się spotykają by świętować przy wspólnym stole. Pszczelarze naszego Koła wraz z rodzinami spotkają się jak co roku w styczniu. Tego dnia ze Sztandarem udadzą się na wspólną mszę św. a następnie na spotkanie by w rodzinnym gronie powspominać jak minął rok w pasiekach i w Kole.

Święta Bożego Narodzenia już za kilka dni i zapowiadają się bez białej szaty śniegowej. To czas przygotowań potraw i wypieków świątecznych. W potrawach tych ma swój udział naturalny miód pszczeli. Miód czy świeczka z naturalnego wosku może być wspaniałym dodatkiem do wystroju świątecznego. Naszym wszystkim czytelnikom i sympatykom pszczół, chcielibyśmy przekazać życzenia Zdrowych, Spokojnych i Radosnych Świąt Bożego Narodzenia. Niech wraz z Dzieciątkiem Jezus zagości w Waszych Domach Szczęście i Pokój a śpiew kolęd i polska atmosfera pasterki niech prowadzi Was Drodzy Czytelnicy przez cały 2020 rok zawsze radośni i uśmiechnięci pokonujący drogę najszczęśliwszą z dróg.

Zbieramy pamiątki po kostrzyńskich pszczelarzach, jeśli by była taka wola najbliższych członków rodziny, to my jesteśmy otwarci na kontakt spotkanie i ewentualne przekazanie eksponatów lub w celu spisania historii związanej z pszczelarstwem. W naszym posiadaniu jest rejestr członków Koła Pszczelarzy w Kostrzynie od 1960 roku, nadal go aktualizujemy.

Wszystkie otrzymane pamiątki zostaną wykorzystane w organizacji ekspozycji i zostaną udostępnione dla zwiedzających SKANSEN PSZCZELARSKI w najbliższym sezonie.

Romana i Marian Grzywacz
tel. 880439941

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo