koronawirus-baner

Kostrzynianie oddali hołd Chrystusowi

orszak032Morze wiernych uczestniczyło w tym roku w Orszaku Trzech Króli, który tradycyjnie organizowany był przez Parafię pw. NMP Matki Kościoła w Kostrzynie nad Odrą oraz władze samorządowe. W uroczystościach wzięło udział około tysiąca wiernych, którzy chcieli w ten właśnie sposób dać akt swojej wiary i radośnie świętować nadejście Jezusa Chrystusa. Nie brakowało kolorowych strojów, wspólnego śpiewania kolęd oraz oczywiście marszu ulicami miasta, który prowadzony był przez biblijnych Trzech Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Było barwnie, radośnie i kolorowo – poniżej nasza fotorelacja.

orszak007

6 stycznia jest w całej Polsce dniem wolnym od pracy. Sięgając do tradycji ludowych, gdzie kolędnicy odwiedzali ludzi z dobrą nowiną, w naszym kraju zwyczaj nawiązujący do ulicznych parad organizowanych w Hiszpanii pod nazwą Orszak Trzech Króli obchodzony jest od 2011 roku. Jak podaje Wikipedia „w roku 2018, swoim uczestnictwem w Skoczowie, prezydent RP zapoczątkował uczestnictwo w orszakach organizowanych w różnych miastach w Polsce. W zorganizowanych w 2018 roku 644 orszakach w wzięło udział 1,2 mln osób. Orszaki odbyły się też w 14 miejscowościach za granicą.” Od kilku lat w ten właśnie sposób Kostrzyniacy świętują to jedno z największych świąt chrześcijańskich. Ksiądz prałat Wojciech Skóra przypominał również w tym roku, ze Jezus przyszedł na świat dla nas wszystkich i dziękował Mieszkańcom za liczne uczestnictwo w uroczystościach. Plac Wojska Polskiego, gdzie jak co roku zbieramy się, aby uczestniczyć w Orszaku już od rana zapełniał się ludźmi, a tuż przed godziną 10:00 pojawił się niezmordowany organista kościelny, znany chyba wszystkim Kostrzyniakom, Pan Tadeusz Bluma, który wraz ze swoim chórem szybko „wciągnął” we wspólne śpiewanie kolęd wszystkich obecnych. Gdzieś tam w tle ktoś rozdawał śpiewniki, ktoś inny papierowe korony a Trzej Królowie okolicznościowe naklejki.

orszak054

W tym radosnym oczekiwaniu na początek Orszaku głos zabrał Burmistrz Miasta Kostrzyn nad Odrą Andrzej Kunt, który życzył wszystkim samych dobrych chwil w Nowym Roku. Burmistrz na Placu WP pojawił się jednak nie przypadkowo, chciał bowiem podziękować Mieszkańcom za piękne przystrojenie naszego miasta świątecznymi ozdobami, lampkami i innymi elementami, dzięki czemu klimat Świąt Bożego Narodzenia czuć było w każdym zakątku Miasta. Była to również doskonała okazja do rozstrzygnięcia konkursu na najładniejszą iluminację świąteczną 2019, a pięciu uczestników odebrało z rąk A. Kunta dwustuzłotowy bon i ciepłe słowa podziękowań. Następnie uformował się Orszak Trzech Króli, który ulicami wielkich Polaków (ul. Kopernika, ul. Sikorskiego i ul. Wyszyńskiego) przeszli do Kościoła pw. NMP Matki Kościoła, gdzie ks. pr. W. Skóra odprawił uroczyste Nabożeństwo. Tradycyjnie już pierwszym jej elementem była inscenizacja złożenia darów Jezusowi przez Trzech Królów - mirry, kadzidła i złota, co ma być symbolem wszelkiej pomyślności również dla wiernych. Uroczystości zakończyła Msza Święta koncelebrowana osobiście przez proboszcza, którego kazanie jak zawsze trafiło do serc i dusz wiernych, choć w ten szczególny dzień miało ono jakiś trudny do uchwycenia pierwiastek…

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo