koronawirus-baner

DZIEKAN NIE CHCE ODPOCZYWAĆ

piotr1Piotr Dziekan jest przykładem samorządowca z krwi i kości - urodzony na Osiedlu Leśnym. Wrośnięty w to osiedle i wychowany właśnie tutaj przez takich ludzi jak Tadeusz Czybuk (wieloletni działacz piłkarski) i jednego z pierwszych osadników i budowniczy zrębów samorządności, jakim był Józef Pawella. Nie ma się co dziwić, że P. Dziekan już od niemal 20 lat działa na rzecz swojej „małej ojczyzny”: najpierw jako społecznik, potem samorządowiec a obecnie jako radny. Przy okazji 30-lecia samorządności w Polsce warto przypomnieć tego radnego, który wcale nie zamierza zwalniać tempa!


nadanie medalu Józefowi Pawella
na zdjęciu: Józef Pawella 11 listopada z rąk Burmistrza Miasta Kostrzyn nad Odrą Andrzeja Kunta odbiera Medal Pamiątkowy "Za zasługi dla Miasta Kostrzyn nad Odrą"
 

Osiedlak z krwi i kości…

Piotr Dziekan wspomina, że jego poród odbierany był przez „osiedlową” akuszerkę, która do dzisiaj mieszka na Osiedlu Leśnym. Był rok 1966 i chyba nikt jeszcze wtedy nie sądził, że ten uroczy bobasek wkrótce tak zmieni swoje miejsce zamieszkania. Dzieciństwo i młodość Piotrek spędził na „swoim osiedlu”, tutaj poznał swoją przyszłą żonę i spotkał ludzi, którzy ukształtowali przyszłego samorządowca. Takim człowiekiem był z pewnością Tadeusz  Czybuk, jego obecny teść, który zaraził go miłością do sportu i zachęcał do prac społecznych na rzecz poprawy jakości życia na Osiedlu Leśnym. Trzeba przypomnieć choćby o wielkim czynie społecznym, jakim była budowa boiska, na którym swoje mecze rozgrywała nawet kostrzyńska Celuloza! Ogromny wpływ na młodego Piotra wywarł też Józef Pawella, który od początku mieszka na osiedlu i doskonale pamięta, jak dawne koszary przekształcane były na cele cywile. Tamte czasy to grabieże wyposażenia dawnych koszar, chaos i zaludnianie pierwszych budynków. Aby temu przeciwdziałać powstał samorząd osiedlowy na czele którego stanął Panowie: Korbut, Pawella i Kopka: Podczas gdy niemal w całym mieście trwały prace rozbiórkowe, a cegła szła transportami kolejowymi do Poznania, tutaj samorząd zaczynał budować zręby ludzkiej egzystencji. - wspomina Pan Józef - Z drugiej strony ludzie szybko się zgrywali, zaprzyjaźniali, wspólnie działali. Taka integracja pozwoliła m.in. na powstanie ogródków działkowych, które istnieją do dzisiaj. Organizowano także czyny społeczne, pomoc dla mniej zamożnych rodzin, zbiórki żywności, zabawy integracyjne czy spotkania z mieszkańcami. Piotr Dziekan wspomina, że Pan Józef jak nikt inny potrafił integrować społeczność osiedla i dbał o jego potrzeby: Przy Panu Józefie wszystko wydawało nam się możliwe. - mówi Piotr Dziekan - On po prostu dbał o ludzi, starał się pomóc każdemu jak tylko mógł i za to go każdy szanował. Wprowadzał wielu młodych ludzi w zasady pracy samorządu, chętnie udzielał rad. Dlatego biorę go za wzór i byłem jednym z wnioskodawców przyznania Panu Józefowi Pawelli Medalu Pamiątkowego „Za zasługi dla Miasta Kostrzyn nad Odrą”.

 

lesne013na zdjęciu: wiceprzewodniczący Rady Miasta Michał Kunt, Dyrektor MOSiR Zygmunt Mendelski i Przewodniczący Samorządu Osiedla Leśnego Piotr Dziekan na jednym z osiedlowych festynów

 

Kilka lat w samorządzie…

 W obecnej formie Samorząd Mieszkańców Osiedla Leśnego powołano już w roku 1996. Piotr Dziekan działał w nim od 4 listopada 2006 roku aż do 10 listopada 2018 roku jako przewodniczący Zarządu: Podczas trzech kadencji udało nam się zrealizować inwestycje kluczowe dla Osiedla Leśnego. Co roku staraliśmy się, małymi krokami, poprawiać byt ludzi mieszkających na naszym osiedlu. mówi P. Dziekan - dzięki doskonałej współpracy z GDKDiA wyremontowano chodnik od strony miasta, pojawiła się sygnalizacja świetlna i wymieniono oświetlenie, co wpłynęło głównie na poczucie bezpieczeństwa - chodnikiem tym idą przecież nasi mieszkańcy do prac czy na zakupy do miasta, a dzieci do szkół. Dzięki wsparciu MZK Sp.z o.o. udało nam się podłączyć osiedle do miejskiej sieci ciepłowniczej, dzięki czemu mieszkańcy mają ciepło w domach za zdecydowanie mniejsze pieniądze niż z osiedlowej ciepłowni. Nie mogę zapominać także o zrozumieniu naszych potrzeb przez Burmistrza Miasta Andrzeja Kunta i jego urzędników, dzięki czemu udało się zrealizować szereg inwestycji na terenie Osiedla Leśnego i w gazecie pewnie zabrakło by miejsca by je wszystkie wymienić - dodaje z uśmiechem.

Można by się zatem zastanowić, dlaczego Piotr Dziekan w roku 2018 złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego Samorządu Mieszkańców Osiedla Leśnego i nie wystartował nawet w wyborach. Odpowiedź jest prosta: Przez wiele lat udało się nam, członkom Zarządu Osiedla, zakorzenić szereg tradycji, które kontynuowane są po dzień dzisiejszy. - mówi P. Dziekan - Są to m.in. imprezy dla Seniorów, różnego rodzaju zabawy integracyjne czy festyny, w które angażowaliśmy się od lat. Nie mogę zapomnieć także o MOSiR, którego dyrektor Zygmunt Mendelski od lat pomagał nam w organizacji wielu przedsięwzięć. Kiedy zostałem radnym, trudno mi było jednak pogodzić swoje życie osobiste, pracę na rzecz Miasta i mojego ukochanego osiedla - moja doba też ma 24 godziny, a samorząd wymaga naprawdę sporo czasu. Dlatego też zdecydowałem się rozdzielić funkcję przewodniczącego i radnego, co już przynosi efekty: podczas gdy jako radny mogę koncentrować się na sprawach osiedla na forum Rady Miasta, wpływając np. na inwestycje, samorząd realizuje inne zadania na terenie samego Osiedla Leśnego. Mam tu na myśli organizację wspomnianych imprez, spotkań z mieszkańcami czy integrację Osiedlaków.

 

na zdjęciu: Radny Miejski Piotr Dziekan na nowym placu zabaw dla mieszkańców KTBS, w którego powstanie się osobiście zaangażował podczas wizyty roboczej
 

Radny Piotr...

 Piotr Dziekan nie kryje, że funkcja radnego miejskiego to dla niego dowód olbrzymiego zaufania, jakim obdarzyli go nie tylko mieszkańcy Leśnego, ale także mieszkańcy KTBS, którzy także na niego głosowali. W ciągu dwóch kadencji udało się zrobić już bardzo wiele: wyremontowana została kładka nad torami kolejowymi, a teren wokół niej jest coraz bardziej estetyczny. Wśród wielu drobnych spraw nie można zapominać, że to dzięki staraniom i uporowi radnego powstały nowe place zabaw przy ul. Różanej i na Osiedlu Leśnym, gdzie P. Dziekan wciąż stara się o ich doposażenie. Uległo także poprawieniu bezpieczeństwo na drogach osiedlowych, dzięki wprowadzeniu nowej organizacji ruchu oraz rozpoczęciu budowy połączenia ul. Pralników z drogą krajową, co w praktyce oznacza całkowite wyprowadzenie ruchu samochodów ciężarowych z osiedla. W najbliższym czasie zostanie wymalowana zebra przy bloku nr5, naprawy doczekają się także uszkodzone fragmenty jezdni, a jak mówi sam radny: Dziekan nie chce odpoczywać! W wakacje odbyło się kilka spotkań z urzędnikami, ustaliliśmy plany na kolejne miesiące. Teraz skupię się na doprowadzeniu remontu chodnika przy jednym z bloków przez Miasto, być może jeszcze w tym roku. W planach są kolejne inwestycje. Tak jak wspomniałem: dzięki temu, ze samorząd odciąża mnie choćby z organizacji imprez, mogę skupić się na sprawach bytowych Osiedla Leśnego. Myślę, że rozdzielenie funkcji przewodniczącego i radnego było doskonałym posunięciem z mojej strony i uważam, że sprawdzi się przez kolejne lata. Obecnemu samorządowi życzę w tym miejscu samych sukcesów i wielu udanych imprez dla Osiedlaków.

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo