koronawirus-baner

coraz bardziej #BezpiecznyKostrzyn

038Jednym z priorytetów Burmistrza Andrzeja Kunta jest poprawa bezpieczeństwa Mieszkańców Kostrzyna nad Odrą. Dlatego też rokrocznie z Budżetu   Miasta przekazywane są środki na zakup nowego sprzętu dla Straży Pożarnej, Policji czy szeroko pojętych służb medycznych. Miło nam poinformować, że w dniu 18 czerwca 2020 roku na Przystani Wodnej „Delfin” miało miejsce przekazanie łodzi do użytku WOPR (Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego), co było doskonałą okazją do podziękowań dla ratowników ze strony samorządowców obecnych na uroczystości.

 

001

Kostrzyński WOPR tworzy około dwudziestu osób. Wśród nich są ratownicy wodni, płetwonurkowie i sternicy łodzi. W ramach swoich działań, które wykonują na zasadzie wolontariatu, patrolują niebezpieczne miejsca na Warcie i Odrze. Ratownicy dbają też o bezpieczeństwo uczestników obozów dla młodzieży, zabezpieczają Pol’and’Rock Festival / Woodstock czy miejski basen. Bazą WOPR w naszym mieście są pomieszczenia znajdujące się na terenie Przystani „Delfin”, którymi administruje MOSiR. Ostatnio Dyrektor Zygmunt Mendelski zdecydował o przekazaniu ratownikom kontenera, gdzie będą mogli przechowywać swój sprzęt, a na przystani zacumowana jest łódź, którą WOPR-owcy otrzymali 18 czerwca br. Ma to wymierny wpływ na bezpieczeństwo nad wodą.

040

Nowa łódź WOPR ma sześć metrów długości, 150-konny silnik, a w sezonie letnim będzie wykorzystywana do patrolowania Warty i Odry, zabezpieczenia imprez odbywających się nad wodą oraz akcji ratunkowych. Kosztowała blisko 160 tys. zł.  Połowa tej kwoty pochodzi z dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze. Pozostałą część środków przekazało miasto Kostrzyn nad Odrą, MZK Sp.o.o. i Starostwo Powiatowe w Gorzowie Wlkp.

024

O tym, jak jednostka ważna jest dla bezpieczeństwa miasta i regionu nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Z uwagi na ten fakt 18 czerwca na uroczystym przekazaniu łodzi obecni byli m.in. Mariusz Herbut - Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze, Karol Zieleński - reprezentujący Wojewodę Lubuskiego Władysława Dajczaka, Michał Wasilewski Starosta Powiatu Gorzowskiego wraz z wicestarostą Magdaleną Słomińską, Andrzej Kail - Przewodniczący Rady Powiatu Gorzowskiego oraz radni w osobach: Rafał Karmelita i Zygmunt Mendelski, który jest również Dyrektorem kostrzyńskiego MOSiR, Andrzej Kunt - Burmistrz Miasta Kostrzyn and Odrą oraz Olgierd Kłaptocz - Prezes Miejskich Zakładów Komunalnych w Kostrzynie nad Odrą. Zanim jednak doszło do uroczystego przekazania łodzi, Prezes kostrzyńskiego WOPR Marcin Kleczkowski, wspierany przez swoich współpracowników, wręczył podziękowania dla osób, które przez ostatnie lata wspomagały ich działalność. Następnie przyszła długo oczekiwana chwila: M. Herbut i A. Kunt oficjalnie przekazali na ręce prezesa kluczyki do łodzi, a O. Kłaptocz dowód rejestracyjny. By tradycji stało się zadość ks. Piotr Deptuch poświęcił nową jednostkę, po czym goście wzięli udział w pokazowym patrolu.

037

Warto w tym miejscu przypomnieć, że dwa lata temu Małgorzata Domagała, ówczesna Starosta Gorzowska, przekazała WOPR-owcom torbę ratowniczą z wyposażeniem i radiotelefony. Równie…ż w roku 2018 zostało podpisane porozumienie pomiędzy WOPR a MOSIR o warunkach współpracy. Swój wkład w poprawę bezpieczeństwa mają także władze miasta: Łódź dla WOPR-u jest jednym z kilku projektów realizowanych przez miasto, a służących poprawie bezpieczeństwa mieszkańców. Inne projekty to:

  • udział finansowy w zakupie średniego samochodu strażackiego dla OSP w Kostrzynie nad Odrą wraz z wyposażeniem,
  • zakup lekkiego samochodu dla Ratownictwa Wodnego i Ekologicznego wraz ze sprzętem wartość blisko 500 tys.
  • wyposażenie Obrony Cywilnej w nowoczesny sprzęt ratowniczy jak np. wyposażenie szpitala polowego w aparaturę do intensywnej terapii m.in. w respiratory, kardiomonitory oraz pompy infuzyjne i inne,
  • udział w zakupie motocykli dla Komisariatu Policji w Kostrzynie nad Odrą dla poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego,
  • coroczna pomoc Straży Granicznej poprzez zakup paliwa - wylicza Andrzej Kunt.

 

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo