koronawirus-baner

WOPR w Kostrzynie: To był wyjątkowy sezon

WOPR podczas patroluOdwołane wydarzenia nad wodą, które co roku zabezpieczaliśmy, a z drugiej strony zakończone sukcesem kilkuletnie starania o pozyskanie nowej łodzi – tak ostatni sezon opisuje Marcin Kleczkowski, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Kostrzynie nad Odrą. Łódź ratownicza została kupiona z ramach projektu dofinansowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Brakującą część przekazały Miejskie Zakłady Komunalne oraz Starostwo Powiatowe w Gorzowie Wlkp. Pieniądze na wyposażenie przekazało ICT Poland i Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Ratownicy holują uszkodzoną  łódz

Dzięki tej jednostce jesteśmy w stanie szybko dotrzeć do miejsca, gdzie potrzebna jest nasza pomoc. Możliwe jest też prowadzenie akcji technicznych związanych z holowaniem uszkodzonych jednostek – mówi Marcin Kleczkowski. Dodaje, że w tym sezonie kilka razy byli proszeni przez załogi o pomoc w dotarciu do przystani, bo ich łodzie miały problem z silnikiem lub sterem. Nie jest to stan zagrażający życiu, ale taka usterka to spory kłopot. Warta i Odra to rzeki z silnym nurtem, więc powrót do portu pod prąd jest niemożliwy. Pozostaje dryfowanie do brzegu, ale to nie rozwiązuje problemu, bo łódź lub jacht trzeba z rzeki wyciągnąć, co nie w każdym miejscu jest możliwe. Na Mazurach, gdzie ruch turystyczny jest ogromny, ratownicy za takie akcje wystawiają rachunki. U nas nie są to częste sytuację, więc holowanie do najbliższej przystani robimy za darmo – wyjaśnia Kleczkowski. Zaraz po nawałnicy, która w lipcu przeszła nad miastem, ratownicy sprawdzali czy wszyscy bezpiecznie wrócili do portu.

Wspólne działania WOPR i Policja

Gotowość do współpracy i obecność na wodzie

WOPR-owcy są gotowi do współpracy z innymi stowarzyszeniami oraz instytucjami na terenie miasta. W miarę możliwości wspierają też zawodowe służby. W sierpniu na prośbę policji pomagaliśmy funkcjonariuszom w poszukiwaniach zaginionego mieszkańca miasta. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze – mówi M. Kleczkowski. Cykliczna współpraca nawiązała się też m.in. z Kostrzyńskim Klubem Sportów Wodnych. Tradycją stało się, że imprezy kajakowe organizowane przez to stowarzyszenie były zabezpieczane przez ratowników. Ale działalność WOPR to nie tylko patrole i zabezpieczanie imprez odbywających się nad wodą. WOPR Kostrzyn organizuje również szkolenia i kursy, m.in. kwalifikowanej pomocy. Najbliższy, odbędzie się w mieście na początku października. To ponad 60 godzin zajęć praktycznych i teoretycznych. Informacje o wszystkich szkoleniach można śledzić na profilu facebookowym ratowników - www.facebook.com/WoprKostrzyn/

Ćwiczenia WOPR1

Zamrożone imprezy

Spora część działalności kostrzyńskiego WOPR związana jest z odbywającymi się w Kostrzynie imprezami. Ratownicy zabezpieczali imprezy organizowane nad wodą w ramach corocznego „Kostrzyn na Fali”, współpracowali też z Policją i Państwową Strażą Pożarną podczas Pol'and'Rock Festival. W tym roku żadna z imprez się nie odbyła. Mimo zagrożenia epidemicznego, w czasie wakacji czynny był - choć z pewnymi ograniczeniami - basen miejski. O bezpieczeństwo osób, które z niego korzystały, odpowiadali ratownicy zrzeszeni w kostrzyńskim WOPR. W poprzednich latach na basenie organizowaliśmy warsztaty, na których uczyliśmy udzielania pierwszej pomocy. W tym roku, ze względu na obostrzenia związane z koronawirusem, byliśmy zmuszeni zrezygnować z tej formy edukacji – wyjaśnia Marcin Kleczkowski, prezes kostrzyńskiego WOPR. Udało się za to zorganizować dwie edycje szkolenia i egzaminu na patent sternika motorowodnego. Dla ratowników organizacja kursów to możliwość pozyskania środków na swoją działalność. Z tym w tym roku było trudno z uwagi na obostrzenia spowodowane przez COVID19. Dlatego właśnie przed wakacjami WOPR Kostrzyn utworzył publiczną zbiórkę na portalu zrzutka.pl. Długo się nad tym zastanawialiśmy, bo nigdy wcześniej tego nie robiliśmy, ale zmusiła nas do tego sytuacja - wyjaśnia Marcin Kleczkowski. - Chciałbym bardzo podziękować za odzew. Za każdą wpłaconą złotówkę – dodaje. Zbiórka prowadzona była m.in. na ubezpieczenie nowej łodzi.

Ćwiczenia WOPR

Chcesz zostać WOPR-owcem?

Co ciekawe, nie każdy członek WOPR musi być ratownikiem. – W naszej drużynie są osoby, które nie mają uprawnień ratownika wodnego. Posiadają za to np. patent sternika motorowodnego lub płetwonurka. Są też ratownicy medyczni – wyjaśnia M. Kleczkowski. Każdy z członków musi potrafić pływać i dobrze czuć się w wodzie, niezależnie od tego czy to basen czy środek Warty. Co jeszcze? Taka osoba powinna mieć trochę wolnego czasu, żeby mogła brać udział w zabezpieczeniach i patrolach. Musi też pamiętać, że WOPR-owcy są wolontariuszami, ale nie powinno to nikogo zniechęcać, bo to ciekawa forma spędzania czasu. Jeśli ktoś chciałby spróbować swoich sił, to zapraszam do kontaktu – zachęca prezes.

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo