koronawirus-baner

Jesień w pasiekach

pasieki1Nieuchronnie małymi krokami zbliża się jesień kalendarzowa. W przyrodzie kolory jesieni zaczynają nam pokazywać jesienny obraz. Wiele ptaków już odleciało, inne przygotowują się do odlotu. Pszczoły stają się pobudzone, poszukują jeszcze ostatnich kwitnących roślin, z których by mogły zebrać nektar czy pyłek. Pszczoły przygotowują ule do zimy. Zaczęły uszczelniać wszystkie szczeliny stanowiące zagrożenie i ustawiające odpowiednią wentylację do właściwego przezimowania. Pszczelarze już ułożyli gniazda. Rozpoczęli karmienie na zimę poddając w odpowiednich dawkach syropu cukrowego czy gotowej karmy. Ponadto, przystąpiono do zwalczania warrozy. Są to ostatnie prace w ulach i w pasiekach przed ostateczną zimowlą. Wszystko zależy od tego jak przygotujemy rodziny do zimy i od warunków pogodowych w okresie jesienno-zimowym.

 

pasieki2

Zakończyły się miodobrania dziś można stwierdzić, że nie ma rewelacji. Miodu ogólnie jest mniej. Ciężko jest wyodrębnić miody odmianowe, właściwie mamy tylko miód nektarowo wielokwiatowy z różnych okresów. Dziś można powiedzieć, że mamy miody z różnymi domieszkami, jednym słowem, zabarwione nektarami z rożnych roślin. Są to dwa kolejne lata, kiedy zauważamy spadek ilości pozyskiwanych miodów. Taki stan może się odbić na rynku brakiem miodu. Bo jego zapasy się kończą, prędzej czy później na rynku mogą pojawiać się pseudo pszczelarze oferując różne miody niewiadomego pochodzenia czy jakości. Jest to zagrożenie dla zdrowego rynku a szczególnie dla konsumentów, którzy nie otrzymają właściwej jakości produktu. Stawiamy sobie pytanie, czy w przyszłym roku będzie taka sama sytuacja czy będzie również słaby rok dla pszczelarzy. A najwięcej pytań jest stawianych jak przezimują nasze podopieczne, czy na wiosnę wyjdą wszystkie rodziny i do tego w dobrej kondycji.

Ten rok w wielu organizacjach pszczelarskich począwszy od Koła Pszczelarzy przez Wojewódzkie czy Regionalne Związki Pszczelarzy zakończywszy na Polskim Związku Pszczelarskim odbywają się zebrania sprawozdawczo-wyborcze. W naszym kole w miesiącu sierpniu również odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze omówiono realizację zadań i trudności poprzedniej kadencji czteroletniej. Następnie wybrano nowe władze i nakreślono program działania na lata 2020-2024. Na spotkaniu stwierdzono, że dla pszczelarstwa przychodzi trudny okres i będzie coraz trudniej o dobre i obfite pożytki. Sytuacja ta powtarza się i nasila już od paru lat i przewiduje się, że jeszcze będzie się nasilać. Pszczelarze przewidują , że będzie się zmieniała baza pożytkowa i należy pomyśleć o dostosowaniu gospodarki pasiecznej do właściwej sytuacji pożytkowej. Jednak wśród pszczelarzy jest nuta optymizmu. Jak zawsze wieżą, że ta sytuacja niebawem ulegnie zmianie i będzie lepiej.

Wakacje już się skończyły, zaczynają się spacery popołudniowe i sobotnio-niedzielne. Rodzina spędza wspólnie mniej czasu, rzadziej wychodzimy na wspólne spacery czy wycieczki rowerowe. Nadal trwający czasu pandemii korona wirusa nie pozwala nam na spotkania. Obowiązuje nas nadal stosowanie się do zachowania ogólnie zalecanych środków ostrożności. Mimo krótszego dnia zapraszamy do odwiedzin SKANSENU PSZCZELARSKIGO i spotkań z pszczelarzem, by porozmawiać o znaczeniu pszczół i innych owadów w środowisku i miodu w życiu codziennym człowieka.

 Dziękujemy wszystkim za przekazanie eksponatów, niekiedy są to pamiątki rodzinne dotyczące pszczelarstwa. Materiały te pomogą nam opracować historię pszczelarstwa w naszym regionie a w szczególności w mieście Kostrzynie nad Odrą i okolicach. Wszystkie otrzymane pamiątki zostaną wykorzystane w organizacji ekspozycji w nadchodzącym sezonie i zostaną udostępnione dla zwiedzających SKANSEN PSZCZELARSKI.

Zapraszamy do odwiedzania miejsca, w którym historia związana z bartnictwem pszczelarstwem jest ciągle żywa za sprawą tu wystawionych do zwiedzania eksponatów związanych z naszym regionem i miejscowym pszczelarstwem.

Romana i Marian Grzywacz
880439941

pasieki3

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo