koronawirus-baner

Razem z Powiatem

warnikiKostrzyn nad Odrą jest największym miastem Powiatu Gorzowskiego. Stąd też pewnie można reprezentacja radnych kostrzyńskich w strukturach zarządczych tej jednostki samorządu terytorialnego. Panowie Zygmunt Mendelski i Mieczysław Jaszcz zasiadają w Zarządzie Powiatu. Pani Anna Wichlińska jest przewodniczącą Komisji Zdrowia Publicznego, a radny Rafał Karmelita jej zastępcą. Mi osobiście przyszło kierować pracami Rady Powiatu Gorzowskiego. Od momentu zmiany na stanowisku Starosty Gorzowskiego, obecnie funkcje tę piastuje pani Magdalena Słomińska, prace w Starostwie i wszystkich jego jednostkach nabrały zdecydowanego przyspieszenia. Pani Starosta wspierana jest w swoich działaniach przez panią Małgorzatę Ludniewską, pełniącą obowiązki wicestarosty, a od niespełna miesiąca pracami działu finansowego Starostwa kieruje pani Anna Górska, skarbnik naszego powiatu. Należy przyznać, nie bez przyjemności, że Starostwem Gorzowskim zarządzają kobiety, przy wsparciu mężczyzn.

Wiele razy pisałem, że Starostwo Gorzowskie ma bardzo trudną sytuację finansową, w związku z czym o wielu inwestycjach będziemy musieli zapomnieć na kilka lat do przodu. Otóż sytuacja się nieco zmieniła. Dobre zarządzanie i świetna współpraca z Urzędem Wojewódzkim, którym kieruje Wojewoda pan Władysław Dajczak spowodowały, że tak dużej ilości inwestycji, realizowanych w tym samym momencie jeszcze w naszym powiecie nie było.

Już niebawem wystartuje najważniejsza w obecnym czasie inwestycja drogowa w Kostrzynie nad Odra. Remontowana, a właściwie budowana od podstaw będzie ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po ponad 20 latach zrealizowane zostaną obietnice wyborcze wielu kandydatów na radnych. Miejskie Zakłady Komunalne wybudują nowy wodociąg i położą rury kanalizacyjne, którymi mieszkańcy będą mogli odprowadzać ścieki do miejskiej oczyszczalni. Deklaracje realizacji tej inwestycji składaliśmy jako kandydaci na radnych jeszcze w 2002 roku. Nowa droga, kanalizacja, nowa ścieżka rowerowa, wysepki zwalniające na drodze powinny nie tylko zwiększyć komfort życia mieszkańców tego osiedla ale i zapewnić bezpieczeństwo dla osób przemieszczających się z Warnik do centrum miasta. Do pełni szczęścia konieczne będzie jeszcze zamontowanie sygnalizacji świetlnej na wysokości hurtowni elektrycznej HALOGEN. Jest to newralgiczny punkt, w którym nasze dzieci przekraczają ulicę kierując się do szkoły. Warto zaznaczyć, że realizacja tej inwestycji pogorszy nieco życie mieszkańców Osiedla Warniki przez okres jej trwania. Całość zaplanowana jest na około dwa lata. Później jednak powinno być już wygodnie. Dzięki dobrej współpracy Starostwa z Urzędem Wojewódzkim inwestycja ta uzyskała 60%-towe dofinansowanie z budżetu dróg samorządowych. Gross środków na realizację tego przedsięwzięcia wyłoży oczywiście miasto Kostrzyn nad Odrą.

Warto wspomnieć, że Powiat Gorzowski otrzymał ponad 4,5 mln zł z Budżetu Państwa na realizację inwestycji samorządowych. Dzięki takiemu zastrzykowi środków będą możliwe kolejne inwestycje drogowe w innych miejscowościach naszego regionu. Środki te pozwolą na pokrycie wkładu własnego pod realizację nowych dróg w Wawrowie, Santoku, Deszcznie. Powstaną nowe chodniki i ścieżki rowerowe. Dzięki dobrej współpracy z Miejskimi Zakładami Komunalnymi w Kostrzynie Powiat uzyskał możliwość wyremontowania zdezelowanej oczyszczalni ścieków przy DPS Kamień Wielki. Inwestycja była tak bardzo potrzebna, że DPS’owi groziły poważne konsekwencje finansowe. Dobra współpraca pomiędzy samorządami pozwoliła tego uniknąć.

Bardzo ciekawą inwestycją planowaną przez Powiat Gorzowski będzie Dom Pomocy Rodzinie. Inwestycja planowana jest w miejscowości Mościce i stanowić ma w przyszłości wizytówkę naszego powiatu. Dbałość o dobro rodziny, pomoc społeczna oraz sprawy socjalne należą do podstawowych zadań administracji powiatowej. Chcemy by oferta naszego powiatu była jak najszersza i obejmowała jak największe grono naszych mieszkańców. Staramy się tak inwestować środki, by przy jak najmniejszym wkładzie własnym zrealizować jak najwięcej inwestycji. Jak na razie nam się to udaje.

Andrzej Kail
Przewodniczący Rady Powiatu Gorzowskiego

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo