"Najważniejsze to mieć zajawkę!"

klub delfinaTuż przed otwarciem sezonu - z Jackiem Juskowiakiem - o przygodzie w nurtach wody - rozmawia Sara Zdzitowiecka

- Czym się kierowałeś zakładając Kostrzyński Klub Sportów Wodnych?

- Na pewno chęcią przygody, ale bez ekstremalności. Jako mąż i tata nie rzucam się już w pasję bez pamięci. Natomiast kontakt z naturą, biwakowania nocne, wysiłek fizyczny to jak najbardziej! A przy tym np podczas kajakowania: woda czasem sama przyspieszy, więc adrenalina też jest zapewniona :)

- Czy Klub istnieje po to, by zrzeszać członków, czy oferuje atrakcje dla wszystkich mieszkańców Kostrzyna?

- I to i to. Są obozy szkoleniowe i akcje dla członków klubu, ale większość działań to zaproszenie dla wszystkich.

- Co nas czeka w najbliższym czasie?

- Z okazji Światowego Dnia Ziemi zapraszamy na spływ kajakowy "Sprzątanie Świata". Na obchody w tym dniu składa się wiele wydarzeń organizowanych przez różne instytucje. Celem jest promowanie postaw ekologicznych. My popłyniemy starorzeczem w okolicach naszego miasta oraz fragmentami rzeki Warty starając się pozbierać pozostawione w wodzie odpady. Będzie to w dniu 6 maja i akcję zakończymy ogniskiem.

- Podobno zima nie miała szans nie odejść, bo marzanny zostały gorliwie palone i topione podczas wycieczki etnograficznej w naszej okolicy?

- Kolorowy dziecięcy korowód zmierzający nad rzekę Wartę podtapiał kukły w każdej napotkanej wodzie, choćby w kałużach :) Każda z nich była dziełem zbiorowym wykonanym przez kilka osób. Wkrótce kolejne atrakcje: 14 maja - Wycieczka "Na tropie rzecznych skarbów", 20 maja - "Ozdoby wodą inspirowane", 24 czerwca - "Noc Kupały" - czyli dawne święta nad współczesną rzeką. A podczas wakacyjnych warsztatów szkutniczych zamierzamy wybudować łódź :) To wszystko będzie możliwe dzięki Fundacji "Zielona Strzała" w ramach projektu "Rzeka łączy pokolenia" dofinansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Chciałbym też powiedzieć, że do realizacji jakichkolwiek działań potrzebni są ludzie z zajawką, bez których samodzielnie bym sobie nie poradził. W przypadku projektu "Rzeka łączy pokolenia" szczególnie pomaga mi koleżanka Magda z gospodarstwa agroturystycznego "Zielony Zakątek" z Ownic. Realizowanie zadania Kostrzyńskiego Klubu Sportów Wodnych wymaga ogromnego nakładu personalnego i tu przychodzą z pomocą członkowie KKSW, za co im wszystkim ogromnie dziękuję.

- Przejdźmy zatem, do propozycji oferowanych przez Klub Sportów Wodnych

- 13 maja zapraszamy na Otwarcie Przystani Twierdzy Kostrzyn. 1 czerwca świętować będziemy Dzień Dziecka przy stawiku KCK, gdzie jak co roku rodziny mają możliwość zabawy kajakiem na wodzie, oczywiście bezpłatnie. 3 czerwca przeprowadzimy "Speedway Łoter" czyli wyścigi w kajakach jedynkach. W nawiązaniu do speedwaya klasycznego zawodnicy popłyną w czapeczkach koloru tego samego, co żużlowcy. Staramy się dbać o element sportowej rywalizacji w naszych przedsięwzięciach. W dniach 15-17 czerwca odbędzie się wyprawa kajakowa rzeką Pliszką a 16 września Kostrzyński Maraton Kajakowy na rzece Warta.

- Ty jesteś też inicjatorem budowy trasy rowerowej. Na jakim to jest etapie?

- Proceduralnym. Nagłośniliśmy akcję, zebraliśmy podpisy mieszkańców i wysłaliśmy dokumentację do Urzędu Marszałkowskiego. Jesteśmy dobrej myśli, ale to proces zależny od wielu czynników, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość.  Natomiast rodzi mi się kolejna myśl: na zbudowanie oznakowanej trasy kajakowej w okolicach Kostrzyna. Ruszałoby się z przystani pętlą po starorzeczach, kanałach, dalej Wartą i powrót na przystań. Trasa około 10 km na wycieczkę kilkugodzinną. Do tego wydać przewodnik. Jak to brzmi? :)

- Rewelacyjnie!! Czyli Ty jesteś taki uniwersalny w działaniach?

- Tak :) Ja jestem taki makro :) Mogę podjąć się wszystkiego. Jestem pomysłowy i tolerancyjny. Uwielbiam ludzi z zajawką! Daję sobie i innym prawo do bycia sobą, do realizowania pomysłów, do uczenia się na błędach. I tego oczekuję od innych. Nie lubię, gdy mi ktoś coś narzuca czy blokuje moje pomysły. Potrzebuję wolności, przestrzeni.

- To musi być bardzo fajne dla twoich córeczek mieć takiego Tatę :)

- Moje dzieci ochoczo uczestniczą w tej przygodzie :) I nieocenione jest wsparcie mojej żony Moniki. Razem spełniamy się w tej pasji, bo imprezy turystyczno-rekreacyjne  są ofertą dla rodzin.  To jest dla mnie wzruszające, gdy kajakiem płynie dziadek z wnuczkiem ze słowami, że to dla nich najfajniejszy dzień w życiu! :)

Jacek

sport

strefa logo

Invest in The West

logo

Co? Gdzie? Kiedy?

rower
 Ruszyły zapisy
od 9 maja można się zapisywać do
32 "Kostrzyńskiej Dziesiątki"
dycha

 
POLECAMY:
 
słońsk
27 maja, godz. 14:00
Stadion MOSiR
Konkurs piosenki
1 czerwca, godz. 17:00
Amfiteatr im. J.Trepczyka 

Na fali plakat
2-4 czerwca
Kostrzyn na Fali 

kino majMAJ
Kino za Rogiem
 
coś zapomnieliśmy?
napisz do nas!

INFORMACJE

bus

od 22 listopada 2016 

apt
dyżury aptek
 

plan

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
naszKostrzyn
ul. Kościuszki 3
66-470 Kostrzyn nad Odrą
logomk1 Bartłomiej Suski
redaktor prowadzący

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 519 428 904
Mariusz Staniszewski
redaktor sportowy

sport@naszkostrzyn.pl
tel. 693 907 200
Maciej Frąckowiak
marketing i reklama

marketing@naszkostrzyn.pl
tel. 509 477 586