"Najważniejsze to mieć zajawkę!"

klub delfinaTuż przed otwarciem sezonu - z Jackiem Juskowiakiem - o przygodzie w nurtach wody - rozmawia Sara Zdzitowiecka

- Czym się kierowałeś zakładając Kostrzyński Klub Sportów Wodnych?

- Na pewno chęcią przygody, ale bez ekstremalności. Jako mąż i tata nie rzucam się już w pasję bez pamięci. Natomiast kontakt z naturą, biwakowania nocne, wysiłek fizyczny to jak najbardziej! A przy tym np podczas kajakowania: woda czasem sama przyspieszy, więc adrenalina też jest zapewniona :)

- Czy Klub istnieje po to, by zrzeszać członków, czy oferuje atrakcje dla wszystkich mieszkańców Kostrzyna?

- I to i to. Są obozy szkoleniowe i akcje dla członków klubu, ale większość działań to zaproszenie dla wszystkich.

- Co nas czeka w najbliższym czasie?

- Z okazji Światowego Dnia Ziemi zapraszamy na spływ kajakowy "Sprzątanie Świata". Na obchody w tym dniu składa się wiele wydarzeń organizowanych przez różne instytucje. Celem jest promowanie postaw ekologicznych. My popłyniemy starorzeczem w okolicach naszego miasta oraz fragmentami rzeki Warty starając się pozbierać pozostawione w wodzie odpady. Będzie to w dniu 6 maja i akcję zakończymy ogniskiem.

- Podobno zima nie miała szans nie odejść, bo marzanny zostały gorliwie palone i topione podczas wycieczki etnograficznej w naszej okolicy?

- Kolorowy dziecięcy korowód zmierzający nad rzekę Wartę podtapiał kukły w każdej napotkanej wodzie, choćby w kałużach :) Każda z nich była dziełem zbiorowym wykonanym przez kilka osób. Wkrótce kolejne atrakcje: 14 maja - Wycieczka "Na tropie rzecznych skarbów", 20 maja - "Ozdoby wodą inspirowane", 24 czerwca - "Noc Kupały" - czyli dawne święta nad współczesną rzeką. A podczas wakacyjnych warsztatów szkutniczych zamierzamy wybudować łódź :) To wszystko będzie możliwe dzięki Fundacji "Zielona Strzała" w ramach projektu "Rzeka łączy pokolenia" dofinansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Chciałbym też powiedzieć, że do realizacji jakichkolwiek działań potrzebni są ludzie z zajawką, bez których samodzielnie bym sobie nie poradził. W przypadku projektu "Rzeka łączy pokolenia" szczególnie pomaga mi koleżanka Magda z gospodarstwa agroturystycznego "Zielony Zakątek" z Ownic. Realizowanie zadania Kostrzyńskiego Klubu Sportów Wodnych wymaga ogromnego nakładu personalnego i tu przychodzą z pomocą członkowie KKSW, za co im wszystkim ogromnie dziękuję.

- Przejdźmy zatem, do propozycji oferowanych przez Klub Sportów Wodnych

- 13 maja zapraszamy na Otwarcie Przystani Twierdzy Kostrzyn. 1 czerwca świętować będziemy Dzień Dziecka przy stawiku KCK, gdzie jak co roku rodziny mają możliwość zabawy kajakiem na wodzie, oczywiście bezpłatnie. 3 czerwca przeprowadzimy "Speedway Łoter" czyli wyścigi w kajakach jedynkach. W nawiązaniu do speedwaya klasycznego zawodnicy popłyną w czapeczkach koloru tego samego, co żużlowcy. Staramy się dbać o element sportowej rywalizacji w naszych przedsięwzięciach. W dniach 15-17 czerwca odbędzie się wyprawa kajakowa rzeką Pliszką a 16 września Kostrzyński Maraton Kajakowy na rzece Warta.

- Ty jesteś też inicjatorem budowy trasy rowerowej. Na jakim to jest etapie?

- Proceduralnym. Nagłośniliśmy akcję, zebraliśmy podpisy mieszkańców i wysłaliśmy dokumentację do Urzędu Marszałkowskiego. Jesteśmy dobrej myśli, ale to proces zależny od wielu czynników, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość.  Natomiast rodzi mi się kolejna myśl: na zbudowanie oznakowanej trasy kajakowej w okolicach Kostrzyna. Ruszałoby się z przystani pętlą po starorzeczach, kanałach, dalej Wartą i powrót na przystań. Trasa około 10 km na wycieczkę kilkugodzinną. Do tego wydać przewodnik. Jak to brzmi? :)

- Rewelacyjnie!! Czyli Ty jesteś taki uniwersalny w działaniach?

- Tak :) Ja jestem taki makro :) Mogę podjąć się wszystkiego. Jestem pomysłowy i tolerancyjny. Uwielbiam ludzi z zajawką! Daję sobie i innym prawo do bycia sobą, do realizowania pomysłów, do uczenia się na błędach. I tego oczekuję od innych. Nie lubię, gdy mi ktoś coś narzuca czy blokuje moje pomysły. Potrzebuję wolności, przestrzeni.

- To musi być bardzo fajne dla twoich córeczek mieć takiego Tatę :)

- Moje dzieci ochoczo uczestniczą w tej przygodzie :) I nieocenione jest wsparcie mojej żony Moniki. Razem spełniamy się w tej pasji, bo imprezy turystyczno-rekreacyjne  są ofertą dla rodzin.  To jest dla mnie wzruszające, gdy kajakiem płynie dziadek z wnuczkiem ze słowami, że to dla nich najfajniejszy dzień w życiu! :)

Jacek

biuro

Co? Gdzie? Kiedy?

POLECAMY:
  
 moto
26 maja
teren koło Amfiteatru
flisy
9 lipca

 
kzr 18
Maj 2018

AKTUALNE NUMERY

sk3
Nr 3/2018 - MARZEC 2018
 
pl3
Nr 3(63)/2018 - MARZEC 2018
 
wzp4
nr 4(33) 2017 - Grudzień 2017 

INFORMACJE

plan

 
szkola
ROZKŁAD JAZDY:
dowóz do szkół
 
rozklad1
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
Mariusz Staniszewski
redaktor sportowy

sport@naszkostrzyn.pl
tel. 693 907 200
 

znajdziesz nas w gazecie

logo